לאור מיעוט משתתפים בשנים האחרונות בטקס האזכרה השנתי לחללי מלחמת יום הכיפורים בבית העלמין הצבאי שבסגולה, הוחלט השנה להעתיק את הטקס לבית יד לבנים.

פנייה נרגשת של איציק פוקס, אחיו של משה ז"ל שנפל במלחמה, בשם המשפחות השכולות לראש העירייה ולהנהלת יד לבנים השאירה את הטקס על כנו והוא ייערך ביום חמישי הקרוב, ה-10 לחודש בבית העלמין.

"אני לא יודע מדוע דווקא אני נקראתי לבית יד לבנים, אבל הגעתי לשם וכשפגשתי את מנהלת הסניף והממונה על האזכרות, הוסבר לי שיש כוונה להעתיק את הטקס", מספר פוקס. "ייאמר לזכותם שעצם הרצון לערוך טקס מכובד ולהמשיך להנציח זה דבר מכובד, כמו גם ההתייעצות איתנו אך זה לא אותו הדבר".

מדוע?                                   

"בבית קברות זה אחרת. זו בדיוק הרגישות בעניין. באתר זיכרון, עם הזמן העניין מתקהה ומתבטל מכל מיני סיבות- תקציבים, מHעוט משתתפים ועוד. החיבור לקברים, ובעיקר ההערכה הגדולה להקרבה שכל חלל נתן מעצמו, לא מאפשרת לנו מנוח. הייתה בזמן המלחמה תחושת הקרבה ואווירה כאילו העם עומד בפני חורבן בית שלישי. רוח התנדבות שלא בטוח שקיימת בימים אלו.

"אחי נפצע שלושה חודשים לפני המלחמה. במצב של היום היו מוציאים גימלים ומתחמקים. הוא הלך והתנדב והיה בין הראשונים שצנחו לתעלה וערב הפסקת האש הוא ספג פגיעה ישירה ונהרג, כשהוא מותיר אחריו אישה ותינוק בן 3 חודשים. לכן לאזכרה בבית הקברות יש משמעות אחרת, אשר שונה מזו שבאתר הנצחה. משמעות רגשית, של שייכות, והקרבה. עם כל הכבוד שזוכרים, ואין לי טענות כלפי אף אחד, זה רגש אחר שאתה יודע שפה הוא קבור".

מה עשית כדי להשאיר את הטקס במיקומו המקורי?

"הסברתי את הנקודה לבית יד לבנים. בירכתי על רצונם אבל ציינתי שאי אפשר לבטל את הטקס בבית העלמין. הגעתי באותו יום עם גיסתי ובנה ועם נציגת יד לבנים לפגישה עם ראש העירייה והוא החליט לקיים את הטקס".

מאז הפגישה מנסה איציק לעשות הכל כדי לקרוא לכמה שיותר משפחות שכולות להגיע לטקס שייערך כאמור ביום חמישי הקרוב בשעה 16:00. הוא תלה שלטים בבית העלמין בתקווה כי המשפחות יראו אותם כשיעלו לקברי יקיריהן לקראת החגים. בנוסף,עבר בין הקברים בחלקה הצבאית במטרה לאתר את שמות הנופלים במלחמה והעביר לבית יד לבנים 55 כאלו. מתוכם, הוא טוען, קיבל פרטים של 10 משפחות ואת היתר מנסה לאתר בימים אלו דרך הנצחת החייל.

"הרגשתי חובה לעורר את המשפחות ולומר להם שזה צו השעה, אם הם ייעדרו זה יתבטל מאליו", מציין פוקס בחשש. "אני מנסה להודיע בצורה פרטנית למשפחות שיבואו ולהסביר להם עד כמה חשובה נוכחותם בזמן האזכרה. וזה לא הולך קל בכלל. סך הכל ראש העירייה החליט לקיים את האירוע, ולא לבטל. אני רואה זאת בחיוב. עצם זה שהוא התייעץ עם המשפחות וקיבל את דעתם ולא החליט על צעד כזה או אחר באופן שרירותי זה מבורך".