בעקבות קריאה שהופצה, צפויה היום (שישי) להתקיים הפגנה מול סניף רשת "קשת טעמים" שנפתח בסגולה.

רבים בעיר תוהים האם למרות שחלפו כ־35 שנים מאז מלחמות השבת בהקשר של קולנוע היכל הוותיק - נשוב לראות תמונות כאלו, הפעם לא בהקשר של קולנוע, אלא מרכול, שמלבד פתיחתו ביום המנוחה מציע ללקוחותיו מוצרים לא כשרים.

הקונים מביעים אמון

מאז פתיחת הסניף באזור התעשייה סגולה פוקדים אותו תושבים רבים ומכתתים את רגליהם בין המחלקות השונות ונהנים מהיצע לא כשר ובו בין השאר בשר לבן ופירות ים. הסניף המה מאדם במיוחד בשתי השבתות שבהן פעל עד כה, אולי בשל הביקוש האמיתי למוצרים ואולי כדי לחזק את הרשת ולתמוך בה בגלל הסערה. כך או כך יכולים בעלי הסניף לשאוף עידוד מהפעילות. את החותמת שלהם להצלחת הסניף הם כבר קיבלו, לעת עתה לפחות.

קשת טעמים פתח תקוה. צילום: מתן דויטש

בביקור שלנו בחנות שמענו לקוחות מרוצים – משעות הפתיחה, ממבחר המוצרים בחנות וגם מהשירות הניתן במקום. "אני חושבת שהמחאה נגדם היא חצופה", אומרת תושבת שכונת אם המושבות. "הרי לא מדובר באזור מגורים אלא באזור תעשייה. כרגע יש בעיר כפייה דתית שמהולה בפוליטיקה זולה. אני באה ממשפחה מסורתית, אבל יש כאלה שמתריסים לשם ההתרסה עצמה.

"בדרך כלל אני עושה קניות באינטרנט ולא מגיעה לסופרים חדשים שנפתחים כי זה פחות מדבר אליי, אבל לכאן הגעתי במיוחד בגלל המחאות נגד המקום. לא הגיוני שתושבים יצטרכו לנסוע לקניות בערים אחרות כשיש בעיר רוב חילוני. גם לא ייתכן שימנעו פעילות של מקום בגלל לחצים פוליטיים".

את יכולה לנסות להבין את הדתיים שמלבד הפתיחה בשבתות מתלוננים גם על מכירת מוצרים לא כשרים?

"מי שלא רוצה שלא יבוא, אבל שלא יפגעו בפרנסה של העובדים ובנוחות של התושבים. למה הם לא פועלים נגד מקומות אחרים שפתוחים בשבת? יש עוד מקומות בעיר שמוכרים בהם שרצים. שלא יסתכלו על המקום הזה בעין עקומה, ממש כמו שלא הייתי רוצה שיסתכלו עליי כשאני עוברת ברחוב. זה אותו הדבר מבחינתי. צריך לחיות בכבוד הדדי, וזה לא קורה כרגע לצערי".

הסערה בנוגע לפתיחת הסניף תגרום לך להגיע אליו יותר?

"ודאי. הם גרמו לי לבוא ולהכיר את המקום. עכשיו כשאני רואה שהמחירים נוחים ושנקי ומסודר מאוד כאן אבוא יותר. הם בעצם גרמו לתגובה הפוכה ממה שתכננו". 

קונה אחרת בחנות מחזקת את דבריה: "סוף־סוף יש לנו סופר גדול שגם פתוח בשבת וגם מוכר דברים אחרים משאר הסופרים. אני מוצאת כאן דברים שאין בהרבה חנויות, מוצרים שמצאתי רק באירופה עד היום. פתאום אני יכולה לקנות אותם קרוב לבית. בעבר פעל כאן טיב טעם, אבל הוא נסגר, ואני מקווה שלא יקרה אותו דבר לקשת טעמים. אם צריך להפגין, אהיה הראשונה במפגינים.

"אני מבינה שיש פה דתיים שחושבים אחרת, אבל אנחנו לא בני ברק. יש פה גם חילונים שרוצים ליהנות מחוויית קנייה אחרת. למה בראשון לציון ובערים אחרות יש מקומות שפתוחים בשבת בלי בעיה? מה קרה פתאום בפתח־תקוה? כל הבלגן הזה יגרום לי לבוא לכאן יותר מלכל סופר אחר".

קונה אחר מוסיף: "אנחנו עובדים כל השבוע ואין לנו זמן אחר להגיע לקניות. מי שלא טוב לו שהסניף פתוח בשבת ומוכר בשר אחר ממה שהוא רגיל לראות יכול ללכת לבני ברק, לא רחוק. אנחנו לא מפריעים לאף אחד לקום בבוקר ולדבר לשמים, למה שאחרים יפריעו לנו?"

"חילול כבוד שמים"

כיצד רואים הדתיים בעיר את פני הדברים? במכתב שהופץ ברשתות החברתיות בשבוע שעבר, עליו חתמו רבנים רבים ובהם רבה הראשי של העיר הרב מיכה הלוי, נקראו התושבים להגיע ולמחות בתפילה המונית מול סניף הרשת.

בלשון ההודעה נכתב: "עם ישראל אשר עמדו רגליו על הר סיני בשעה שנשמע דבר ה' 'זכור את יום השבת לקדשו' ואשר באו באש ובמים למען שמירת שבת קודש, מזועזע כולו נוכח הפרצה החמורה הכפולה ומכופלת בפריצת חומת השבת ובמיוחד היד שהורמה בעירנו פתח־תקוה לבטל את קדושת השבת בעיר ואם בישראל בפתיחת חנות בשבת קודש לממכר נבלות וטרפות תחת השם 'קשת טעמים'".

בהמשך המכתב קראו הרבנים "לכל הירא את דבר ה' ומצטער על חילול כבוד שמים וחילול כבוד השבת" לקבל את השבת עשר דקות לפני הזמן ולהגיע לתפילה המונית ביום שישי (היום), 5 ביולי, בשעה 18:00 ברחבת החניון מול החנות. לאחר מכן פרסמו הרבנים הודעה מתונה יותר ולפיה 'שומרים על השבת – ביחד' ובה קראו לדתיים, לחילונים ולמסורתיים להגיע לעצרת אחדות ותפילה.

מלשכת הרב הלוי נמסר בתגובה: "הרב מצטרף ליוזמה של רב השכונה הרב ששון כהן שליט"א ולרבני הקהילות ולציבור רחב ומגוון מקרב תושבי השכונה הכואבים מאוד את המצב. הרב סבור כי יש לשמור על צביונה של פתח־תקוה כעיר יהודית וכי המסחר בשבת עומד בסתירה מהותית לצביונה של מדינת ישראל".

דני בצלאל, סמנכ"ל "קשת טעמים", סירב להגיב בנושא.