המסמך בנוגע להוצאות והכנסות לשנת 2018

עיריית פתח תקוה והעומד בראשה דיברה לא פעם על גירעון בסך 100 מיליון שקלים, אך דו"ח הוצאות והכנסות שהוציאה העירייה והגיע לידינו מגלה שלפחות נכון לשנת 2018 היה קיים עודף תקציבי בסך כ-2 מיליון שקלים.

"הדו"ח הכספי שהגישה גזברית העירייה לשנת 2018 מעיד בצורה ברורה וחד משמעית שאין גירעון ולא היה גירעון", טוען חבר המועצה איציק ישראל. "בסופו של יום העירייה מסיימת עם תקציב עודף של 2 מיליון שקלים. בנוסף, בשום מקום אין ראיות לכך שלכאורה צפוי גירעון לשנת 2019 על סך 100 מיליון שקלים. מדובר על תכנית תקציבית שצריך לעבוד עליה ולאשר אותה, כשחלק מהעניין זה לבוא ולתכנן הכנסות מול הוצאות ולאזן אותם".

עיריית פתח תקוה. צילום: אייל עצמון

מדבריו של ישראל ניתן להבין כי הגירעון עליו מדבר גרינברג מסתמך על תכנון התקציב לשנת 2019, על סמך ההפרש בין ההוצאות הצפויות לבין ההכנסות, ולא גירעון שקיים כבר.  

חבר סיעת הביצועיסטים תהה גם מדוע העירייה לוקחת הלוואה נוספת על סך 220 מיליון שקלים שמיועדים לפרויקטים שונים, כשההכנסות מהן צפויות לעמוד על כ-180 מיליון שקלים. "אפשר לקחת הלוואת גישור ולממש 40 מיליון מתוך 220. בשביל מה לקחת את כל הסכום הזה?".

מדוברות העירייה נמסר בתגובה: "הפנייה מוכיחה לא רק חוסר הבנה אלא שהפנייה מגמתית. דובר על גירעון של 100 מיליון בתקציב 2019 ולא בתקציב  2018. בנוסף, גם בתקציב 2018 היה גירעון וראש העיר גרינברג ביצע במקצועיות רבה את ההתייעלות והקיצוץ הנדרשים ובכך הצליח לסיים את השנה ללא גרעון, כנדרש בחוק.

"גם לגבי שנת 2019 ראש העיר מבצע התייעלות רצינית  שאמורה לאזן את הגרעון שהתקבל מקדנציה קודמת כתוצאה מהתנהלות קלוקלת של שנים אחורנית, כעת יש עידן חדש ומנהיגות שפועלת באחריות".