חרדים לגורל הילדים - וקוראים לחרם: העדה החרדית הספרדית קוראת לציבור ההורים ברחבי הארץ לא לרשום את ילדיהם לקייטנות של מתנ"סים ועיריות. הסיבה לטענתם: המסרים המועברים פוגעים ביהדות ובעיקרי האמונה.

העדה החרדית הספרדית קרובה בדעותיה לעדה החרדית שמתייחדת בהתנגדותה לציונות ולשיתוף פעולה עם מדינת ישראל ומוסדותיה. גם אנשי העדה החרדית הספרדית אינם משתתפים בבחירות לכנסת ומערכות החינוך שלה אינן נשענות על תקציבים ממשלתיים.

קייטנה. וזו רק אחת ההוצאות | צילום: שאטרסטוק

מדוע יצאו כעת אנשי הפלג כנגד אותן קייטנות? הרב אברהם בצלאל, המגדיר עצמו כמעביר הוראות בית הדין של העדה, מסביר כי "מה שקורה במתנסים בשנים האחרונות, זו העובדה שהם הפכו להיות זרוע מבצעת של גורמים מסויימים כדי להחדיר לציבור תכנים אסורים ופסולים שמהווים שינוי מהדרך המקובלת".

למה אתה מתכוון?

"לדוגמא, מסרים בנוגע לזהירות בדרכים. הילדים מקבלים מסר בסגנון של 'רק אנחנו אחראים על עצמנו'. אני לא רוצה שיהיה מצב שיגידו שאפשר לעבור באדום ולהסתמך על נס, אבל אנחנו יודעים שאנחנו חיים תחת השגחה, והמסרים המועברים לא מלמדים זאת".

"דוגמא נוספת אקח מפעילויות ספורט, אליהן משרבבים דברים מתרבות של גויים. גם הרמב"ם לצורך העניין שכדאי לאדם להתאמן אבל זה לפי המסורת היהודית. בקייטנות של היום, המסרים המועברים אינם יהודיים ולוקחים ביטויים ודמויות מתרבות הגויים".

"ההורים שפנו אלינו מכל רחבי הארץ, התלוננו שילדיהם חוזרים עם מסרים פסולים כמו פגיעה בהשגחה, כמו הספורט, והפעילויות לפעמים מתנהלות על ידי אנשים שהרוח שלהם זרה ליהדות ואין ביניהם ובין היהדות כלום. לכן ילד שסופג את הדברים האלו ומגיע איתם הבייתה, מדליק אצל הוריו נורה אדומה ואנחנו מורים להם לא לחזור לאותן קייטנות".

איך אתם פונים להורים ברחבי הארץ כרגע?

"נכון לעכשיו אנחנו מורים על כך להורים שפונים אלינו אבל זו עמדתנו בנושא ואנחנו לא פוסלים לצאת בכתב לכלל ההורים בארץ".

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: "עיריית פתח תקוה מקיימת קייטנות מגוונות הכוללות פעילויות ספורט ואמנות לרווחת כלל ילדי העיר".