עמוס עטון בדירה. צילום: באדיבות עטון

הגשמים העזים שירדו בשבועות האחרונים הרעו באופן משמעותי את מצב הדירה בבניין הישן שבו מתגורר עמוס עטון (56) בפתח תקוה.

עטון מתגורר בדירת חברת "עמידר" בשכונת יוספטל. לדבריו, "הדירה רקובה ולא ראויה למגורים". כעת הוא דורש מהחברה המשכנת לשפץ את הדירה מהיסוד או להעבירו לדירה חלופית ולא להסתפק בתיקון ליקויים נקודתיים.

עטון, רווק שעובד בעיריית רמת גן, מתגורר מזה שנים רבות בדירה שבקומה הרביעית והאחרונה בבניין יחד עם אחיו, עוד מהתקופה בה חיו עם הוריהם בטרם נפטרו.

"הדירה מתפוררת, אי אפשר לגור בה", הוא אומר בתסכול. "מי שיראה אותה ישתגע. יש רטיבות וריח של עובש בכל הבית. התקרה מתקלפת, בשירותים ובאמבטיה הכל שחור, כל הארונות במטבח הלכו לי בגלל המים שנכנסו מהגג".

הנזק בדירה. צילום: באדיבות עמוס עטון

אם לא די בכך, אל הדירה מגיעות מדי שבת וכן בחגים השונים גם אחיותיהם, בנות 45 ו-43 בעלות מוגבלות שכלית-התפתחותית, כשעמוס משמש כאפוטרופוס שלהן ואמור לתת להן מענה הולם לצרכיהן. "אין להן בית אחר, בשאר ימות השבוע הן בפנימיות של משרד הרווחה", הוא אומר. "יש להן בעיות משל עצמן ומצב הדירה לא מוסיף לכך. קשה להן גם לעלות 4 קומות ללא מעלית".

אני מניח שפנית לחברת עמידר בנושא. כיצד הם פעלו?

"הם באו, עשו זיפות בגג ותיקנו אך בכל זאת נכנסים מים. אמרתי להם 'אתם צריכים לעשות שיפוץ כללי, יעלה כמה שיעלה' ודרשתי שתהיה גם מעלית בשביל אחיות שלי".

כיצד הם הגיבו?           

"הם לא רוצים לשמוע. אמרו שהבניין הולך לפינוי-בינוי אבל זה כנראה ייקח עוד כמה שנים. אני לא יכול לגור בדירה הזאת יותר, היא עלולה לגרום למחלות. ביקשתי מהם דירה חלופית אז הם רוצים שאכנס לוועדות של משרד השיכון שיכולות להימשך זמן רב, אבל אני צריך דירה במיידי. אני לא מסוגל לחיות כך יותר. המצב שלי כבר קשה. מה בסך הכל ביקשתי? אני משלם שכירות, שיטפלו בדירה. אני צריך דירה ראויה למגורים".

צילום: באדיבות עמוס עטון

מחברת עמידר נמסר בתגובה: "המקרה מלווה ומטופל ע"י אנשי המקצוע, כך לפני כחודש בוצע בגג ביתו פרויקט נרחב לאיטום. עם קבלת פנייתו הנוספת, בה דיווח על חדירת מים -נשלח קבלן מטעמינו, שמצא כי נעשתה חבלה בעבודה שבוצעו ונפערו חורים באופן מכוון ביריעות. הנושא טופל על ידנו והועבר לידיעת הרשות המקומית. עם ייבוש המקום נערוך בפנים דירתו את הטיפול הנדרש, לשביעות רצונו.

לגבי הטבה בתנאי דיור, נשמח לסייע בהגשת בקשתו לעיון משרד הבינוי ושיכון לאחר שיגיש את המסמכים הנדרשים".