צילום: shutterstock

הורים לילדים מגן עירוני בפתח תקוה מודאגים: לטענתם, אחד מילדי הגן מתנהג באלימות קיצונית, עד כדי כך שהילדים וגם הצוות נפגעו ממנו לא אחת. לדבריהם, הילד לא דובר עברית ואף אחד לא מצליח להשתלט על האלימות.

"הילדים מפחדים להגיע לגן", אומרת אם לאחת הילדות בגן. "הם מקבלים ליווי צמוד לשירותים לאחר שאותו ילד נגע באיברי המין של שבעה ילדים שונים בגן, חלק מהילדים נמנעים מללכת לשירותים בכלל וחלק חזרו להרטיב".

ההורים מסבירים כי מדובר בגן המשלב 28 ילדי טרום-טרום חובה עם ילדי טרום חובה, בגילאי 3 עד 5. 18 מתוכם דוברי עברית והיתר קיבלו גננת שפתית שתעזור להם להשתלב בגן, יחד עם גננת נוספת וסייעת, אלא שגם במקרה הזה עושה רושם שצוות הגן לא יכול כנגדו.

"מתרחשים אצלנו מעשי אלימות כולל פגיעה מינית, נגיחות, מכות חזקות על הראש והבטן ועוד. שלחנו ילדים שמחים ובטוחים וקיבלנו ילדים מפוחדים וחבולים ששרויים בטראומה", מסבירה האם. "אני לא מבינה למה מחכים? שיקרה אסון? מבחינתנו האסון כבר כאן. לא ייתכן שילד אחד משליט טרור על גן שלם. בריאות הגוף והנפש של הילדים שלנו הוא תנאי בסיסי והוא לא מתקיים!".

ואיפה צוות הגן?

"הפעם הראשונה שהבנו את חומרת המצב היתה במסיבת חנוכה. בעוד שכל הילדים יושבים ומשתתפים יפה, אותו ילד החל להרביץ לגננת שניסתה להשתלט עליו לעיני כל. ההורים של הילד היו שם ולא עשו כלום,  הילד שלהם מרביץ לגננת, זורק חפצים והם לא זזו ממקומם".

עירבתם את הרשויות? העירייה? משרד החינוך?

"בטח! הובטח לנו שתגיע פסיכולוגית לגן ויבנו תכנית מיוחדת לילד, אבל אפילו הפסיכולוגית הודתה שאין  לה אפשרות לסייע, כי הילד לא מבין עברית וההורים לא משתפים פעולה. לגננת יש מנדט לצלצל להורים בכל פעם שהילד מתפרע, אבל זה לא עוזר לכלום. הגננת הודיעה לאחרונה שהיא תעדר ולא תענה לשיחות והודעות ובינתיים ההורים מתחילים לחפש חלופות, כי פשוט איבדנו אמון ביכולת של המערכת להתמודד עם המצב".

ההורים שמאסו באלימות החליטו שאם המצב לא ייפתר בקרוב, בכוונתם להשבית את הגן. "יכול להיות שהילד צריך מסגרת מסוג אחר ואולי סייעת צמודה. מה שבטוח זה שהמצב כמו שהוא היום לא יכול להמשך. אנחנו צריכים תשובות רציניות, משאירים אותנו תלויים באוויר בלי כתובת לפנות אליה".

תגובת דובר העירייה, חזי חקאק: "בשל התנהגות הילד, שמקשה על התנהלות הגן, הוא הושעה מהמסגרת פעמיים ע"י מפקחת משרד החינוך בעקבות גילויי אלימות.

"הנושא מטופל על ידי הפיקוח ברמה יומיומית ואין בכוונתנו לעבור לסדר היום כשזה נוגע לאלימות כלפי הילדים ובשבוע הבא תוכנס לגן תוכנית לניתוח התנהגות. הגן מלווה מתחילת השנה בשתי גננות (גננת אחת מתוקצבת ע"י הרשות) מדריכה פדגוגית,  פסיכולוגית מלווה ויועצת. כאמור אנו נמשיך לפעול למען המוגנות של ילדי הגן בכל האמצעים הדרושים".