בוסו, גרינברג ובן משה בליל הבחירות. צילומים: מור גפני-דור

אל חגיגות הניצחון של רמי גרינברג שנערכו בליל הבחירות סמוך להיכל הספורט בפתח תקוה הגיעו שני ראשי סיעות גדולות: יש עתיד וש"ס. בכך למעשה ניתן האות לתחילת המשא ומתן הקואליציוני בין רון כץ ואוריאל בוסו לבין ראש העירייה הנבחר.

על פי התוצאות המסתמנות כעת, אשר יכולות להשתנות לאחר ספירת קולות החיילים, סיעת "התחדשות" של גרינברג ו"יש עתיד" בראשות רון כץ יקבלו כל אחת מהן חמישה מנדטים.

הסיעה השלישית בגודלה במועצה תהיה באופן מפתיע ש"ס בראשות אוריאל בוסו, שצפויה לקבל ארבעה מנדטים – עלייה של מנדט אחד לעומת המועצה הקודמת. התוצאה הזאת מפתיעה במיוחד לאור סקר מכון "מדגם" שפרסמנו לפני כשבועיים, לפיו הסתמנה ירידה בכוחה של ש"ס במועצה.

הסיעות הבאות במועצה עם שלושה מנדטים: אכפ"ת של ראש העירייה היוצא איציק ברוורמן, הביצועיסטים של אורי אהד ואיציק ישראל והבית היהודי בראשות איציק דיעי.

איתי שונשיין ואורנה דוידאי עם "מחוברים" וסיעתו של גנאדי בורשבסקי צפויות להיכנס למועצה עם שני מנדטים. הליכוד ואגודת ישראל ייכנסו כנראה עם מנדט אחד.

רון כץ חוגג את הניצחון. צילום: אורי קידר

הקואליציה המסתמנת

עם כניסתו לתפקיד ראש העירייה יצטרך רמי גרינברג להקים קואליציה ולחלק תפקידים בכירים וסגנות. שתי השותפות הבכירות המסתמנות כרגע הן יש עתיד וש"ס.

רון כץ הגיע כאמור לחגיגות הניצחון של גרינברג, אך הסיעה לא הודיעה לפני הבחירות במי היא תומכת לראשות העירייה. עם זאת, בסביבתו אומרים כי כץ מעוניין להמשיך לשרת את העיר מתוך הקואליציה ולפיכך הסיכויים כי יקבל תפקיד ואף סגנות גבוהים. גם מספר 2 של כץ בסיעה, חנוך מילביצקי, מעוניין לקחת חלק פעיל בקואליציה ולא מן הנמנע כי יקבל תפקיד. 

בסביבתו של כץ אומרים כי הוא יבקש מגרינברג לקבל לידיו את תיק החינוך החשוב וגם את תיק הספורט עבור מילביצקי.

חשוב לציין כי גרינברג הבטיח במהלך הקמפיין שידאג לציבור החילוני תוך שמירת הסטטוס קוו וקיימת ציפייה כי יממש הבטחה זו. בסביבתו של גרינברג אמרו היום כי "הכל פתוח ויתנהל משא ומתן מול כולם כדי להביא לאחדות ולשיתוף פעולה".

באשר לש"ס, הרי שאוריאל בוסו הימר על כל הקופה – וגם הצליח. בוסו ספג ביקורת לפני הבחירות כשהודיע על תמיכה בגרינברג לראשות העירייה לאחר שהיה 5 שנים בחברתו של ברוורמן. אלא שעתה נראה כי הוא עומד לקטוף את הפירות עם סיכוי גבוה לשותפות קואליציונית עם גרינברג.

לגרינברג שני חברים מרכזיים בסיעתו "התחדשות", שגם הם מן הסתם יקבלו תפקידים חשובים בהנהלת העיר: ענת זנזורי, מספר 2 בסיעה שידועה במלחמתה נגד זיהום האוויר בעיר, עשויה לקבל את התיק שעוסק באיכות הסביבה. צדוק בן משה, מספר 3 בסיעה שהולך אחרי גרינברג מזה שנים, יקבל גם הוא תיק משמעותי ואולי אף יהיה סגן ראש העירייה בקדנציה הקרובה.

הנעלמים והמפסידים של הבחירות

קיימים עדיין מספר נעלמים לגבי הקואליציה הקרובה: האם אורי אהד ואיציק ישראל (הביצועיסטים)  יעבדו בשיתוף פעולה עם רמי גרינברג ובאיזה אופן? מה יעשה איתי שונשיין עם סיעתו "מחוברים"? וכיצד ינהגו עתה שני חברי סיעת אכפ"ת של ברוורמן, אדי קואז ורועי פן?

אבל עם כל הכבוד לשאר הסיעות במועצה, נראה שהסיעה שהפסידה הכי הרבה בבחירות האלה (אם נתעלם לרגע מהפסדו של ברוורמן) היא הבית היהודי. על יו"ר הבית היהודי, איציק דיעי, הופעלו לחצים כבדים עד הרגע האחרון מצד המטה של גרינברג לתמוך בו. בסופו של דבר הוא נמנע מכך ואף הודיע באופן רשמי ביום שישי האחרון כי סיעתו תומכת בברוורמן.

איציק דיעי. צילום: גיל לרנר

הבית היהודי היא סיעה שכמעט תמיד היתה בקואליציה בפתח תקוה, עוד מאז שקראו לה המפד"ל. היא מייצגת את הציבור הדתי-לאומי בעיר שמונה עשרות אלפי תושבים בשכונות הדר גנים, כפר אברהם, כפר גנים ואחרות. המתיחות בין דיעי לגרינברג גברה בימים שלפני הבחירות על רקע הודעתו, ועתה מתברר כי הוא הימר על הסוס הלא נכון.

בשיחות עם פעיליו אמר דיעי כי "מדובר במצב שאנחנו לא מורגלים אליו, ראש העירייה שנבחר הוא לא זה שתמכנו בו. אנחנו נצטרך להבין את המשמעות של הדברים ולשקול מה לעשות".