מערכת הבחירות השנייה לשנת 2019 מאחורינו. מערכת שאופיינה בסערות, בספינים תקשורתיים, בהדלפות ובעקיצות בין המתמודדים הגיעה לסיומה.

ואף שמדובר בבחירות ארציות, גם הרוחות בפתח־תקוה סערו למשמע התבטאויות שנויות במחלוקת של ראש העירייה רמי גרינברג, שעודד בכל כוחו את תושבי העיר ואף את הגרים מחוצה לה לבחור במפלגת הליכוד. לטענת מתנגדיו, לעתים חצתה פעילותו של גרינברג בנושא את רף הטעם הטוב. תומכיו טוענים לעומת זאת שהוא ראש עירייה יצרי והנושא חשוב לו.

גרינברג ברשת. צילומי מסך

רמי פתח במרד

להלן השתלשלות האירועים: כחודש לפני הבחירות הודיעה רחלי פרידיונג, יד ימינו של ראש העירייה, בשמו כי "בעקבות החלטת מטה הליכוד על ניתוק סמכות מהאחריות לא יוכל ראש העירייה להמשיך להוביל את קמפיין הליכוד בעיר". פרידיונג הוסיפה וכתבה כי "נראה שהמטרה היא להכשיל את מטה הליכוד בפתח־תקוה בכך שאינו מאפשר לראש העירייה, שהינו גם ראש מטה הליכוד בעיר, לנהל מערכת בחירות מקצועית ועניינית, וזאת כפי שעשה שנים רבות למען התנועה".

לטענת גורם עירוני, הסיבה שבעטיה נגרם הפיצוץ בין גרינברג למפלגה שהוא מזוהה איתה כל כך הייתה סירובו של חבר הכנסת דוד ביטן להעניק לגרינברג סמכות בלעדית לשיבוץ לקלפיות ביום הבחירות. "ביטן העביר את הסמכות למישהו אחר, אז רמי פתח במרד", טוען הגורם. "רמי טען שבזכותו הצביעו לליכוד בבחירות הקודמות יותר מ־40 אלף מתושבי פתח־תקוה, ולכן ציפה לקבל את השליטה בליכוד בעיר ביום הבחירות". באותה העת הפסיק גרינברג את חוגי הבית ואת הסיורים בעיר שאפיינו אותו כל כך.

כמה ימים לאחר מכן, ובעקבות לחץ מצד פעילים, חזר ראש העירייה לתמוך בסיעה ובמועמד לראשות הממשלה בנימין נתניהו ועשה זאת במלוא המרץ. גרינברג השתתף בחוגי בית וניצל את הפלטפורמות השונות, כמו ווטסאפ והרשת החברתית, כדי להביע את עמדותיו בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים.

בלא מעט מקרים בחר גרינברג בשפה שנויה במחלוקת ותקף בעיקר את אנשי השמאל, את המועמד לראשות הממשלה בני גנץ ואף את בכירי מפלגת ימינה ובהם איילת שקד, נפתלי בנט ובצלאל סמוטריץ'.

כשבוע לפני יום הבוחר כתב בני גנץ בעמוד הפייסבוק שלו כך: "שבוע לניצחון. בוקר טוב ישראל". גרינברג הגיב וכתב: "חי בסרט". במקרה אחר כתב שי שטרק, עוזר ראש העירייה, על גנץ: "הבן אדם לא כשיר לכהן. רק נתניהו רק הליכוד רק מחל!!" גרינברג כתב בתגובה: "לא כשיר נקודה. מה אתם טומנים את הראש בחול? יש לו בעיה. מאחל לו הרבה בריאות". במקרה אחר העביר גרינברג באחת מקבוצות הווטסאפ כמה קטעי וידאו של יו"ר כחול לבן והודעה שבה השאלה "מה יהיה הסוף עם העילג הזה?"

ארדן במקום סמוטריץ'

גנץ לא היה המטרה היחידה. באחד הפוסטים שהעלה ברשת החברתית הציג גרינברג את תמונתם של נתניהו ושל איימן עודה לצד ציטוט של עודה ולפיו "הפלת נתניהו זו מטרה לאומית גדולה". ראש העירייה כתב: "ביום שלישי נמחוק (טעות במקור) לבריון עודה והשותפים שלו בשמאל את החיוך מהפנים ונציל את מדינת ישראל".

בהזדמנות אחרת עקץ גרינברג את נפתלי בנט באחת מקבוצות הווטסאפ כשכתב: "אתמול גיליתי שנתניהו נתן לבנט 100 מיליון שקל להגדיל את איכות הלימודים והכיתות בממלכתי דתי ובנט במקום זה העביר את הכסף לתגבור לימודי מתמטיקה בכלל המגזרים כולל המגזר הערבי. בנט זה אח... של לפיד וטיבי. רק פתק מחל ימנע ממשלת שמאל והערבים".

עוד ביטוי לתמיכת ראש העירייה במפלגת הליכוד היה אפשר לראות בטקס חנוכת דרכי הגישה לתחנת הרכבת בסגולה שנערך לפני שבוע בקירוב. מן הראוי היה שבטקס מסוג זה ישתתף שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', אך באופן מפתיע, או שלא, דווקא השר לביטחון הפנים מהליכוד גלעד ארדן הוא שהגיע והשתתף בטקס.

