צילום להמחשה בלבד: מתוך אתר YNET. לבסטה בתמונה אין קשר לכתבה

שלושה אחים מהאזור ירשו מאביהם המנוח בסטה משגשגת בשוק מצליח. במשך שנים רק אחד האחים עבד עם האב בבסטה, בעוד השניים האחרים למדו ועבדו בתחומים שונים. אלא שאז חלה האב במחלה קשה והודיע לילדיו שהוא מתכוון להוריש את הבסטה לשלושתם, ובתנאי שימשיכו להפעיל אותה כל עוד השוק קיים ולא ימכרו אותה לזרים. כאשר נפטר האב החליטו שני האחים כי הם בכל זאת מעוניינים למכור את הבסטה ולהתחלק ברווחים, על אף בקשת אביהם.

לאחר שלא הצליחו להגיע לפתרון בינם לבין עצמם, ניגשו השלושה אל עורכת הדין זהר רון, כדי שתערוך ביניהם הליך של בוררות וימצא פתרון שיהיה מקובל על כולם. "מדובר בסכסוך בין אחים על רקע ירושה לא רגילה של בסטה בשוק", מסבירה עורכת הדין רון. "מדובר על בסטה שמגלגלת מיליונים במיקום אסטרטגי ובשוק מאוד מצליח. הירושה התקבלה מהאב שעבד בה במשך שנים רבות עם בנו. הבן טיפל בכל הרכישות והמכירות ולמד מאביו למשוך קונים באמצעות קריאות בחרוזים, לייבא סחורה מוצלחת במחירים נוחים והפך את ניהול הבסטה לקריירה ענפה ומשגשגת".

מדוע הבסטה הפכה למחלוקת?

"לפני כשנה, האב חלה במחלה קשה וכינס את ילדיו כדי להודיע להם שהוא החליט להוריש לשלושתם את הבסטה ובתנאי שימשיכו להפעיל אותה כל עוד השוק קיים ושלעולם לא יסגרו אותה או ימכרו אותה לזרים. שני האחים הסכימו שהאח השלישי, שעבד עם האב, ימשיך לתפעל את העסק אך כשהאב הלך לעולמו הם דרשו ששווי הבסטה יחולק בין כל האחים. האח שמפעיל את הבסטה הסביר לאחים שהוא ומשפחתו מתפרנסים מהבסטה ואם ימכרו אותה הוא יהפוך למובטל והאב יתהפך בקברו שהבסטה שהקים והפכה למפעל חייו תיסגר ולא תמשיך להתקיים ולפרנס".

עורכת הדין זהר רון. צילום: באדיבות עו"ד רון

בסופו של דבר הסכימו כל האחים להגיע ולהתחיל הליך בוררות אצל עורכת הדין זהר רון, על מנת לנסות לגשר על המחלוקת שנוצרה.

איך הצעת לאחים לפתור את המחלוקת?

"לאחר שדנו יחד בדברים, הצעתי לאחים לערוך הסכם, לפיו האח שעבד כל השנים בבסטה, ימשיך להפעיל אותה למשך חמש שנים נוספות, במהלכן יעביר לשני אחיו אחוזים מהרווחים. כמו כן, הצעתי כי בתום חמש השנים, במידה ויהיה לו מספיק כסף לרכוש אותה, הבסטה תימכר לאח המפעיל או לחילופין תימכר לקונה אחר והכסף יתחלק בין כל האחים".

האם ההצעה התקבלה?

"האחים שלא עובדים בבסטה אמרו שהם בכל מקרה לא ירצו לעבוד או להחזיק בה, כי החיים שלהם במסלול אחר והאח שעובד בה הבטיח שיעשה הכל כדי לקיים את צוואת אביו וירכוש מהאחים שלו את זכויותיהם בבסטה לאחר שיחסוך מספיק כסף".

"מדובר בפשרה שמיטיבה עם כל הצדדים המעורבים", מסכמת עורכת הדין רון. "ובעיקר מיטיבה עם רצון האב המנוח שרצה שהבסטה תמשיך לפעול ולשגשג".