(צילום וידאו: באדיבות ההורים)

תושבים טוענים כי ממצאי דו"ח חדש שהתפרסם בימים האחרונים מעלים חשד שבחלק מהדגימות שנעשו בימים שלאחר פירוק האסבסט ברחוב גיסין נמצאו חריגות מסוכנות בשלושה גני ילדים. בעירייה טוענים בתגובה כי דיגומי האוויר שבוצעו על ידי קבלן מוסמך הציגו מצב תקין לחלוטין. במשרד להגנת הסביבה מסרו בתגובה: אין חריגה מהערך המנחה הקבוע בהיתר, בדו"ח ישנן עבודות אחרות מעיר אחרת שביצעה המעבדה וזה מקור הבלבול שנוצר. התגובות המלאות בהמשך הכתבה.

הורים רבים ממתחם הגנים ברחוב חורב שבשכונת אם המושבות החדשה החליטו השבוע שלא לשלוח את ילדיהם לגן בתום חופשת החג. ההחלטה התקבלה כיוון שלטענתם פינוי האסבסט שהתקיים בשבוע שעבר, במהלך חול המועד, מהמתחם הסמוך שברחוב גיסין בוצע שלא על פי התקנים ועל כן קיים חשש להמצאות שאריות חומרים מסוכנים בחצרות הגנים.

כאמור, תושבים בעיר טוענים כי דו"ח חדש שמתפרסם בימים אלה מראה כי בחלק מהדגימות שנעשו בימים שלאחר הפינוי בשלושה גנים באזור נמצאו חריגות. לדבריהם מדובר על גן "הדור הבא", גן "נחל" וגן "ירדן". על הדו"ח מתנוסס לוגו של אוניברסיטת בן גוריון בנגב והוא כולל מספר דיגומים. הדיגומים הם חלק מההיתר שניתן לקבלן ביצוע העבודות ולכן הוא היה מחוייב להם.

לטענת התושבים, הערך המנחה לחשיפה סביבתית הוא 1000 סיבים למ"ק, אך באחת המדידות נרשמו נתונים מדאיגים של 1,150 סיבי אסבסט למ"ק וכן 1,060 סיבי כריזוטיל, המהווים חריגה משמעותית מהערך המנחה.

נתונים: מתוך הדו"ח

"אנחנו מודאגים מבריאות הילדים", מסביר אחד ההורים. "מדובר על טווח של בין 30 ל-150 מטר מעבודות פינוי אסבסט בהיקף של 1,700 מ"ר. ברחוב חורב, סמוך למקום בו מתבצעות העבודות, ישנם שני אשכולות של גני עירייה, שבכל אחד מהם לומדים כ-280 ילדים בני 3-5. בנוסף, ברחובות רובינזון ופינסקר לומדים עוד מאות ילדים, מגיל אפס".

לטענת ההורים, העירייה ידעה היטב והיתה ערוכה לקיום העבודות במועדן, אך לא הוציאה שום הנחיות לגבי הצורך באיטום גני הילדים – החל מסגירת חלונות ועד איסוף הצעצועים שבחצר והכנסתם לבין כותלי הגן. "במוצאי שבת התארגנו באופן פרטי כדי למגן את הגנים על ידי סגירת חלונות, איסוף צעצועים ומיגון החול והדשא בהתאם להמלצת מומחה אסבסט אליו פנינו באופן פרטי", מתאר הורה נוסף.

ההורים מסבירים כי רק ביום הפינוי עצמו, ביצעה העירייה ניילון של שטחים בעייתיים בגנים נוספים במתחם, אך היה זה מעט מדי ומאוחר מדי, שכן הדבר בוצע תוך כדי עבודות הפינוי ובדחיפות מירבית. "עם כל הכבוד לראש העירייה שאף הגיע בעצמו לניילן את החול בגן, הוא צריך להתמקד בלהיות ראש עיר וכחלק מכך זה להוציא הנחיות מסודרות לתושבים, לפני שמתחילים עבודות בחומרים מסוכנים", מוסיף ההורה.

