מתחם הגנים יוני נתניהו פתח תקוה. צילום: באדיבות ההורים

שינוי מערך האבטחה של גני הילדים בעיר מנייחת לניידת, שהוחל על ידי העירייה לאחרונה, מעורר כעס וחשש בקרב רבים. בגני הילדים במתחם יוני נתניהו בשכונת אם המושבות המצב, לטענת ההורים, חמור עוד יותר.

הכניסה למתחם מתבצעת בשנים האחרונות דרך השער האחורי, שמופעל על ידי קודן. אלא שלאחרונה הוא הושבת, ככל הנראה במזיד, וההוראה אשר ניתנה מהעירייה היתה לנעול אותו במנעול ומפתחות. "התוצאה", מספרת אם לילד באשכול, "היא שהורים צריכים לעמוד זמן רב, לעיתים 20 דקות ויותר, ולצרוח בחוסר אונים עד שהגננת שומעת ומגיעה לפתוח".

עם זאת, לדבריה, התוצאה היא שאחת משתי נשות הצוות יוצאת מהמוסד החינוכי ומותירה את חברתה להשגיח על כלל הילדים. "בנוסף, מי שיוצא לפתוח את השער מוצא עצמו חשוף וללא הגנה", היא מציינת. "הוא מאוד לא בטיחותי ובעבר נשאר פתוח וילדים ברחו ממנו. מפגע שירצה חלילה לבצע את זממו, יוכל לעשות זאת בקלות רבה. אני לא מבינה למה מחכים לאסון שיקרה?".

אם אחרת כתבה בפוסט לראש העירייה, רמי גרינברג: "האם כשחשבת על התקציב חשבת גם על ילדינו? הבת שלי נמצאת בגן במתחם יוני נתניהו. ביום חמישי, כשכבר לא היה שומר, השער היה פרוץ וכל הורה יכל להכנס ולצאת ללא פיקוח, כך גם כל עובר אורח אחר. חיי ילדינו הם הפקר".

ההורים מסבירים כי במרכזו של המתחם יש שער קדמי המיועד לאנשי צוות וספקים בלבד, וראוי כי ישמש גם את ילדיהם ואותם. "אנחנו מבינים את ההחלטה להוציא את השומר", אומרת האם, "אבל אם נשים את הקודן בשער הקדמי, יהיה קשר עין בין הגנים לשער. במצב שנוצר זה הפיתרון שיישמור על חיי ילדינו".

מהעירייה נמסר בתגובה: "החל מה־11 באפריל החלה האבטחה ההיקפית במתכונתה המלאה ללא אבטחה סטטית בגני ילדים. ולראייה, באירוע מאותו היום, במסגרתו התקבלה קריאה של לחצן מצוקה מהגן הנדון, הגיעו במיידי שני מאבטחים רכובים לתת מענה. לעניין הקודן ונעילת השער, מבדיקה עולה כי מנגנון הנעילה המגנטי נעקר ועולה החשש כי מעשה הוונדליזם נעשה במזיד. ניתנה הנחייה לקבלן לתקן את המנגנון במיידי, ועד לתיקון ניתנה הנחייה למפעילת הקייטנה על ידי הקב"ט האזורי להקפיד לנעול את השער עם מנעול. כמו כן, נערכת בדיקה, בין היתר באמצעות מצלמות האבטחה, לאיתור חשודים במעשה. לסיכום, המקום ימשיך להיות מאובטח באבטחה היקפית ניידת ויקבל מענה מהיר ואיכותי".