לאחר 13 שנים של פעילות ענפה החליטה עיריית פתח תקוה לסגור את מרכז ההכנה לצה"ל במתכונתו הנוכחית ולהעבירו לאחריות חברת מקפ"ת.

הצעד מעורר הדים ברחבי העיר ובעיקר סימני שאלה רבים בנוגע להמשך השירות שניתן לאלפי בני הנוער בעיר בכל שנה.

מתוך ההכנה למתגייסים. צילום: פרטי

"נעשה כאן תרגיל לא קטן", טוען גורם שמכיר את פעילות המרכז. "היום יש במקום שלושה עובדי עירייה שעושים עבודת קודש. מקפ"ת יכניסו, במקרה הטוב, עובד אחד שלא יוכל לעשות הרבה, ולכן מדובר בפגיעה קשה מאוד".

בעירייה הודפים את הטענות ומסבירים כי מדובר בהתייעלות וכי השירות למתגייסים לא ייפגע.

"מדובר בטעות"

המרכז שוכן סמוך לספורטק סירקין ומושך אליו מאות בני נוער מכל קצות העיר בכל שנה. הם באים לשם כדי לקבל ייעוץ והכוונה לקראת הגיוס באמצעות סדנאות שונות שמסייעות להם מנטלית ופיזית במעבר מחיי האזרחות לחיים בצה"ל.

פעילות המרכז באה לידי ביטוי גם מחוץ לכתליו. הצוות במקום ממונה על ארגון פעילויות בבתי הספר התיכונים בעיר לאלפי התלמידים העומדים להתגייס לצבא. גורם שמכיר את המרכז מקרוב מספר כי כל בית ספר מקבל תוכנית שמתאימה לאופיו ומשלבת הדרכה של חיילים שמגיעים כדי לתת מידע חיוני לקראת הגיוס, להסביר על התפקידים השונים בצבא ולספר להם סיפורי מורשת קרב.

המרכז פועל בשיתוף לשכת הגיוס. בכל חודש מתקבלים נתונים על בני נוער אשר אינם משתפים פעולה עם הליך הגיוס. צוות המרכז וגורמים אחרים מטפלים באותם בני נוער ומנסים להחזירם למוטב. מדובר בעבודה סזיפית שנכללים בה בין השאר שיחות טלפון רבות וביקורי בית כדי להגיע לאותם נערים שפרטיהם אינם מעודכנים במשרד הפנים.

למרות העבודה הבלתי פוסקת קיבלו שלושה עובדים מתוך ארבעה זימון לשימוע לפני פיטורים. בתגובה שפרסמה העירייה על השינוי שצפוי להיות במרכז נכתב כך: "עם כניסתו לתפקיד פועל ראש העירייה רמי גרינברג במטרה לייעל ולהבריא את המערכת העירונית ובכלל זה גם את מרכז ההכנה לצה"ל. מתוך כך, מרכז ההכנה לצה"ל עבר לתחום אחריותו של מקפ"ת ולא נסגר.

"זה המקום להזכיר כי כל אגף, יחידה או מחלקה תחת אחריותה של העירייה, מוערך על פי הישגים ומדדים שהוגדרו מראש על ידי ראש העירייה. בהתאם לזאת וכחלק ממדיניותו של ראש העירייה לקידום האוכלוסיות הצעירות בעיר הופסקה פעילותו של המרכז במתכונתו הנוכחית".

ההחלטה לסגור את המרכז או לשנות את המבנה הארגוני שלו, בצירוף הסבר העירייה, לא נשאה חן בעיני תושבים רבים ובעלי תפקידים. "מדובר כאן בפירוש בפגיעה באיכות השירות שניתן למתגייסים", טוען גורם שמכיר את הפעילות במרכז.

ראש העירייה אמר שהמרכז יפעל טוב יותר באחריות מקפ"ת.

"אז הוא אמר... המרכז לא יכול לפעול טוב יותר. לרשות העירונית יש אחריות, וגם משרד הביטחון מגיע אחת לזמן מה כדי להציג נתונים. עכשיו העירייה מסירה את האחריות שלה וזורקת אותה לגורם צדדי. זה לא נועד לעשות טוב יותר. לפי מה שהבנתי, יש במרכז תוכניות רבות שלא יוכלו לצאת לפועל כעת. עם כל הכבוד שיש לי לראש העירייה, מדובר בטעות. לפי דעתי, מישהו מטעה אותו ומוליך אותו לכיוון לא נכון.