התנהגותו של גרינברג לא נשאה חן בעיני האופוזיציה. "זכותו של כל אדם, גם אם הוא ראש עירייה ובמיוחד אם הוא נבחר ציבור, לנקוט עמדה פוליטית", מסביר אורי אהד, אבל ממהר להוסיף: "הבעיה של רמי היא אחרת. הוא בוטה ולא מבין מה נדרש ממנו כנבחר ציבור בהתייחסות לאדם שחושב שונה ממנו. הוא לא מבין מהי דמוקרטיה, וזה לא משנה אם זה מישהו בעל דעה פוליטית שונה משלו, עובד עירייה שחולק על דעתו או תושב שיש לו תלונה כלשהי. את ההתנהלות שלו אפשר לראות גם מחוץ למערכת הבחירות.

אורי אהד. צילום: גיל לרנר

"האיש מבזה את התפקיד ומבזה אותנו, התושבים. מי שלא מכיר אותו ישמע את התואר שמתלווה לשם וישאל: 'בואנה, זה ראש עיריית פתח־תקוה? זאת בושה'. רמי מתבטא נגד גנץ וכותב לו 'חי בסרט'. היית רמטכ"ל? בוא תעשה אלפית ממה שגנץ עשה. אני גם חולק על דעתו של ביבי, אז אכתוב לו שהוא חי בסרט?"

מהי מטרתו לדעתך?

"רמי יודע שהוא על זמן שאול פה. התנהלותו לא תימשך לאורך זמן והוא מביט על התחנה הבאה שלו. הוא לא מחפש תפקיד או עבודה בליכוד אלא מקום ברשימה הבאה. מבחינתו, פתח־תקוה היא תחנת מעבר, והוא משתמש במשאבי הציבור כדי לנסות ולקדם את עצמו".

שי אבו , תושב העיר ופעיל, מוסיף: "במקום לעצור ולדבר על שיח מכבד, ראש העירייה בוחר בצורה מכפישה לכתוב מילים ולכנות אדם שהיה רמטכ"ל בצורה לא יפה. כשמתייחסים לאדם בבוז כזה גדול, זה לא מכבד, לא מועיל ולא מקדם. מראש עירייה מצופה להתבטא באופן ממלכתי".

עושה בדרך שלו

לעומת מותחי הביקורת על גרינברג יש גם כאלה שאינם רואים דבר פסול בהתבטאויותיו של ראש העירייה ויוצאים להגנתו. "אני חברת מרכז ליכוד ומעריכה מאוד את מה שרמי עושה בשביל המפלגה", אומרת חברת המועצה אורנה דוידאי. "שום ראש מועצה או ראש עירייה לא מגיע לרמת העשייה שלו. רמי מקדיש את כל הלב והנשמה שלו, וזה מוערך מאוד. יכול להיות שלפעמים זה חורג מהממלכתיות ומהמקובל, אבל זה לא משהו לגינוי אלא להפך, לשבח.

אורנה דוידאי. צילום: ריאן

"אני תמיד אומרת, הלוואי שהייתה לי אמונה כזאת, כוח כזה והנחישות לא לוותר. אני חושבת שרמי אדם שעושה ומבצע, ורואים זאת גם בעיר. אני לא בעד לפגוע אישית באחרים, אבל רמי עושה את הדברים בדרך שלו, והדרך שלו טובה ממה שראיתי קודם. אנחנו צריכים את הליכוד בשביל פתח־תקוה. אני רואה עד כמה קשה להוציא תקציבים ואפילו תגובה ממשרדי ממשלה אלא אם כן אתה קשור למישהו". 

אמנון בן עמי, דמות מרכזית בסניף הליכוד בעיר, מחזק את דבריה של דוידאי ואומר ש"אופן התנהלותו של רמי טבעי לחלוטין. הוא איש ליכוד לא מהיום אלא מהיותו בן 14. הוא פעל רבות למען התנועה מאמונה אידאולוגית טהורה ופועל באותו אופן במשך שנים. בהיותו ראש עירייה השפעתו גדולה יותר, והוא מסביר בצורה ברורה את הקשר בין פעילותו הפוליטית לפעילותו העירונית. הוא מאמין שאין היגיון לבחור בממשלת שמאל עם ערבים, ועם זאת פועל בעיר למען כל המגזרים ללא הבדל דת, גזע ומין ולא לפי שייכות מפלגתית".

למה הוא פעל באופן אינטנסיבי כל כך למען הליכוד? ג'וב עתידי?

"קודם כול מתוך אמונה בסיסית שמפלגות הימין צריכות להרכיב את הממשלה ולא מפלגות שמאל. עם זאת שיתוף הפעולה עם משרדי הממשלה חשוב לו מאוד. רמי דואג לעיר בכל רמ"ח איבריו. אני לא חושב שכרגע הוא מכוון למקום ברשימת הליכוד אלא יישאר ראש העירייה עוד עשר או 15 שנים לפחות".