האגם האקולוגי פתח תקוה. צילום: באדיבות תושבים

עונת הקיץ כבר כאן ואיתה אחד המטרדים הגדולים ביותר, יתושים. תושבים בנוה גן טוענים כי אצלם המטרד אף חמור יותר, לאור טענותיהם על הזנחת האגם האקולוגי והמים העומדים בו ללא טיפול מתאים.

האגם, שנפתח להרצה בטקס חגיגי בחודש אוגוסט האחרון, הולך ומתייבש, וגם המים שעוד נותרו בו הולכים ומתכסים בירקת. את הדגים שהיו במקום עם פתיחת האגם, מחליפים כעת עשבים שוטים ופסולת שמפוזרת בכל עבר. נכון לעכשיו, נראה כי אין מי שמתחזק את המקום בצורה מספקת, ועתיד פרוייקט המיליונים של ראש העירייה הקודם לוט בערפל.

המים העומדים במקום מהווים בית גידול לחרקים בכלל ויתושים בפרט, כשמי שסובל מכך הם התושבים שגרים בסמוך לאגם. "הוא נראה זוועה", אומרת ציפי קדוש, תושבת רחוב דנקנר הסמוך. "כרגע לא משקיעים בו, המים בו התייבשו, יש ביצות ופסולת רבה וגם בעלי החיים שהיו כאן כבר אינם. מצב האגם מטריד כאן תושבים רבים שלא יודעים מה יעלה בגורלו. ובגלל שהוא לא מטופל כראוי, מגיעים ממנו יתושים רבים ומרגישים את זה בשטח. בשעות הערב אני מרגישה כאילו אני בתוך ענן של ברחשים".

ואיך אתם יכולים לומר בוודאות שהם מגיעים מהאגם ולא בגלל שזו העונה?

"אני גרה כאן מספר שנים, ועד פתיחת האגם המצב לא היה כזה. אז בשנה שעברה, עם פתיחתו, התלוננו וימים ספורים לאחר מכן הגיעו לעשות ריסוס שעזר מאוד, כי לאחריו לא היה יתוש אחד. בתקופה האחרונה אנחנו שוב סובלים אבל כנראה שכל הפניות שלנו בשבועות האחרונים לא הועילו.

צילום: באדיבות תושבים

יערה, תושבת נוספת מאזור האגם, מחזקת אף היא את דבריה של ציפי. "מדובר בהזנחה של האגם. אני לא יודעת אם היה מוצדק לבנות אותו או לא, אבל כבר השקיעו בו מיליונים אז למה לא לשמר אותו?".

"זה לא נורמלי. קניתי תכשיר דוחה יתושים וככה אני הולכת לישון. יכולנו לקנות דירה בכל מקום בארץ אבל ראינו שפתח תקוה מתפתחת ונעשה יפה כאן, אבל בינתיים אנחנו אכולי עקיצות. אני רוצה להאמין שכמו שהחלו את העבודות בפארק הדרומי, כך ימשיכו את הטיפול באגם כי זו אמורה להיות פנינה של ממש".

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: "החברה לפיתוח התחייבה להשלים את דרישות העירייה עד תחילת יוני. במידה והדרישות תמולאנה באופן שהאגם יוכל לתפקד כמערכת אקולוגית האגם יעבור לתחזוקת העירייה".