קטעי האודיו באדיבות תושב פ"ת. צילומים באדיבות דוברות העירייה.

תושב פתח תקוה (שמו שמור במערכת) זעם על הקריאה של ראש העירייה רמי גרינברג לדווח למוקד 106 על שוהים זרים בעיר. לאור זאת, הוא החליט לבצע שיחת מחאה למוקד העירוני: התושב התקשר למוקד ודיווח על "מבקש מקלט" כביכול שראה ברחוב חיים עוזר פינת העלייה השנייה ונכנס לבניין העירייה לכיוון לשכת ראש העירייה.

המוקדנית, ששוחחה עם התושב, לא ידעה כי מדובר בשיחת מחאה נגד מבצע האכיפה של העירייה. היא רשמה את הפרטים ואת מספר הטלפון שלו כמקובל.

בהמשך התקשר אל אותו תושב תומר מהשיטור העירוני ושאל אותו אודות הקריאה שפתח במוקד 106. השוטר העירוני ניסה לקבל פרטים על "מבקש המקלט" ואז כבר סיפר לו התושב את דעתו על המדיניות וההתבטאויות של גרינברג בנושא. את השיחות תוכלו לשמוע בעצמכם בכתבה זו.

השיחות שתוארו לעיל הן רק דוגמה לסערה שמתחוללת בעיר בימים האחרונים, מאז הודיעה העירייה באופן רשמי על מבצע האכיפה וקראה לתושבים לדווח למוקד 106 על שוהים זרים. בעוד שחלק לא מבוטל מן התושבים תומכים במהלך ומחזקים את גרינברג, יש כאלה שמתנגדים לכך והדבר בא לידי ביטוי גם בתקשורת הארצית ובקרב אנשי ציבור.

כזכור, הכל החל בפגישה בין גרינברג לראש מנהל אכיפה ברשות ההגירה יוסי אדלשטיין שבה דנו השניים בדרכים לבצע אכיפה נגד השוהים שנמצאים בעיר באופן לא חוקי. אחר כך יצאה ההודעה שהביאה לביקורת תקשורתית נוקבת, שבשיאה הוריד עודד בן עמי את רמי גרינברג משידור חי בתכניתו.

חברת הכנסת מיכל רוזין. צילום: מתוך אתר הכנסת

חברת הכנסת ותושבת העיר, מיכל רוזין (מרצ), אמרה: "ראש עיריית פתח תקווה, העיר שלי, קרא לתושבי העיר לדווח למוקד העירייה על מבקשי מקלט החיים בעיר על מנת לגרשם. קשה להביע במילים כמה אני מתביישת שזה האיש העומד בראש העיר שלי, שבוחר ברדיפת האנשים הכי מוחלשים בחברה כדי להשיג רווח פוליטי אישי.

"רוב רובם של מבקשי המקלט בפתח תקווה נמצאים בה עם אשרות שהייה כדין. אין שום סיבה או סמכות חוקית לרדוף אותם, רק גזענות נטו. חייבים לבער את הגזענות הזו, מפתח תקוה ומכל מקום אחר בארץ. כך עשיתי תמיד וכך אמשיך לפעול גם בכנסת הבאה".

נזכיר כי גרינברג הסביר את מבצע האכיפה באופן הזה בהודעה לעיתונות שפרסמה העירייה: "אנשים ממש מפחדים להסתובב במרכז העיר, ליבה של העיר הופך בשעות הערב והלילה לשומם בגלל הפחד מפני זרים שיכורים, שחלקם הופכים לאלימים. נוצרה כאן אוכלוסיית זרים שעורכת במתחמים שלהם אירועים המוניים, כמו חתונות, גם בשבתות ובאין מפריע. חלק מהתושבים במרכז העיר עוזבים למקומות אחרים, המצב הזה לא יכול להמשך.

"חתמתי על צווי סגירה ל-20 עסקים לא חוקיים, אנחנו רושמים דו"חות לכל בעלי העסקים המעסיקים עובדים ללא היתר ובתוכם, מסעדות, מספרות, מכבסות וכו' אבל אני צריך את מעורבותכם בהוצאת זרים שממשיכים להיכנס לעיר למרות ההגבלה שהוציא משרד הפנים. בעבר נעשתה פעילות עם יחידת עוז, אבל צריך פעילות עקבית, תכנית עבודה של ממש, אני רואה בכך דחיפות עליונה".