הצמחייה על המדרכות. צילום: מתן דויטש

מה קרה לגננים בשכונת כפר גנים בפתח תקוה? התושבים מדווחים כי איי התנועה והרחובות, שזכו בעבר לטיפול הולם ולעבודות גיזום באופן קבוע, הוזנחו בשבועות האחרונים וכמות העשבים השוטים הולכת ונערמת.

לטענתם, נמצאים החלקים המוזנחים יותר דווקא בכפר גנים ג', שכונה חדשה יחסית, שם רגילים התושבים למראות אחרים.

מסיור שערכנו באזור רחוב העצמאות המרכזי, ואף ברחובות פנימיים דוגמת קוז'ידלו, נתקלנו בצמחים המשתרעים על גבי המדרכות, היעדר גיזום ועשביה גבוהה שחלקה יבשה למרות מזג האוויר החורפי, מה שגורם למביט מרחוק לראות עשבים בגבהים שונים ובמגוון צבעים.

"כשרכשנו את הדירה, התלהבנו מאיכות החיים והרמה הגבוהה של הטיפוח והשירותים הציבוריים", אומר אחד מתושבי השכונה, שעבר אליה לפני שנים בודדות.

"בתקופה האחרונה נחשפנו להזנחה טוטאלית של כל הגינות בשכונה. אין שום הצדקה שעירייה מגיעה למצב כזה ועוד לתקופה ארוכה. מתפקידה לדאוג שהשכונה תיראה יפה וירוקה".

צילום: מתן דויטש

תושב אחר הוסיף: "אני לא מבין בשביל מה אני משלם ארנונה לעירייה. רוצים לחסוך? מעולה. למה זה צריך לבוא על חשבון נראות השכונה? היינו רגילים למראה מסודר ומטופח והיום הכל מוזנח כאן".

ראש אגף שפ"ע, צדוק בן משה, מסר בתגובה: "כיו"ר ועד שכונת כפר גנים במשך שנים רבות ראיתי בתדהמה, יחד עם אלפי תושבים, שניקיון העיר התחלק לשניים - לתברואה ולגנים ונוף. התברואה ניקו מדרכות וכבישים וגנים ונוף ניקו איי תנועה וגינות ציבוריות, דבר שגרם באופן קבוע לניקיון ברמה נמוכה.

"לפני חודשיים החלטנו, ראש העירייה ואנוכי, להעביר את הניקיון של כלל הגנים ושטחי הגינון לתברואה. כך, למשל, העברנו את תקציבי קבלן הניקיון של גנים ונוף (שמומחיותו היא גינון) לתברואה, ובאותו סכום השגנו כפול אמצעים וכוח אדם. בתוך כך עצרנו גם את כלל עבודות הקבלנים וחידשנו אותם במכרז שנערך בשבוע שעבר. עד פסח חוזרים לשגרה עם הרבה יותר אמצעים באותו תקציב ועם קבלנים שמבינים שנילחם על כל שקל שנשלם".

מהעירייה נמסר בתגובה: "בשבוע שעבר הסתיים בהצלחה מכרז חדש לאחזקת גנים במספר אזורים בעיר, ביניהם גם כפר גנים. קבלני גינון חדשים שזכו במכרז הונחו להיכנס לעבודה כבר השבוע ואנו מעריכים כי החודש נדביק את הפיגור שנוצר. לשמחתנו, מאחר וירדו גשמי ברכה אין נזקים לגינון".