שכונת אם המושבות | צילום: ריאן

             

מגבירים את המאבק: בעקבות חשיפת דוח ממצאי תחנת הניטור בתחילת השבוע, על ידי העירייה, וטענות תושבים בשכונות צפון פתח תקוה כתוצאה מריחות חריפים ומפגעי אויר, שיגרה המחלקה המשפטית של עמותת 'ירוק עכשיו' מכתב לראש העירייה רמי גרינברג בבקשה לצמצם את רמת מפגעי האוויר והגברת השקיפות בנושא.

במכתב אותו שלח עו"ד שלמה מאיר רבינוביץ', אשר מייצג את העמותה, נכתב כי "מאז בדיקות שנערכו על ידי המשרד להגנת הסביבה במרץ 18' שמצאו חריגות באזור ועד לשליחת המכתב הנוכחי פנו תושבים רבים, באופן עצמאי לרשות ולמשרד בבקשה למידע, לשקיפות ולבירור הבעיה לאשורה - דבר אשר לא מתבצע הלכה למעשה".

"התושבים עדיין מריחים ריחות עזים מידי יום כשחלקם מוצאים 'פתרונות' כגון: סגירת חלונות, נסיעה לשהייה באזור אחר ואף מעבר דירה. התושבים ממשיכים להתלונן ערב ערב תוך שהם מדווחים על שלל תגובות פיסיולוגיות, ביניהם: צריבות בעיניים, מחנק, צריבות בגרון, קשיי נשימה ועוד תסמינים קשים. התושבים חוששים מסכנות בריאותיות".

"...לטענת התושבים, כל פניותיהם העלו חרס, והם אשר ביקשו לחיות בשכונה נחשבת, באחת הערים המובילות בישראל, מוצאים עצמם בפני שוקת שבורה".

לסיכום, פנה עורך הדין רבינוביץ' בשם תושבי שכונות צפון העיר לגרינברג בדרישה לנקוט מספר פעולות בנושא , בין היתר "לעצור לאלתר ובאופן מלא את פעילות המפעלים משעה 17:00 ועד 07:00 למחרת; להשבית לאלתר ובאופן מלא בהתאם לדין פעילויות נקודתיות במפעלים העלולות להוות גורם מסוכן עד לקבלת מסכנה כי לא נשקפת סכנה לציבור; גילוי כלל תחנות הניטור ופתיחת לינק אליהן וכן ביצוע בדיקות שגרתיות".

תושב באחת משכונות בצפון: "ראש העירייה גרר עשרות אלפי תושבים בטענה כי בהליך שנוהל ע"י חלק מהמפעלים באזור התעשייה סגולה, יוברר נושא איכות האוויר והריחות בשכונות הצפון. כ-40 אלף תושבי הדר המושבות, התעוררו למציאות בה בית המשפט המחוזי מבהיר לרשות, כי בפועלם ומחדליהם זורים הם חול בעיני התושבים, הא ותו לא!".

"בהליך שהתקיים ביום ראשון האחרון, נחלה העירייה כשלון צורב והותירה את התושבים עזובים הרחק מהפתרון המיוחל. בית המשפט המחוזי, בהחלטתו להימנע מלדון בענייני איכות הסביבה, אפשר לתושבים לשמור על האינטרסים שלהם, תוך שהוא מפציר בעירייה ובעומד בראשה לקיים הליכים כדין".

"שמחנו לראות כי לטובתנו פועלת עמותת "ירוק עכשיו", אשר הבחינה במצוקת התושבים והחלה לנקוט בפעולות אופרטיביות, אפקטיביות וחסרת פשרות, לצורך תיקון המחדלים והמפגעים מהם אנו סובלים. כמו כן בזכות העתירה שהוגשה ע"י מספר חברי מועצה מהאופוזיציה, זכו תושבי פ"ת למעט שקיפות, ע"י פרסום של מס' דוחות בודדים, מתוך מכלול של דוחות ונתונים שאמורים להיות חשופים לציבור בדין. תושבי שכונות הצפון מעריכים הגם שזו טיפה בים".

"לסיכום, כעת ברור לכל שואל, כי העירייה השאירה אותנו התושבים חשופים וללא ייצוג הולם וכי הפעולות שנעשו על ידה היו כולן פעולות שגויות אשר כל מטרתם פרסום ויחצנות מטעה".

מלשכת ראש העיר נמסר: "יש להניח כי מאחורי המכתב עומדים גורמים אינטרסנטיים שמנסים להתסיס את התושבים כלפי הרשות וראש העירייה, ואף מוליכים שולל את ארגוני הסביבה. לשמחתנו גם הציבור מבין שמדובר ברעש וצלצולים ותו לאנקדים ונאמר כי המשרד להגנת הסביבה הוא הסמכות העליונה בנושא וברשותו מגוון כלים מקצועיים לבדיקת זיהום אוויר. בדיון האחרון שנערך בנושא הציג המשרד נתונים תקינים באשר לנעשה בסגולה.

"נושא זיהום האוויר בשכונת אם המושבות נמצא בראש סדר היום העירוני ומטופל בכל המישורים הן הרגולטוריים והמשפטיים והן בזירה המוניציפאלית. התושבים מקבלים מראש העיר רמי גרינברג, דיווח שוטף על כל צעד שנעשה בנושא ומלבד העדכונים שהעירייה מפרסמת בפלטפורמות השונות, ראש העיר נפגש עם תושבי השכונה באופן תדיר ומקיים כנסים בעניין.

"גרינברג, עוד היותו חבר מועצה בקדנציה העירונית הקודמת, פעל באופן אינטנסיבי מול הרגולטור ולאור התערבותו, המשרד להגנת הסביבה הנפיק את דו"ח איכות האוויר המדובר במרץ 2018. במקביל, גרינברג פעל מול ועדת הפנים של הכנסת וכן מול השר אלקין ומנכ"ל משרדו באופן אישי.

"עם כניסתו לראשות העיר, גרינברג מקיים ישיבות שבועיות בנושא יחד עם הגורמים הרלוונטיים ברשות וכן קידם דרישות נוספות על רישיון העסק של המפעלים. בתוך כך הרשות שכרה יועצים וממומחים חיצוניים, לרבות עו"ד המתמחה באיכות הסביבה כדי שילווה את הלשכה המשפטית בעירייה בנושא זה. לצד זאת, ראש העיר קידם בחודשים האחרונים בדיקת איכות אוויר חדשנית שממצאיה פורסמו לציבור. זאת בשונה מבדיקות הניטור הסטנדרטיות שלא הצביעו על זיהום אוויר בסגולה.

בנוסף, ראש העיר, רמי גרינברג, הקים יחידה לפיקוח סביבתי שלא הייתה קיימת בעבר כדי שתתפקד אך ורק בנושא הנדון. בשורה התחתונה, כפי שצויין קודם, המשרד להגנת הסביבה הוא הסמכות העליונה בנושא ונכון לעכשיו הוא סובר כי לא קיים זיהום בסגולה. יחד עם זאת, כפי שניתן להבין מפעילות ראש העיר בנושא, הרשות אינה שוקטת על השמרים והופכת כל אבן על מנת שתושבי אם המושבות יזכו לאיכות החיים המקסימאלית".