בית הספר עמיטל. צילום: פרטי

הקרע בין הנהגת הורי התלמידים בבית הספר עמיטל שבשכונת הדר גנים לבין ראש העירייה הולך וגדל על רקע התכנון לבנות סניף של תנועת נוער בחצר בית הספר, לדבריהם בניגוד לתכנון המקורי. אתמול (ד') נערכה פגישה בין הצדדים שפוצצה, והשבתת הלימודים במוסד החינוך נראית קרובה מתמיד.

רק לפני כשבועיים, וממש בסמוך לטקס הנחת אבן הפינה, נודע להורי התלמידים על הרצון לבנות סניף של תנועת הנוער 'עזרא' בשטח בית הספר. ההורים נדהמו מהמהלך, שכן להבנתם הסניף היה אמור להיבנות בסמוך לספריה העירונית שבשכונה. הם הביעו את חששם הכבד לבטיחות ילדיהם ולפגיעה בסדר יומם, שכן, העבודות צפויות להתבצע בזמן הלימודים, בתוך חצר המוסד שצפויה לקטון משמעותית.

הנהגת ההורים איימה להשבית את הלימודים במוסד החינוך, ובתגובה לכך, נערכה אתמול פגישה בין שני נציגיהם לבין ראש העירייה, רמי גרינברג, בלשכתו, כשכל אחד מהצדדים טוען כי נקרא לפגישה על ידי האחר. גם הגרסאות למה שהתרחש במהלך הפגישה היו סותרות, כשכל אחד מהצדדים מפנה אצבע מאשימה כלפי הצד השני.

בהודעה שהוציאה הנהגת ההורים נכתב: "לצערנו הפגישה לא צלחה, ולתדהמתנו התחוור לנו כי כבר ביום ראשון הקרוב עומדים לגדר שטח נרחב מחצר בית הספר לצורך התחלת הבניה. בשלב זה הבענו את התנגדותנו הנחרצת, וכתגובה סולקנו מחדר ראש העיר.

"נבקש להבהיר כי גידור שטח נרחב מחצר בית הספר ותחילת העבודות יעמידו את ילדנו בסיכון ממשי. לצערנו ממשיך ראש העירייה בהתנהלות החד צדדית ואנו לא נשב בשקט ונמתין לרע מכל. סיכון זה קיים כבר עתה ועוד בטרם הכנסת תנועת הנוער לשטח בית הספר שתגרום לפגיעה אנושה בבית הספר ותגזול ברגל גסה נתח משמעותי משטחו".

כנגד דברים אלו, הוציא ראש העירייה הודעה בה מסר את גרסתו וכתב בזו הלשון: "מרגע שנכנסתי לתפקיד, התחלתי לטפל בבית הספר במובנים רבים כולל הצורך בהרחבתו ואכן נתתי הוראה לקדם את התוכניות לבניית אגף נוסף לרווחת התלמידים. האגף אמור להיות מושלם עד ספטמבר 2020.

במקביל וכפי שנעשה בבתי ספר אחרים בעיר, כדוגמת ממ"ד נווה אברהם בנווה גן, הוחלט לבנות בנוסף גם מתחם לתנועת הנוער עזרא - בצורה מסודרת שלא באה על חשבון בית הספר. מדובר בבניה בחלק המערבי שקרוב לנחל ורחוק מבתי התושבים ברחוב משורר. כמו כן, בנייה זו עתידה לתת מענה ראוי לחניכים הגרים בשכונה ומקיימים כיום פעילות בסניף מסוכן ולא בטיחותי. אציין כי ביקשתי לקרות את הנחל בכדי שההתרחבות תיהיה מערבה ולא לכיוון שטח בית הספר.

"לפני כשבוע עלתה בקשה מועד ההורים של עמיטל להפגש איתי בנושא ומיד הנחתי לקבוע פגישה עימם ועם אנשי מקצוע מטעם העירייה בהקדם. לישיבה שנערכה היום הגיעו מטעם הועד שני אבות, כאשר הסגנון מצד אחד מהם לאורך הפגישה היה בטון של איומים, התנשאות, יהירות תוך חוסר כבוד בסיסי בין בני אדם. זו לא התנהלות עניינית.

אב נוסף שהיה בפגישה העלה סוגיות מסוימות שהבטחתי לבחון בהקדם בשטח ולכן קבעתי סיור עם אנשי המקצוע כבר מחר (חמישי) בשעה רבע לאחד בצהריים... כל כוונתי לעשות למען בית הספר ולא להיפך. בנוסף, ראוי להדגיש כי התכנון בעמיטל מקודם בשיתוף אנשי מקצוע בעלי נסיון רב בתחום בכלל ובעיר בפרט".

התייחסותו לדברים של גרינברג, גררה זעם רב בקרב ההורים. נציגם, שלדברי ראש העירייה השתמש ב"טון של איומים", טען לאחר מכן בתגובה כי "המציאות שונה לחלוטין. השיחה הייתה רגועה ועניינית עד להתפרצות הזויה של ראש העירייה והתלהמות מצידו כולל צרחות. המשכנו את השיח למרות התנהגותו, אך כשהבנו שמגדרים ביום ראשון הקרוב הבהרנו שלא נסכים ואף נשבית. באותו רגע החל ראש העירייה לצעוק והעיף אותנו מהפגישה. לצערי הרב ההתנשאות, מזל שלא הייתי לבד  ויש עוד אדם שנכח וראה את הדברים לאשורם".

האב הנוסף שנכח בפגישה חיזק את הדברים וציין כי "התיאור שמסר האב שהיה איתי מדוייק ותואם לחלוטין למציאות. השתדלנו להיות ענייניים וממוקדים לאורך הפגישה אך לפתע התפוצצה הפגישה ונדרשנו בצעקות לעזוב מיידית  את הלשכה. לא מובן איך מתנהלים בצורה כזו. אנחנו לא נוותר על טובת ילדינו".

גם הנהגת ההורים הוציאה הודעה המחזקת את האבות שנכחו בפגישה וציינה כי "בהודעה מטעם ראש העיר הוצגו נציגינו באופן מבטל, כ'אבות מטעם הוועד' תוך פירוט דרך התנהלותם כלא ראויה. אנו דוחים מכל וכל את הגרסה הזו שפורסמה. יו"ר וועד ההורים וסגנו הם ראשי הנהגת הורי עמיטל, להם ייפוי כוח מלא לייצג את האינטרסים של ילדינו.

מלשכת ראש העירייה נמסר בתגובה: "חשוב שהציבור יבין כי מדובר באב אחד מתוך השניים שנפגשו עם ראש העיר ואשר בחר להשתמש כלפי ראש העיר בטון מאיים. למרות הסגנון המשתלח, ראש העיר ימשיך לקדם את הפרוייקט לרווחת התלמידים, הוריהם ותושבי האזור. כבר במהלך היום, ביצע ראש העיר סיור באזור והחליט על שורה של פתרונות אשר יטיבו עם בית הספר ותושבי האזור. בין היתר, תורחב חצר בית הספר באופן משמעותי, יוקצו אזורי חניה לכיוון מערב וכן תקודם אפשרות לכניסת ההסעות מכביש 40 - מה שישפר את תנועת כלי הרכב באזור באופן משמעותי".