עמוד החשמל ברחוב חובבי ציון בפתח תקוה. צילום: רפי זוכאים

"המצב כרגע קטסטרופלי. אי אפשר להמשיך כך". כך מתאר בדאגה רפי זוכאים, בעל חנות ברחוב חובבי ציון, את חששם של יתר חבריו והדיירים ברחוב לנוכח עמוד חשמל הניצב בסמוך לחנות. הסוחרים חוששים מקרינה, טוענים כי הוא מכער את רחוב הקניות המרכזי ומבקשים להזיז את העמוד ממקומו.

"אם אני שוקל לעזוב את העסק בגלל עמוד חשמל זה עצוב מאוד, אפילו אבסורד", אומר זוכאים, שעובד בחנות הסמוכה לעמוד החשמל כבר 22 שנים. "יש לי פחד שלא שווה שום סכום כסף בעולם. לא מספיק העמוד, אז כל כמה זמן שמים עליו עוד תוספות, כמו שנאי מסויים שעל פי הנהלים צריך להיות באדמה או בארון סגור".

צילום: רפי זוכאים

פניתם לגורם כלשהו כדי לטפל בנושא?

"פנינו לעירייה בשנים עברו, אך הנושא לא טופל. לפני מספר ימים פנינו שוב ואמרו שיטפלו. אני מקווה ורוצה להאמין שיקרה משהו , כפי שהעירייה טוענת שתדאג למרכז העיר. חלק מהשינוי שיש לעשות זה הורדת העמודים האלו ויפה שעה קודם. צריך קודם כל לדאוג לבריאותם של התושבים בעיר".  

חשוב לציין כי אין כל הוכחה לכך שעמוד החשמל המדובר פולט קרינה ולכן בשלב זה מדובר רק בחששות של הסוחרים והתושבים.

"אנחנו כל היום כאן ומפחדים לצאת מהחנות", מתארת עדי (21) שעובדת בחנות אחרת. "בטח לא להתקרב לעמוד עצמו. המצב ממש בעייתי. אמנם פנינו לעירייה, אמרו שיטפלו, אבל לא ראינו מישהו כאן שמטפל בנושא".

צילום: רפי זוכאים

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: באחריות עיריית פתח תקוה נמצאים עמודי התאורה בלבד ומהם לא נובעת קרינה. עמודי החשמל אשר מוצבים בעיר ועליהם מותקנות מרכזיות ושנאים נמצאים בתחום האחריות של חברת החשמל, ויש צורך לפנות אליהם לתגובה".

תגובת חברת החשמל

"עמוד נושא שנאי בפינת הרחובות חובבי ציון ואיכילוב בפתח תקווה הינו רכיב סטנדרטי ברשת חלוקת החשמל ותפקידו לספק חשמל לתושבי השכונה.

העמוד ניצב במרווח כ- 3.5 מטר ויותר מהמבנה הסמוך ועומד בכל הדרישות הסביבתיות החלות עליו, לרבות דרישות המשרד להגנת הסביבה.

בהתאם להנחיות ארגון הבריאות העולמי, חוק הקרינה הבלתי מייננת בארץ כולל ערך סף יחיד לשדה מגנטי של 1000 מיליגאוס,  ולצדו – מדיניות המבוססת על "עקרון הזהירות" שמיושם בעיקר ע" קביעת מרווחים בין מתקני חשמל לחדרים מאוכלסים.

רשת החשמל במקום עומדת בהמלצות אלו. לחברת החשמל לא מוכרות תלונות ביחס לעמוד זה ונוכל להתייחס לממצאי הבדיקות במבנה אם נקבל לידינו את דוח המדידות עליו מסתמכים הדיירים".