(צילום וידאו: אייל עצמון)

חלף כבר כמעט חודש מאז שנסגר מתחם הקניות בירקונים. החנויות נסגרו, אבל תחנת הרכבת סגולה ממשיכה כמובן לפעול כרגיל. אל התחנה מגיעים הולכי רגל וגם נהגים רבים שחונים במקום. אלא, שמאז סגירתו וכתוצאה מהגשמים נוצרו במקום בורות גדולים על הכביש, שרק הולכים ומתרבים. כתוצאה מכך מתלוננים הנהגים שמגיעים אל הרכבת כי המכוניות שלהם נפגעות, ובנוסף יש במקום לכלוך ואשפה שהוצאו מהעסקים.

יצאנו אל מתחם ירקונים הנטוש בחלקו, כדי לראות בעיניים שלנו את המצב העגום שלו.

בור שנפער בכביש. צילום: אייל עצמון

כבר בכניסה למתחם ירקונים אפשר לראות את השינוי הראשון – אין יציאה מהמתחם לכיוון פתח תקוה כמו שהיה פעם והיא נחסמה על ידי סוללת עפר. כעת הכניסה והיציאה היחידות הן רק דרך הכיכר עם שלטי הענק שמצביע על החנויות שפעם שכנו במתחם ירקונים.

סיבוב קצר במקום מעלה תמונה עגומה ומעציבה מאוד – המקום שבעבר שקק חיים עכשיו למעשה מת, ומלבד היותו חניון לבעלי רכבים שמגיעים לנסיעה בתחנת הרכבת סגולה שבקצה המתחם, לא נותר בו דבר. מלבד זבל. והרבה זבל.

הליכה מסביב למתחם מראה כי בעלי העסקים השאירו המון אשפה בחזית המתחם – פחי אשפה מפוצצים, אשפה על המדרכה מכל סוג – מזון, קרטונים, ברזלים, צמיגים. כ-20 עסקים פעלו במתחם הזה וכולם נעלמו ב-1.1.19 והשאירו אחריהם הרבה נזק סביבתי ומבלי לדאוג לפינויו.

צילום: אייל עצמון

חלק מהעסקים כמו טויז אר אס, אייץ' אנד הו ואייס, עדיין עסוקים במלאכת הפירוק ושינוע המלאי, אבל שאר העסקים ננטשו ועומדים ריקים. אכן מראה עצוב. עצוב עוד יותר כי רמת התחזוקה של המקום שננטש ירודה ביותר, כאילו לאף אחד לא אכפת מהמקום הזה, עדיין מדובר בחלק מהותי של פתח תקוה אשר על פי התוכניות אמור לקום בו פארק מרהיב ביופיו.

תמונה מדאיגה יותר נגלית לעינינו לאחר סיבוב בחלק האחורי של החניות, מה שנקרא "כניסת הספקים" – זבל לצד טבע של עצים ירוקים, קרטונים על גבי קרטונים, כמויות אשפה בלתי נתפסות, וכל זה במקום שעד לפני שלושה שבועות היה שוקק חיים. משאיות זבל לא תראו פה, גם לא עובדים שמסדרים את הלכלוך. מה שתראו זה בעיקר בלאגן וכאוס. הפינה היחידה שעוד איכשהו נשארה ירוקה היא גינת השעשועים, נקודת אור בתוך ים של אשפה.

צילום: אייל עצמון

אי אפשר שלא להתאכזב מהצורה הלקויה שבה התבצע הפינוי ההמוני הזה. יכול להיות שהרבה מהזבל הועף מצד לצד בסופה האחרונה שחווינו, שגם גרמה לפי מצב הכבישים למספר בורות עמוקים ומסוכנים במיוחד לבאי הרכבת.

"פשוט בושה מה שקורה שם", כתב לנו אחד הנהגים. "החליטו לפנות את החנויות ופשוט להשאיר נטוש? אנשים צריכים להשתמש ברכבת ולא להרוס את הרכב ולהסתכן. ודרך אגב, גם אין תאורה בשעות הלילה. יש שם  לכלוך, בורות, מוצף אחרי הגשמים, עשביית פרא, עצים נופלים, דרכי גישה לרכבים סכנת נפשות. פשוט מתחם עזוב, נטוש ולא ראוי".

צילום: אייל עצמון

תגובת דובר העירייה, חזי חקאק: "מתחם ירקונים הינו שטח פרטי שנסגר לאחרונה בעקבות צו בית משפט בעלי המקום נמצאים בשלבי פינוי של הציוד במתחם ולכן במקום הצטברו ערימות פסולת.  העירייה פנתה למנהל האחזקה של המתחם שהתחייב לפנות את כל האשפה עד לסוף השבוע.

"בנושא כביש הגישה לתחנת הרכבת - מדובר בשביל ציבורי בשטח פרטי ולכן בכוונת העירייה להיפגש עם בעלי המקום ולהגיע להסדר לגבי הטיפול בדרך המובילה לרכבת".  

צילום: אייל עצמון