המציאות המפחידה בשכונת הדר גנים: זה קורה כמעט מדי שנה בתקופת החופש הגדול. נערים שאינם במסגרות חינוכיות באותה עת, מתקבצים בגנים ציבוריים כדי להעביר ערב יחד כשפעמים רבות המפגשים מלווים בשתיית אלכוהול ועישון נרגילות וסיגריות. תושבי הדר גנים טוענים כי בתקופה האחרונה, בילוי זה הסתיים לא פעם באיום על ילדיהם ובתקיפתם.

גינת אלי כהן | צילום: מתן דויטש

אם לנער מהשכונה מתארת  את רגעי האימה שעברו על בנה ועליה באחד ממקרי האלימות, שבעקבותיו אף הוגשה תלונה במשטרה. "הבן שלי היה בחוץ עם האופניים שלו בשעות הצהריים. לפתע הוא מתקשר אליי ואומר 'אמא, אני ובחור נוסף שרכב על אופניים התנגשו אחד בשני והוא גנב לי אותם. הוא חוזר אליי עכשיו, אדבר איתך', והשיחה נותקה".

מה הרגשת באותו רגע?

"נבהלתי נורא. רציתי לומר לו שלא ינתק את השיחה אבל הוא כבר לא שמע אותי והשיחה נותקה. לא ידעתי מה המיקום שלו גם, אחרת הייתי מגיעה אליו מיד. ניסיתי לחזור אליו בלי הפסקה ללא מענה ורק לאחר 10 דקות הוא חזר אליי ואמר שאותו נער איים עליו שידקור אותו אם ידבר או יזוז משם. אחר כך התברר לי שהוא חזר כדי לקחת דברים שהיו לו על האופניים איתם הגיע למקום בעצמו, ובסופו של דבר השאיר את הבן שלי עם האופניים שלו ללא הסוללה וללא אחד הגלגלים אותם הוא לקח".

"עד שלא ראיתי אותו פיזית לא הבנתי כמה מצבו היה חמור. השוטרת שאיתה יצרתי קשר, שמעה שאני נסערת  ושאלה אותי אם להזמין אמבולנס ומיד עניתי שכן. הבן שלי היה חבול בראשו, ברגלו ובידו כשחתיכת עור ירדה ממנה".

עם אילו תחושות את מסתובבת בימים אלו?

"תחושה של חוסר אונים, פחד, חשש לשלוח את הילדים שלי למטה לבד שמא מישהו יתקוף אותם ללא כל סיבה. אני גרה בשכונה קרוב ל 20 שנה ובמקום לקצור את הפירות וליהנות עם הילדים שגידלתי כאן אני בלחץ כשהם מחוץ לבית".

אם לנער אחר מהשכונה מספרת כי בנה נפגש באחד הערבים עם מדריכו מתנועת הנוער לשיחה שקיימו בגן ציבורי.  משנפרדו השניים כל אחד לביתו, הבחין בנה בחבורת נערים אחרת כשאחד מהם מטיל את מימיו בצד הגינה. לטענת האם, בנה לא רצה ליצור קשר עין עם אותו נער כדי "שלא תהיה לו סיבה לכעוס" אך אותו נער הגיע אליו בכל זאת בדיבור מאיים כשהוא מתחיל להכות אותו בגבו.

"הבן שלי ברח משם בריצה כשבמהלכה גם נקרעו לו הכפכפים", היא אומרת. "הוא הגיע הבייתה מותש וחבול ברגלו כתוצאה מכך שרץ יחף במשך כמה מאות מטרים. הוא פחד אפילו לבקש עזרה מאנשים ברחוב מחשש שאותה חבורה תרדוף אחריו".

"הזעקתי את המשטרה שלא הצליחה לאתר את הנער באותה עת על פי התיאור שבני מסר וגם נסיונות בהמשך לשים את היד על סרטונים מהמצלמות שנמצאות במבנה תנועת הנוער הסמוך לא צלחו. האחראי עליהן אמר שידאג לזה ועד שהוא התכוון לתת לי אותם הוא טען שהצילומים נשמרים לטווח של שבועיים שעברו בינתיים. אני מרגישה שאני צריכה לעשות מעשה כדי שילדים לא יסתובבו לבד ברחובות".

מה לדעתך צריך לעשות? 

"אולי לערב יותר את העירייה בנושא. יש כאן סוג של התעלמות מהמצב. עד שלא יקרה אסון לא יטפלו בזה? נערים הופכים את היום והלילה ונוצר כאן מצב קשה. זה לא יגמר בכך וזה בהחלט מתווסף לאירועים שהיו לאחרונה בסניף תנועת נוער באזור".

מהעירייה נמסר בתגובה: "אנו נמצאים בעיצומה של החופשה הגדולה מביה"ס. זוהי תקופה בה בני נוער מבלים ויוצאים עד השעות הקטנות של הלילה. אנו בעיריית פ"ת, משטרת פ"ת והשיטור העירוני נערכנו לתקופת הקיץ ואנו פועלים במספר מישורים, הן בתחום ההסברה והן בתחום האכיפה. פעילות הכוחות מרוכזת בעיקר לפעילות בשעות הערב והלילה, ואנו נמצאים בכלל איזורי הבילוי ובשכונות.  אנו עובדים בשיתוף אגף הנוער, עיר ללא אלימות, מדריכי נוער, סיירות הורים וכיו"ב, ומגיבים לכל האירועים בהם נדרשת התערבות".