מתחם הגנים שרגא רפאלי בשכונת אם המושבות פתח תקוה. צילום: מור גפני-דור

אסון נמנע הבוקר (ד') בשכונת אם המושבות בפתח תקוה, כאשר אחד מילדי גן טרום-טרום חובה, בן 3.5 בלבד, יצא בשעת הבוקר לגמרי לבדו אל מחוץ לכותלי מתחם הגנים ברחוב שרגא רפאלי, אחרי שאביו השאירו בגן. הפעם זה נגמר במזל, לאחר שהאב פגש בו בטרם נכנס לרכבו ונסע מהמקום והחזיר אותו לגן. לדברי הורה בגן, העובדה שלא היה שומר בכניסה למתחם היא הסיבה העיקרית לכך שהילד הצליח לפלס את דרכו החוצה מהמתחם באין מפריע.

מה בדיוק קרה שם?

"האבא של הילד הכניס אותו לגן שלו במתחם שרגא רפאלי ונפרד ממנו ומהגננות לשלום. פתאום כשהגיע לרכב, שמע מאחוריו בכי מוכר. מתברר שהבן שלו ברח מהגן ויצא לגמרי ממתחם הגנים עד שהגיע לרכב של האב, שחנה על הכביש הראשי".

בפוסט נסער שפירסמה אמו של הילד ברשת החברתית, טענה כי במזל לא קרה אסון, אבל הסכנות היו רבות וממשיות. "מה אם חלילה בעלי היה מספיק להיכנס לרכב ולנסוע?", כותבת האם בדאגה לראש העירייה, רמי גרינברג. "איך היית יכול להסתכל לי בעיניים אם חלילה היה קורה אסון? זאת הפעם השנייה שהבן שלי בורח מהגן אבל בפעם הראשונה הייתי רגועה, כי זה קרה כשהיה במתחם שומר, שעצר אותו והחזיר אותו לגן".

לטענת ההורים בגן, בריחת ילד ממתחם גנים הוא לא דבר חדש ומקרה דומה אירע לפני שבוע בלבד גם במתחם זכרון יעקב. "שם במזל אמא אחת עצרה את הילד והכניסה אותו לגן", מתאר אחד ההורים. "תפקידו החשוב של השומר הוא לבקר כל כניסה ויציאה מהמתחם וברגע שאין שומרים, המשמעות היא להשאיר את ילדי הגן חשופים. מדובר בהחלטה שגויה ועל ראש העירייה לקחת את המקרים האלה לתשומת ליבו ולשקול אותה מחדש, למען בטחון ילדינו".

מתחם הגנים שרגא רפאלי אם המושבות. צילום: מור גפני-דור

גורם המקורב להורים מסר כי האם נרעשת ביותר מהמקרה. "מבחינתה השומר בפתח המתחם היה קו הגנה נוסף למנוע גם בריחה של ילדים מהמתחם, שהוא גדול ומורכב, ושומר באמת מנע מקרים דומים בעבר. האם טוענת כי הצוות בגן מצטיין בהענקת חום ואהבה והיא סומכת עליו, אך מאז הסרת השומר מהמתחם הן מצאו את עצמן במצב לא הוגן ולא אחראי בו הוטל עליהן לשמש קו ראשון ואחרון למצבים בהם ילדים מבצעים מעשים לא צפויים".

אב שהיה עד למקרה מציין: "כשהגעתי בבוקר להביא את הילדה לגן, ראיתי ילד שיוצא ממנו ורץ אחרי אבא שלו. אין לי ספק שאם היה שומר במתחם, הילד לא היה עובר את השער. האבסורד הגדול ביותר יהיה לתלות מקרים מהסוג הזה על הגננות כי לא סתם יש שער נוסף מעבר לשער הגן, וזה שער המתחם. שומר שעומד בכניסה למתחם ורואה ילד שיוצא ממנו, היה מונע ממנו את המעבר. במקרה הזה הוכח לי למעלה מכל ספק שבמתכונת השמירה הנוכחית, האסון הבא הוא רק עניין של זמן".

מהעירייה טרם התקבלה תגובה.