צילום: יוגב אטיאס, מתוך ynet

חברי סיעת הביצועיסטים העלו בימים אלה הצעה: שינוי סיווג הארנונה לדירות מפוצלות בפתח תקוה והגדרתן כ"בתי הארחה", כשהמשמעות היא העלאת הארנונה לאותן דירות מתוך תקווה שהשוהים הזרים ייצאו משם. לדבריהם, בעלי אותן דירות "דוחסים אנשים רבים, השלכה ישירה לא רק על חיי תושבי פתח תקוה אלא גם על חיי השוהים בדירות אלו החשופים לסכנות כגון דליקות, בריאות ואלימות".

במכתב ששיגרו חברי הסיעה לראש העירייה בנושא, הם מציינים כי אחת הסיבות המרכזיות בגינן מגיעים לעיר השוהים הבלתי חוקיים היא "העובדה כי בעיר ובעיקר במרכז העיר קיימות דירות מפוצלות רבות אשר בעליהן פיצלו אותן והפכו אותן, תמורת בצע כסף לדירוניות קטנות בהן משוכנים השוהים בתת תנאים ובצפיפות שאינה אנושית, אך בסכום אותו יכולים השוהים להרשות לעצמם כשכר דירה".

כצפוי, תושבים שגרים בדירות אלו לא אוהבים את ההחלטה לבצע אכיפה כנגד בעלי דירותיהם "אני חושב שההחלטה תפגע בעיקר ברווקים הצעירים", טוען צעיר שגר בדירה מחולקת. "אני משלם כרגע 2000 שקלים על יחידת דיור שיש לי בה פרטיות. אם אצטרך להשכיר דירה גדולה יותר לא אשאר לגור בפ"ת. אני גם לא חושב שזה יפתור את בעיית המסתננים שימצאו פתרונות אחרים. הצעירים לא יוכלו למצוא פתרון אחר".

למרות דברים אלו, חברי האופוזיציה מסיעת הביצועיסטים מתכוונים לחבור לראש העירייה בנושא הדירות המחולקות, כשמטרת הצעתם היא "לפגוע לבעלי הנכסים במקום הכואב להם ביותר, בכיסם, ולהפוך את פיצול הדירה לבלתי כדאי מבחינה כלכלית". ההשלכות להצעה זו, היא כי בעלי הדירות המפוצלות ישלמו ארנונה הגבוהה כמעט פי 2 ממה שהם משלמים כרגע.

במכתבם ביקשו הביצועיסטים להבהיר "כי אין באמור לעיל, בכדי להכשיר בנייה בלתי חוקית ובכל מקום בו מתקיימת בנייה בלתי חוקית, תבוצע פעילות אכיפה פלילית  בהתאם לחוק וזאת במקביל לחיוב הארנונה".

יתרונה הגדול של ההצעה היא שיישומה יכול להיות מיידי לאחר אישור המועצה", אומר אורי אהד. "אין לנו ספק כי כל מי שתומך בחיזוק מרכז העיר ופתרון הבעיות מהן סובל מרכז העיר, יתמוך בהצעה".

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: "שוב חברי האופוזיציה מציעים הצעות פופוליסטית ומנותקות מהמציאות,  שהרי פיצול דירות הינו עבירה על חוק התכנון והבניה. המקום לדון ולתקן סעיפים בתקציב הינו בישיבת ועדת הכספים, וראוי היה שבמקום להפריע לעוסקים במלאכה, חברי האופוזיציה יטרחו ויגיעו לישיבות".