המתקן שממנו נפצע התלמיד. צילום: באדיבות המשפחה

הושגה פשרה: עיריית פתח תקוה תפצה בסכום של 60 אלף שקלים תלמיד לשעבר שנפגע ממתקן בגן שעשועים בעיר. "מדובר ברשלנות של העירייה", טוענים עורכי דינו של הצעיר, כרמי בוסתנאי ווואסים עומר.

המקרה עצמו אירע לפני 12 שנים, כאשר הצעיר - אז תלמיד בן 11, עלה על מתקן "רכיבה" בגן השעשועים ברחוב הרב קוק בעיר. הוא החל להתנדנד עליו, קדימה ואחורה בעוצמה רבה, כאשר לפתע נתפסה רגלו בין שני הקפיצים אליהם מחובר המתקן, וכתוצאה מכך נחבלה רגלו בצורה קשה.

הוא הובהל מהגינה לבית החולים שניידר, שם זיהו הרופאים שהעצם ברגלו מרוסקת. הוא נותח, לגופו הוחדרה פלטה עם ברגים ורגלו גובסה, אך בזאת לא תמה הסאגה. "מאז התאונה ועד היום הצעיר סובל מכאבים ברגל ימין ומתקשה בכל פעילות המצריכה תפקוד תקין של הרגל"' מסבירים עורכי הדין. "מומחה לאורטופדיה שבדק אותו, קבע כי יש קיצור של כ-2 ס"מ ברגלו בהשוואה לרגל הבריאה וקבע לו נכות לצמיתות בשיעור של כ-25%".

מה המשמעות?

"הצעיר הפך להיות מוגבל, בין היתר, בהליכה ועמידה ממושכת, עליה וירידה במדרגות, נשיאת משאות וביצוע פעולות פשוטות אותן נהג לבצע טרם התאונה. כתוצאה מכך, נפגע גם כושר השתכרותו של התובע ויגרמו לו הפסדי השתכרות בעתיד".

צילום: באדיבות המשפחה

כאמור, הגיש הצעיר, באמצעות עורכי דינו, תביעה לבית משפט השלום בתל אביב נגד העירייה, בה טען כי החבלה נגרמה לו כתוצאה ממחדלים של העירייה, אשר "אחראית לתחזוקתם ותקינותם של המתקנים בגינה וכן לשלומם ולבטיחותם של המוזמנים ו/או המשתמשים בה". על פי התביעה, בגינה לא הוצבו שלטים המסבירים על אופן השימוש הנכון והבטוח במתקנים השונים, ובפרט במתקן ה"רכיבה" ממנו נחבל. כמו כן, לא הוצב מחסום שימנע את התפסות הרגל בקפיצים במהלך השימוש במתקן.

"מדובר ברשלנות של עיריית פתח תקוה", טוענים עורכי הדין. "באחריות העירייה לחסום את הגישה אל הקפיצים החשופים במתקן, להציב שילוט מתאים המסביר על אופן השימוש בו, להזהיר אודות הסיכונים הכרוכים בכך. למעשה היא יצרה מצג לפיו המתקן בטוח לשימוש, על ידי הגבלת השימוש מגיל 4 ומעלה".

בתביעה ביקשו עורכי הדין כי בית המשפט יחייב את העירייה וחברת הביטוח בסכום של כשני מיליון שקלים בגין נזקים מיוחדים ונזקים כלליים מוערכים. אלא שלאחרונה הוחלט על הסכם פשרה לפיו העירייה תפצה את הצעיר בסך של 60 אלף שקלים ובית המשפט אישר זאת.

עו"ד כרמי בוסתנאי. צילום: באדיבות עו"ד בוסתנאי

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: "התביעה בגין פגיעה ממתקן בגן שעשועים באוגוסט 2006, טופלה על ידי משרד עורכי דין מטעם חברת הביטוח שירביט אשר ביטחה את העירייה במועד האירוע. העירייה מבצעת ביקורות אחת לחודש בכל הגינות הציבוריות בעיר שבמהלכה נבדקים המתקנים תוך איתור מתקנים שבורים או רעועים.

בנוסף, אחת לשנה ביקורת של נציג מכון התקנים הבודק את המתקנים. התביעה סולקה בסכום של 60,000 שקלים, כאשר סכום הפיצוי מורכב מהחזר הוצאות התובע ומסכום קטן נוסף בשיעור ערכי מטרד".