ג'חנון. צילום המחשה: shutterstock

"אשתי מנסה להרוג אותי", כך סיפר לאחרונה תושב האזור לעורכת הדין זהר רון. האיש, אשר נשוי לבת זוגו למעלה מחמישים שנה, החליט להתגרש ממנה. הסיבה: "היא מבשלת אוכל טעים אך עתיר שומן שמסכן את בריאותי".

בני הזוג הם מבוגרים ממוצא תימני שעומדים לקראת הליך גירושין, כאשר הסיבה התמוהה שהובילה לכך הינה האוכל שהאישה מבשלת. "לא מזמן חגגו השניים את שנת היובל לנישואיהם", מספרת עורכת דינם. "מדובר בסיפור מצער של בני זוג מבוגרים, שרוב חייהם היו נשואים, אך דווקא בשלב כה מאוחר בקשר שלהם, יחסיהם עלו על שרטון בגלל מזון! לדעתי האישה פשוט מאסה בבעלה ולכן הם נקלעו לפרשיית הגירושין".

למה להתגרש אחרי חמישים שנה?

"הבעל סיפר לי שאשתו תמיד הכינה אוכל טעים, שכל המשפחה והחברים אהבו לבוא להתארח אצלם ולהתענג על האוכל שהיא מכינה. הוא אף דאג לציין שאשתו ידועה כ'מלכת הקובנה' וכן שמדובר במאכל שאף אחד לא מכין יותר טעים וטוב ממנה. עד כדי כך שהיו מי שהגיעו אליה במיוחד כדי ללמוד ממנה איך להכין אותו וכן מאכלים תימנים נוספים".

עורכת הדין זהר רון. צילום: באדיבות עו"ד רון

אלא שלפני כשנה, מצבו הבריאותי של האיש התדרדר מאוד ונאסר עליו לאכול מאכלים עתירי שומן. "לדברי הבעל, הוא הסביר לאשתו שהיא חייבת להתחיל להכין לו אוכל בריא ולהפסיק עם כל הבצקים‏. זה היה ויתור קשה מאחר והוא נאלץ לוותר על מאכלים שאהב ואכל רוב חייו כמו הג'חנון, המלאווח וכמובן הזלעביה, סופגניה תימנית מטוגנת, שנהג לאכול לארוחת בוקר מדי יום ביומו".

"האיש הסביר לאשתו שהוא אינו שולט ביצרו ואם היא תמשיך להכין את המאכלים הללו, הוא ימשיך להתפתות ולאכול אותם. ולכן ביקש ממנה בכל לשון של בקשה שתחדל מלהכין אותם, שכן הדבר מסכן את בריאותו. הוא הוסיף וציין עד כמה הוא אוהב את האוכל שהיא מכינה, אבל בגלל השינוי במצבו הבריאותו ציין כי הוא מצפה שכעת תכין לו אוכל בריא המתאים למצבו החדש".

האם האישה נעתרה לבקשותיו?

"ממש לא. הוא סיפר לי שאשתו לא הסכימה לשמוע ‏או לכבד את בקשתו ויתרה מזאת אף המשיכה להכין מדי יום את כל אותם מאכלים שמזיקים לבריאותו. האיש פירש את מעשיה כהתרסה וטען כי לדעתו היא פשוט רוצה שהוא ימות".

"לדבריו אשתו כעסה ואמרה שהיא לא מתכוונת להכין לו אוכל במיוחד ומבחינתה שיאכל חצץ. אמרה לו שהיא 'לא משרתת ולא שפית ממאסטר שף, אלא אותה תימניה איתה התחתן והאוכל אותו היא מכינה הוא זה שהיא יודעת להכין'. האישה ציינה עוד כי מדובר באוכל שהיה בבית במשך שנים וכך ימשיך להיות ואם לא נאה לו, הוא מוזמן להכין לעצמו אוכל בריא או להתחפף".

‏עורכת הדין זהר רון ‏ניסתה להסביר לאיש שהוא אינו חייב להסתמך אך ורק על בישוליה של אשתו, ‏אלא יכול לדאוג באופן עצמאי לארוחות שלו בהתאם לדרישות הרופא, או לחילופין ובמידה ולא יודע איך לבשל בעצמו, יכול לקנות אוכל מוכן מתאים. "הבעל הסביר לי שמבחינתו אשתו רוצה להרוג אותו והוא מעוניין אך ורק בגירושין", מסכמת עורכת הדין.