פרפר בגבעת הפרפרים. צילום: גדי דורי

הקרב על גבעת הפרפרים בשיאו: בעוד עיריית ראש העין מתכננת להפוך את המסדרון האקולוגי למרכז מסחרי, התאגדו תושבים רבים ואף פרסמו עצומה במטרה להיאבק למען שימור פנינת הטבע המתפרסת לאורכה של העיר. "זו תהיה טעות אקולוגית שדומה בהשלכותיה לייבוש החולה", אומרת בדאגה עדנה שאטי, מראשי המאבק.

"עזרו לנו להציל את גבעת הפרפרים בראש העין", קראו התושבים בעצומה, עליה חתמו כ 650 אנשים תוך מספר ימים. "גבעה זו מהווה חלק ממסדרון אקולוגי ארצי, החוצה את העיר", מסבירה שאטי. "הריסת המסדרון האקולוגי תפגע אנושות בבעלי חיים אשר ציר זה משמש עבורם דרך מעבר בעונות הנדידה, ותפגע באופן בלתי הפיך בבתי גידול של מגוון מיני בעלי חיים, בחלקם נדירים, ובהם פרפרים, ציפורים, חרקים, שועלים, דורבנים ועוד.

"המדינה קבעה את מיקום המסדרון בראש העין, שיושבת בבטן הרכה שלה", מוסיפה שאטי. "זו הרצועה שנשארה משטח גדול יותר כתוצאה מהבניה הרחבה. אז גם את הגבעה הזו רוצים להרוס? מה יישאר לנו? חוץ מזה, שמחקרים רבים מדברים על כך שרצועות טבע עירוניות חיוניות לא רק לבעלי החיים, אלא גם לתושבים . גם אקולוג שהגיע למקום קבע כי העלויות לשמירת השטח הן קטנות במונחים של רשות מקומית".

דיברתם עם העירייה?

"כמובן שפנינו, אבל ראש העירייה לא נאות להפגש איתנו בנושא.מהנדס העיר שדוחף את קידום הבניה מריץ שמועה שהגבעה מלאה בשפוכת בניין, אבל זה לא נכון. אנחנו מכירים את המקום שנים וגם האקולוג הכחיש זאת. גם כל טענה שיש מסדרונות אחרים אפשר להפריך בקלות. כנראה שקשה להם לשבת מול מצגת עם עובדות".

גם יו"ר האופוזיציה רז שגיא התייחס לנושא ואמר: "הסכם הגג שעליו חתמה עיריית ראש העין בשנת 2013 יצר חוסר בשטחי מסחר ותעסוקה החיוניים לעיר לצורך איזון כלכלי. עם זאת, 'גבעת הפרפרים' היא רצועת קרקע טבעית בת 6 דונם בלבד, הנמצאת ממזרח לשכונת 'פסגת טל' וממערב לרובע 'חתני פרס נובל' בין הרחובות – 'עורבני' ו'חיים ויצמן'.

"מדובר במרקם שמור ובית גידול למגוון מיני פרפרים, בע"ח נוספים וצמחים חלקם נדירים. רצועת נוף כפרי פתוח זו, סמוכה ונגישה לביה"ס המוקמים בסמוך (יסודי וחט"ב) בתוך גושי הבטון, האספלט והבנייה הרוויה המיתמרת לשחקים. זהו מכלול נופי המקשר את השכונות החדשות והשכונות הוותיקות והשארת "ריאות ירוקות" בתחום העירוני, מהוה מרכיב בלתי נפרד בתכנון העיר".

מעיריית ראש העין נמסר בתגובה: "ראש העין טובלת בשטחים ירוקים עצומים ובעירייה מקפידים לשמור על האיזון האקולוגי בעיר תוך שמירה על ערכי הטבע ואיכות הסביבה.

ב"רחבי העיר ישנם שטחים ירוקים רבים כגון: הגן הלאומי מגדל צדק המתפרס על כ-1700 דונם, מבצר אנטיפטרוס הממוקם ממערב לעיר, נחל רבה, שהינו נחל אכזב החוצה את העיר, נחל שילה דרומית לעיר שהוכרז לאחרונה כשמורת טבע. בצד המזרחי של העיר נמצא יער ראש העין ומדרום לצפון חוצה את העיר מסדרון ירוק, מתחת לקווי המתח שיועתקו בתוך כ-4 שנים.

במקביל, בראש העין יש מחסור בשטחי מסחר בעיקר באזורים החדשים והעירייה פועלת בכדי לתת לכך מענה".