גולן כתר במספרת קטצוץ. צילום: מתן דויטש

עונת התספורות: חג הפסח מתקדם אלינו בצעדי ענק ואיתו עולה הביקוש לתורים במספרות ברחבי העיר. ישנם כאלו שעושים זאת בגלל ספירת העומר, ואחרים רוצים להגיע חגיגיים לליל הסדר. יצאנו למספרת הילדים המוכרת "קטצוץ" ברחוב המכבים בפתח תקוה, כדי לשוחח עם הספר גולן כתר, על העבודה עם ילדים, סוגי התספורות, והאתגרים השונים.

כתר (42) עלה לארץ ב-2005 מלוס אנג'לס, שם גר עם אימו מאז שהיה תינוק, וישר ידע במה הוא רוצה לעסוק. "דוד שלי ספר בארצות הברית וגם אמא שלי וחברות שלה עסקו בתחום, אז כבר מגיל קטן התעניינתי בזה. כשהגעתי לישראל ראיתי מלא מספרות נשים. היו אז שוקי זיקרי, מישל מרסייה ועוד. חיפשתי נישה אחרת בתחום. ראיתי מודעה על מספרת ילדים, 'קטצוץ' ברמת אביב והתחלתי שם".

לפני כ-6 שנים הוא פתח את הסניף בפתח תקוה, השלישי במספר של הרשת. מאז המקום הפך להצלחה גדולה בכל האזור ואף יותר מכך. "יש לנו לקוחות מהרבה מקומות בארץ. יש אפילו משפחה שמגיעה משבדיה פעם בחודשיים ומגיעה להסתפר כאן", אומר כתר בגאווה.

מה משך אותך לעבוד עם ילדים? ספרי ילדים מקבלים פחות חשיפה בדרך כלל.

"ילדים זה כיף, והחיוך על פניהם שווה הכל. חוץ מזה שהם גם מאוד נאמנים וירצו לחזור למקום שנהנו בו, וגם ביקורתיים שצריך. אם הוא לא אוהב משהו הוא יגיד לך" (הוא צוחק). "אני גם פחות מתחבר לכל הצבעים והגוונים למיניהם. תן לי לעשות תספורת נטו".

אילו תספורות אתם עושים?

"הכל. מתספורות של שחקני קולנוע, ועד ל'מארינס', 'מוהיקן', לוגו של 'אדידס' ופטריות מדורגות. יש לנו קו מיוחד של הרשת שגורם להרבה לקוחות להגיע".

צילום: מתן דויטש

מה שעוד גורם לילדים להגיע, הן האטרקציות הרבות במקום. מכוניות, סוני פלייסטיישן, xbox, טלויזיה ועוד הרבה הפתעות שיגרמו לילדים להנות. "צריך להסיח את דעתו של הילד, שירגיש שהוא לא רק מסתפר אלא נהנה מחוויה. אנחנו בעצם מנסים לגרום להם להבין שזה לא נורא להסתפר ושזה חלק מהפעולות השגרתיות שאנחנו עושים בחיים", מסביר כתר.

ועדיין, אני מניח שלא כולם יושבים בשקט כשמספרים אותם בגיל קטן.

"רוב ה'בעייתיים' הם ילדים שחוו טראומה במספרות אחרות ובאו לחוויה מתקנת. זה האתגר הכי גדול בעבודה כאן. אז אנחנו נותנים להם לשחק במשחקים ואם עדיין הם לא מוכנים, מקבלים ילד אחר בינתיים, עד שהוא ירגיש בנוח. צריך להדגיש שלא רק המתקנים חשובים, אלא גם הגישה של הספר. יש מקומות שניסו לעשות כמונו אבל נכשלו כי הספרים לא מתאימים לקהל היעד הזה. פה אנחנו בונים מערכת יחסים עם הילד וגם עם הוריו שנותנים לנו לספר את הדבר שהכי יקר להם בחיים".

יש הכשרה מיוחדת לתחום הזה?

"כן, אנחנו מלמדים את שיטת העבודה, אבל הכי חשוב זו הגישה והשמחה עם הילדים. אם אין לך את זה, לא משנה כמה תלמד, אתה לא תצליח".

מה הילד מקבל בסיום התספורת?

"אחרי תספורת ראשונה אנחנו נותנים תעודה, עם תאריך ועם השיער של הילד שישאר לו למזכרת. מעבר לכך, כל ילד יוצא עם סוכריה ובוחר הפתעה ממגוון רחב של מכוניות, לגו, ועוד המון משחקים".  

אז מה המחירים, אתם בוודאי רוצים לדעת? 68 שקלים לתספורת ילד, 85 שקלים לתספורת ילדה. ניתן לרכוש גם מינוי ל-6 תספורות בעלות 354 שקלים (לבנים).