המחאה מול העירייה. צילום: מתן דויטש

מבקשי המקלט בפתח תקוה לא אומרים נואש. במקביל להפגנה שהתקיימה הבוקר (שלישי), הוגשה עתירה לבית המשפט המחוזי נגד העירייה ומשרד החינוך  בדרישה לרשום לאלתר את ילדיהם וילדי מהגרים אשר מתגוררים בפתח תקוה, למוסדות החינוך בעיר לקראת שנת הלימודים הבאה.

העתירה הוגשה לבית המשפט על ידי עו"ד הרן רייכמן ועו"ד טל חסין בשמם של הורים ל-129 ילדים, ארגון א.ס.ף (ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל) והאגודה לזכויות האזרח בישראל.

על פי העתירה, עורכי הדין מבקשים מבית המשפט "להורות לעירייה לרשום לאלתר את ילדי העותרים, ילדי מבקשי מקלט ומהגרים, ויתר הילדים בגילאי חובה ללא אזרחות או תושבות ישראלית ואשר מתגוררים בפתח תקוה, למוסדות החינוך בעיר לקראת שנת הלימודים הבאה".

כמו כן מבקשים עורכי הדין "להורות למשרד החינוך להפעיל את סמכויותיו שבדין להבטחת הרישום ולקליטתם ולשילובם המוצלח של העותרים בגני הילדים ובבתי הספר בתחום השיפוט של העירייה". כמו כן נכתב בעתירה כי על בית המשפט "לאסור על העירייה להתנות את הרישום למוסדות החינוך בעמידה בקריטריונים בלתי רלבנטיים".

בנימוקי העתירה הובאו עתירות נוספות נגד העירייה משנים עברו, ובהמשך נכתב כי "ראש העירייה התחלף אך הגזענות נותרה בעינה. בפברואר 2019 פורסמה בכלי התקשורת ידיעה לפיה ראש העירייה פועל להרחקת 'מסתננים' מהעיר, והעירייה אף קראה לתושבים לדווח למוקד העירוני 106 על הימצאותם של זרים בסביבת מגוריהם".

"בהלימה ישירה למדיניות פסולה ומפלה זו, חוזרת עתה העירייה לסורה ומנסה (שוב) לגרום לאוכלוסיית מבקשי המקלט האפריקאים לעזוב את העיר באמצעות פגיעה בחינוך ילדיהם".

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: "עיריית פתח תקוה פועלת לפי הנהלים והחוקים. כל הורה שמוכיח כי הוא תושב העיר ועומד בנהלים יכול לרשום את ילדיו למערכת החינוך העירונית".

ממשרד החינוך טרם התקבלה תגובה בנושא.