"עמותות חיצוניות בערים אחרות שמפעילות את המרכזים האלה מתקשות מאוד, והעבודה שם כמעט בלתי אפשרית. כרגע ראש העירייה מוריד מסמכותו. במקום להיות מעורב ולהשפיע הוא נותן לאחרים להתמודד עם זה. אם הוא מסיר אחריות, איך המרכז יעבוד בצורה טובה יותר? גם לעובדים שם יהיה פחות ניסיון בתחום.

"אלי שדה מנהל את המקום עם צוות שעושה עבודה נהדרת עם בני הנוער, ויש להם שיתוף פעולה פורה עם משרדי הממשלה השונים ועם כל מיני ארגונים שמעבירים את הפעילויות. לדעתי, מדובר במרכז שנחשב למוביל בארץ. סגירתו או העברתו לניהול של חברה אחרת יגרום לכך שפחות נערים יתגייסו לשירות משמעותי והמענה לבני הנוער ילך ויצטמצם". 

"יחידה נהדרת"

יצחק עופרי, יו"ר סניף בית החייל בפתח־תקוה, אומר שמדובר במוסד חינוך מהדרגה הראשונה. לדבריו, "המרכז מטפל בנערים שהגיעו לפרשת דרכים רגע לפני המעבר מאחריות ההורים לאחריות המפקדים, והם זקוקים לתמיכה הזאת. מדובר במוסד חיובי וחיוני שאי אפשר לוותר עליו כמו שאי אפשר לוותר על בית ספר, על גן ילדים או כל מוסד חינוך אחר".

יצחק עופרי. צילום: ברכה עופרי

מה אתה חושב על הצעד של העירייה?

"ברגע שמעבירים את האחריות למסגרת אחרת שאחראית לנושאים אחרים יהיה כאן הפסד, והנערים לא יקבלו את התמיכה הראויה. אולי הרצון הוא לייעל את המערכת ולחסוך כסף, וזאת סיבה טובה, אבל יש דברים מעבר לכך כמו ערכים, חינוך ומורשת שאינם נמדדים בסכום כלשהו. זה לא כדאי ולא שווה. גם בבית החייל רוצים לעשות שינויים, ואני לא מבין את המדיניות הזאת. אם מוותרים על אותם מוסדות אנחנו מוותרים על כוח, על עוצמה ועל החוזקות שלנו. לכן אני מקווה שזה לא יקרה ואשמח אם המקום ימשיך לפעול במתכונתו הנוכחית".

בנו של דני רווח, סא"ל גמלאי צה"ל, קיבל שירות במרכז ההכנה, וגם רווח אינו מבין את החלטת העירייה. לדבריו, הוא עבד "שנים רבות עם אלי שדה. מדובר ביחידה נהדרת שעוזרת רבות לתושבי פתח־תקוה הן בהכנה לקראת הצו הראשון והן בעזרה בהתלבטויות בנוגע לבחירת השיבוץ. רבים מהמתגייסים מצאו במקום אוזן קשבת.

"גם הבן שלי נעזר בשירות המרכז כשרצה להגיע לגולני וסימן זאת במנילה ולא קיבל את מבוקשו. פניתי מיד לאלי והוא סייע לו, ניסח מכתב ללשכת הגיוס ובסופו של דבר הוא קיבל את השיבוץ שרצה ושירת בסיירת אגוז במשך שלוש שנים.

"הייתי בהלם כשהבנתי שהעובדים שם זומנו לשימוע. אני לא חושב שבעירייה מכירים את כל פעילות המרכז לעומק. רק לפני כמה שבועות נערך כינוס באחד מבתי הספר בעיר וראש העירייה שיבח את אלי שדה, איך הכול התהפך פתאום?"

אבי סלח היה רכז הכנה לצה"ל. לדבריו, הוא "מאמין שבני נוער זקוקים לכתובת בכל הקשור לנושא ההכנה והשירות המשמעותי שהם צריכים לעבור. סגירת המקום או שינוי המבנה שלו הם דברים שאסור שיקרו. ללא ספק אפשר לייעל, אבל כרגע זאת טעות גדולה. בפתח־תקוה יש המון תלמידים שלא היו מתגייסים לולא המרכז. כתושב עיר סמוכה הייתי רוצה שגם בה יהיה מרכז כזה. זה מודל שצריך להיות מועתק לכל רחבי הארץ".

אלי שדה, מנהל המרכז, סירב להגיב בנושא.

מהעירייה נמסר בתגובה: "איננו עוסקים בספקולציות והנחות חסרות בסיס. מרכז ההכנה לצה"ל עובר לאחריות מקפ"ת לשם התייעלות ושיפור נתוני הגיוס לצה"ל בקרב המלש"בים. שיפור המדדים בנושא זה עומד בראש מעייניו של ראש העירייה, והוא יעקוב מקרוב אחר הפעילות".