יד אחת תכרות והשנייה תשתול? סגן ראש העירייה, צדוק בן משה, הגיש בימים האחרונים הצעה לסדר שתידון בישיבת המועצה הקרובה שמטרתה להכין תכנית אב לנטיעת עצים בעשור הקרוב בפתח תקוה.

אלא שבמטה המאבק לבינוי בסירקין מעלים סימני שאלה סביב הנושא, שכן, כפי שפרסמנו לא מכבר, אלפי עצים עתידים להיכרת לצורך הבניה המתוכננת באזור המחנה. 

עצים באזור סירקין. צילום: מתן דויטש

בהצעה לסדר נכתב כי "המרחב העירוני בכל העולם מאופיין בצפיפות במגורים ובתשתיות. צפיפות זו גורמת לריצוף (בנייה) מעט כליל של המרחב שמאופיינת בתופעות אקולוגיות כמו איי חום, בוהק, החזרי קרינה, זיהום אויר ומחסור בחללים ירוקים".

בהמשך מציג בן משה יתרונות שמביאים העצים לסביבה ובהם תרומה ניכרת בהפחתת איי החום בערים על ידי הצללה, תרומה למיסוך מפני חלקיקים מזהמים הנישאים באויר וכן השפעה בריאותית המאריכה את תוחלת החיים ומשפרת את איכותם.

אבל ההצעה הזו רק ליבתה את הכעס במטה המאבק לבינוי שפוי בסירקין וכן של התושבים הגרים בסמוך לשטח המחנה. "מטה סירקין יודע זמן רב על נושא כריתת יער סירקין. זה הופיע במצגות הותמ"ל בדיונים השונים", אומר ירון קדושים, פעיל ציבורי וחבר מטה המאבק.

צדוק בן משה. צילום: גיל לרנר

"יש כ-3,000 עצים שאליהם נוספו עוד כ-700 בחורשת דדו ועוד מספר לא ידוע שכבר נכרת על ידי משרד הביטחון בתוך המחנה. תושבי שכונת דדו, בצדק רב, גילו מעורבות ואחדות קהילתית על מנת להציל את היער שלהם ושל העיר כולה. וזהו מאבק צודק מאין כמותו וחשוב".

"כפי שמפורט בהצעתו החשובה של סגן ראש העירייה צדוק בן משה והמנומקת היטב בדבר חשיבות העצים לקיום האנושי. זה ברור שעדיף להלחם על 4,000 עצים בני למעלה מ-100 שנה מאשר לנטוע 500 שיקח להם 50 שנה לגדול. יער סירקין זו ריאה אקולוגית מדהימה ויפיפייה שעם פינוי הבסיס יכולה לפנק את העיר שלנו במתנה יקרה מאוד. זכיתי פעמים רבות לחסות בצילה בספורטק בדדו וליהנות מהטבע בתוך העיר פתח תקוה".

יוזם ההצעה,סגן ראש העירייה צדוק בן משה מגיב: "לגבי כריתת העצים בסירקין, אני מלווה את הנושא והוא די מדכא יש לומר. בכל מקרה אנחנו נשב ונבדוק את העניין ונעשה ככל יכולתנו למזער את הנזקים אם בכלל, כשבכל מקרה אין הדבר צריך להיות תלוי אחד בשני. אי אפשר לומר כורתים עצים אז לא צריך לעשות דבר מנגד. להיפך. אם זה ילך לכיוון המדובר, אנחנו נשתול כמות עצים גדולה יותר".

מהעירייה נמסר בתגובה: "כפי שהובהר מספר פעמים בפורומים שונים, התכנית שאושרה בותמ"ל אינה כוללת את כריתת העצים. הבקשה - מחוץ לתכנית – שהוגשה השבוע לכריתת העצים אינה אושרה משום התנגדותה של העירייה. בנוסף, העירייה בוחנת מול הגורמים הרלוונטים על פשר השינוי בתכנית ובוודאי שגם תמשיך לדבוק בהתנגדותה לגבי כריתת העצים.

"נציין כי את התכנית בסירקין מקדמת המדינה ואילו העירייה מקדמת את האינטרס של התושבים בכך שהיא פועלת מנגד למזער את הפגיעה בסביבה. ראש העיר רמי גרינברג, מקיים כנסים בנושא ונמצא בקשר ישיר עם תושבי האזור כדי שהאינטרס שלהם יקבל ביטוי רחב ככל שניתן בתכנית המתוכננת".