צילום: מתוך הרשת החברתית

פעילות עירוני לחג הפסח בפתח תקוה תערך תוך הפרדה מגדרית בין בנים לבנות. כך פרסמה הבוקר הכתבת קורין אלבז-אלוש בעיתון "ידיעות אחרונות".

על פי הפרסום, עיריית פתח־תקוה מפעילה פעילות לילדי כיתות א־ד, הכוללת אפיית מצות, חידון ושעת סיפור לחג הפסח. על פניו, נשמע כמו פעילות מעשירה וחינמית לילדי העיר, בייחוד בימי החופש שלפני החג. אלא שבעירייה החליטו כי בשני מרכזים גדולים, תתקיים הפעילות בהפרדה מלאה. במרכז רמת ורבר הבנים יתחילו את הפעילות, וכשיסיימו יגיע תורן של הבנות, ובמרכז הדר גנים החלוקה המגדרית תתבצע הפוך - הבנות יפתחו ואחריהן יגיעו הבנים.

רק אתמול נחשף ב“ידיעות אחרונות“ על הפרדה דומה בראש העין. העירייה שם פירסמה אירועי מתנפחים בחג הפסח שיתקיימו בהפרדה בין שני המינים. הפרסום עורר זעם רב בקרב ארגוני נשים, פוליטיקאים ובעיקר תושבי ותושבות העיר.

בפתח־תקווה התקיימו בעבר אירועים נפרדים בצורה זו או אחרת, אבל למרות זאת נראה שבעירייה לא הפיקו לקחים, וגם הפעם הפעילות תהיה נפרדת. אלינור דוידוב, מנהלת תחום מאבק בהדרת נשים בשדולת הנשים בישראל, הגיבה בזעם ואמרה כי "הפרדה מגדרית באירועים ציבוריים הממומנים על ידי רשות מקומית אסורה על פי חוק. הדבר עצוב עוד יותר כשמדובר באירועים המיועדים לילדות וילדים בגילאים רכים כל כך. מה יכול להצדיק הפרדה בין בנים לבנות שאופים מצות זה לצד זה?", תהתה דוידוב, והוסיפה: "ריבוי האירועים בהפרדה לילדים בחסות רשויות מקומיות ברחבי הארץ, ובאופן ספציפי בפתח תקוה, מצביעה על מגמה מדאיגה ביותר".

עיריית פתח תקוה מסרה בתגובה: "פתח־תקוה היא עיר מאוד הטרוגנית, יש בה חילונים, דתיים, חרדים ועולים חדשים. העירייה מתאימה את עצמה לצורכי התושבים, תוך הבנה פלורליסטית לרב־תרבותיות המתקיימת בה.

”בעיר נערכים עשרות ומאות אירועים, חלקם גם בשבת. האירוע המדובר מאורגן מטעם האגף לתרבות וחינוך תורני. טבעי והגיוני שאגף האמון על חינוך חרדי יארגן אירועים בעלי אופי תורני, מאחר וקהל היעד שלו הוא הציבור הדתי־חרדי".

בעירייה הבהירו כי האירוע פתוח לכל ילד שמעוניין להשתתף בו, והבטיחו: "נמשיך לתת מענה ומקום לכולם, תוך התחשבות ורגישות לכלל האוכלוסיות בעיר - ואנו גאים ומברכים על כך".