העץ שנעקר. צילום: פרטי

טענות במחלקת שימור אתרים בעיריית פתח תקוה: העירייה אישרה כריתת עץ אקליפטוס בן למעלה מ-100 שנה ללא ידיעתנו לטובת בניה במקום.

עץ האיקליפטוס שנכרת מוקם סמוך לאתר ההיסטורי חצר מיכאל שפירא בצומת הרחובות שטמפפר ופינסקר וכריתתו על אף שאושרה על ידי העירייה, עוררה את כעסם של אנשי מחלקת שימור אתרים. "מדובר בצעד חוקי אבל עצוב", אמרה מוניקה כהן, יו"ר עמותה ירוקה ויועצת ראש העירייה לשימור. "מדובר בכריתת עץ באתר שמיועד לשימור, במהלך שלא ידענו עליו ולא היינו שותפים לו".

מהי החשיבות של אותם עצי אקליפטוס?
"אני רואה בעץ חשיבות מרובה. על אף העובדה שהם נשתלו בראשית דרכו של היישוב מסיבה לא נכונה מאחר וחשבו שהם ייבשו את הביצות, הם גדלו ויש לנו מספר כאלו ברחבי העיר, ואני חושבת שצריך לעשות הכל כדי לשלב אותם".

העץ שנעקר. צילום: פרטי

"הבניה של המגדל בן 20 הקומות שצפוי במקום, מנוגדת לתפיסה שלנו לגבי מרכז העיר. מדובר במבנה ענק שלא מתכתב בכלל עם מרכז העיר וכיכר המייסדים שזהו החלק ההיסטורי בעיר. רוב המעטפת של הכיכר מורכבת ממבנים ישנים וכך זה צריך להישאר. אי אפשר לכרות עץ בן למעלה מ-100 שנה שמופיע ברשימה לשימור. זה פשוט לא מתקבל על הדעת".

מהעירייה נמסר: "העץ נכרת עם רישיון כריתה כחוק, מאחר ובמקום מתוכנן בניין בן 20 קומות עם מרתף לחנייה. על הקבלן לתת פיצוי נופי על ידי נטיעת עצים או שווה ערך של 75,000 שקלים. אנו עושים כל מאמץ לפתח את מרכז העיר ולקדם אותו תוך שמירה מקסימלית על צביון המושבה, שימור המבנים ושימור העצים הוותיקים עד כמה שניתן".