חשש בקרב תושבי הדר גנים: כחלק מתכנית הבניה בסירקין, נודע לתושבים לאחרונה כי צומת הרחובות בגין ויעקב חזן, שאיפשר יציאה נוספת מהשכונה לכביש 40 יבוטל. בשטח הצומת אמור להיסלל כביש מהיר עוקף שכונות המזרח (דדו, יוספטל, קרית אלון). על אף הכחשות העירייה, בחברת נתיבי ישראל מאשרים הדברים. 

את המידע חשף בפני התושבים פעיל הציבור, ירון קדושים, שטען כי נפגש עם גורמים בכירים המעורים בפרטי התכנית אך הוא סירב להרחיב בנושא. לפי התכנון, כביש 40 החדש צפוי להיסלל מכיוון הרמזורים בצומת שעריה, יסטה ימינה לכיוון צפון מזרח דרך שטח העפר הסמוך לתנועת עזרא ואנדרטת אסון המסוקים, וימשיך לכיוון אולפנת הדר גנים לכיוון סגולה.  

במידה וחששם של התושבים אכן יתממש הרי שמדובר בסגירת צומת שנפתח רק לפני שנים ספורות על מנת לאפשר לתושבי השכונה יציאה נוספת לכביש 40 מלבד זו שהייתה קיימת עוד קודם לכן מרחוב הרב עובדיה יוסף. צעד זה מגביר את דאגתם של התושבים שמלינים גם על הקמת הנת"צ בבגין במסגרתו צפויים להיות מוצבים לא פחות מ-12 רמזורים לאורך הרחוב, ולדבריהם צפויים פקקים רבים בשכונתם מדי יום.

צומת בגין-יעקב חזן | צילום: מתן דויטש

״עמלנו שנים רבות כדי לקדם את הצומת מתוך הבנה והכרה רבה של חשיבותו", אומר תושב השכונה. "סגירתו תיצור פקקים מטורפים, וזאת לצד ניסיון קידום תוכנית נת״צ לאורך ציר מנחם בגין. מקבלי ההחלטות חייבים להתעשת ולא לעשות מצור על שכונות עמישב, הדר גנים ופתח תקווה. צומת חזן-בגין היווה פתח לתקווה לתושבי השכונה וחשוב שזה יישמר״.

תושב אחר הוסיף: "ביטול צומת חזן יעצים את הקטסטרופה התחבורתית בשכונה וייפגע באיכות החיים של השכונה. צריך להוסיף לזה את שינוי אופיו של רחוב מנחם בגין כפי שמתוכנן על ידי משרד התחבורה בפרוייקט מהיר לעיר, את הגידול בבניה בשכונת עמישב ונקבל פקק תנועה אחד גדול. לא ברור מה חשבו המתכננים עת באו לסגור את הצומת שנלחמנו שנים כדי שיפתח".

בעיריית פתח תקוה מכחישים את הנטען ומסרו בתגובה: "בתפקידיו הקודמים בעירייה, ראש העיר, רמי גרינברג קידם מול מע"צ את הפתיחה של צומת חזן לרווחת תושבי האיזור. בתכנית אותה מקדמת המדינה, ישנם פתרונות תנועתיים רבים שיוקמו על פי דרישת העירייה. כך גם לגבי צומת חזן שבו מתוכנן שידרוג משמעותי ולא סגירה כפי שנטען".

יחד עם זאת, גורם בחברת נתיבי ישראל מאשר את חשש התושבים: "אנחנו מבטלים את הצומת ונותנים מעבר עילי קצת יותר צפונה".