צילום: באדיבות ההורים

ההורים מציינים עוד כי אחד מהם אף דאג לצלם את עבודות פינוי האסבסט ממרחק של 50-100 מטר. "בצילומים נראה בבירור כיצד חלק מהלוחות נגררים על ידי עובדי הפינוי באופן שעשוי ליצור שחרור מוגבר של סיבי אסבסט וכן משליכים אותם זה על זה שלא בעדינות כמתבקש", טוען ההורה. "את הצילומים העברנו לראש אגף אסבסט ואבק מסוכן במשרד להגנת הסביבה, שענתה כי אלו פעולות שאינן תקינות והדבר אף הובהר לקבלן המבצע, שבהמשך שינה את שיטת העבודה".

עם זאת, טוענים ההורים כי למרות כל מה שנעשה, אין כל דרך לדעת מהי כמות שחרור הסיבים, ועל כן העירייה היתה חייבת לבצע בדיקות לגבי נוכחות סיבי אסבסט בגני הילדים, עוד בטרם חזרו ללימודים, על מנת ללמוד האם צריך לנקוט פעולות נוספות למניעת סיכון בריאות הילדים, דבר שלא נעשה. "אני לא שלחתי את הבת שלי לגן", מסכם אחד ההורים. "היא יודעת בדיוק למה, כי הגן שלה מלוכלך והעירייה צריכה לנקות אותו".

פירוק האסבסט. צילום: באדיבות ההורים

תגובות

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: "עבודת הקבלן בוצעה על פי הנחיות המשרד להגנת הסביבה תוך פיקוח שלהם ושלנו ונוכחות אישית של ראש העיר. דיגומי האוויר שבוצעו על ידי קבלן מוסמך הציגו מצב תקין לחלוטין".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "לעבודת האסבסט לפירוק גג וקירות אסבסט צמנט ברחוב גיסין בפתח תקוה ניתן היתר מסודר לקבלן מורשה לפינוי אסבסט, כנדרש בחוק, מטעם אגף אבק מזיק במשרד להגנת הסביבה ב-7 במארס 2019 והוא עודכן ב-3 באפריל 2019 (מצ"ב). 

"המשרד מפיק מידי שנה בנוהל סדור אלפי אישורים מסוג זה, הכוללים בהתאם למאפיינים השונים של כל מקרה, הנחיות מקצועיות פרטניות לאופן ביצוע העבודה. כל זאת, על מנת למנוע סיכון לציבור. כמו-כן, הקבלן המבצע נדרש לבצע את העבודה בעת שאין פעילות בגני הילדים ובתי הספר הנמצאים בטווח של 50 מטר מאתר העבודה, וכמו כן נדרש לבצע דיגום באתר בו בוצע פירוק האסבסט, במהלך העבודות.

"המשרד קיבל היום את דוח הדיגום שנדרש במסגרת ההיתר, עם ממצאי הדיגום של חברת "מעין בדק" שבוצע במהלך עבודות הפירוק ביום 22.4.2019. מהדוח, הנושא את התאריך 30.4.19 (מצ"ב) עולה כי אין חריגה מהערך המנחה הקבוע בהיתר (יש לשים לב כי דגימות מס' M49 ו-M50 הן הרלוונטיות לעבודה זו). משמעות תוצאות אלה היא כי העבודה בוצעה ללא סיכון לציבור.

הרחבה: "באשר לדו"ח שבידייך היום מחברת "מעין בדק" הנושא תאריך 29.4.2019: לא מדובר בדיגומים שנדרשו על-ידי המשרד במסגרת ההיתר שניתן. יחד עם זאת, מעיון בדו"ח עולה כי הוא מכיל נספח עם תוצאות של מס' דגימות שחברת הדיגום שלחה למעבדה - חלקן קשורות לעבודות שבוצעו בפתח תקוה (M78-M80), ולפי דו"ח המעבדה (סע' 6), לא נמצאו ממצאים בעייתיים במקומות שנדגמו בפתח תקווה.

"באותו הדו"ח, ישנן עבודות אחרות שביצעה המעבדה לקבלן אחר ובעיר אחרת – חולון - ומספרן M69-M75. תוצאות אלו, המתייחסות לחולון, אינן תקינות וזה מקור הבלבול שנוצר שכן הופיעו באותו הדו"ח. באשר לחולון, הקבלן נדרש לשוב ולנקות את אתר העבודה ולבצע דיגום חוזר".