פרקליטות המדינה החליטה לדחות את הערר שהגיש הצד המתלונן על ההחלטה לסגור את התיק העוסק בחשד למעשה מגונה מצד ראש עיריית פתח תקוה, רמי גרינברג.

ההחלטה באה בתום חודשים ארוכים של התלבטות בפרקליטות, ונמסרה היום (א') לצד המתלונן. "צר לנו על הרגשות הקשים שנגרמו לך בעקבות האירועים", נכתב בהחלטת שרון אדרי, ממונה במחלקת עררים בפרקליטות, "יודגש כי אין בהחלטה זו כדי להצביע על היעדר אמון מטעמנו כלפי הצד המתלונן".

רמי גרינברג

במסמך בו נמסרה ההחלטה מפורטים פרטי המקרה כפי שהופיעו בתיק המקורי, שהוחלט על סגירתו. 

בפרקליטות אומרים כי הם אינם מקבלים את הטענה בערר לפיה שררו יחסי מרות בין גרינברג לבין הצד המתלונן. "אין מקום להתערב בהחלטה על סגירת התיק", נאמר בהחלטה, "בשל היעדר תשתית מספקת לביסוס חשד כי הנילון (גרינברג - מ.ד.) היה מודע, או עצם את עיניו להיעדר הסכמה מצד הצד העורר".

תזכורת: ב"מיינט פתח־תקוה" נחשף כי נסגרה תלונה נגד גרינברג, בחשד למעשה מגונה, מנימוקים של חוסר אשמה. התיק בנושא נסגר אחרי כשלושה שבועות בלבד, ומבלי שהתקיים עימות בין גרינברג לבין הצד המתלונן או בדיקת פוליגרף של מי מהצדדים. למעשה, גרינברג טען כי מעולם לא העיד או נחקר בפרשה על ידי המשטרה.

פרשת התיק שנסגר

בתאריך 24 ביוני 2018 מתקיים האירוע, בעטיו מוגשת נגד גרינברג התלונה על מעשה מגונה שביצע, לכאורה.

יממה לאחר מכן מוגשת התלונה עצמה נגד גרינברג במשטרת פתח־תקוה. התלונה הועברה לחקירת יחידת ההונאה המחוזית בשלוחת כפר־סבא, בשל היות גרינברג איש ציבור. חקירת המשטרה בנושא מתחילה.

במסגרת החקירה, מוצא ב־28 ביוני צו איסור פרסום על כל פרטיה, ואף על עצם קיום החקירה. הצו, שאותו מבקש רס"ב לב ברסקי מצוות החקירה, מאושר על ידי שופט בית משפט השלום בפתח־תקוה, ארז מלמד, וניתן לתקופה של 30 יום.

חקירת המשטרה נמשכת זמן קצר מאוד - למעשה כשלושה שבועות בלבד - וב־18 ביולי היא מודיעה רשמית, גם לצד המתלונן, שהוחלט לסגור את התיק מחוסר אשמה. בעקבות כך, מחליט הצד המתלונן להגיש ערר לפרקליטות.

בלשכת ראש העירייה קיבלו את ההחלטה בקורת רוח ומסרו: "כעת, משהוברר שהתלונה השקרית הוגשה ממניעים פוליטיים, אנו מצפים מכלי התקשורת שקידמו אותה בחוסר תום לב ובהטעיה חמורה של הציבור לעשות חשבון נפש מוסרי ומקצועי. במשך חודשים ארוכים התנהלה עלילת דם פרועה וחסרת מעצורים נגד גרינברג שנועדה לפגוע במועמדותו לראשות העירייה.

"החלטת הפרקליטות היא סטירת לחי מצלצלת לכל המעורבים במסע הציד הציני שנוהל נגד גרינברג, והיא משמשת תמרור אזהרה לכל כלי תקשורת שמתבלבל בין חופש הביטוי לחופש השיסוי. הניסיון להטות את הבחירות בהטעיית הציבור כשל הפעם, אך אסור שיחזור על עצמו בעתיד. אנו מברכים את הפרקליטות על שעשתה את עבודתה נאמנה והוציאה את הצדק לאור.

"למרות הניסיון הנואל לבצע בגרינברג חיסול פוליטי נהג הציבור הפתח־תקואי בבגרות רבה ולא הלך שולל אחר הפרסומים הכוזבים. אין לנו אלא לקוות שאם ערכי המוסר והסטנדרטים המקצועיים אינם מדריכים את העיתונאים הללו, תעשה זאת תגובתו הברורה של הציבור, שהוכיח כי הוא סולד משקרים ומעלילות דם.

"הניסיון להפליל אדם חף מפשע במעשים מתועבים צריך לעורר דאגה בלבו של כל אזרח, אם מדובר באיש ציבור ואם באדם פרטי. עיתונות חופשית אמורה להיאבק בתופעות מסוג זה ־ לא לעודד אותן וודאי שלא להיות חלק מרכזי ופעיל בהן. עם זאת איננו מטילים את האשמה כולה על כמה עיתונאים, שהרי כעת הוברר כי גורמים פוליטיים היו מעורבים עד צוואר בזיהום הבחירות לראשות העירייה ובניסיון לחבל בהליך הדמוקרטי.

"התשובה הטובה ביותר שלנו למסע ההכפשות והשקרים, שהופרך סופית כעת, היא בולמוס העשייה והרפורמות חסרות התקדים שנעשות העיר. אסטרטגיה מנצחת לא מחליפים, ולכן ראש העירייה רמי גרינברג ימשיך להוביל את פתח־תקוה ולפעול לילות כימים כדי להפוך אותה לעיר המובילה בישראל. לצד פיתוח כלכלי, בנייה, תעסוקה, הבאת חברות הייטק וסטארט־אפים, קידום הנוער והחינוך, התרבות והפנאי, ימשיך ראש העירייה לפעול בניקיון כפיים וללא רבב כמו שעשה במערכת הבחירות וכמו שהוא פועל היום.

"אין לנו אלא להצר על כך שאף שבפחות משנה בתפקיד שינה רמי גרינברג את פניה של העיר ועשה שינויים שאיש לא הצליח להוציא לפועל עשרות שנים. אנו מצפים מהעיתון לתת במה לפעילות הרבה והענפה של ראש העירייה ומקווים שהחלטתה החד־משמעית של הפרקליטות תגרום שינוי במדיניות".