צילום: מור גפני-דור

הורים לילדים בגן עירוני בפתח תקוה הופתעו לגלות בשבוע שעבר כי במשך יום שלם פעל הגן ללא גננת, כאשר מי שמתפעלות את הגן ושומרות על ילדיהם הן הסייעת הקבועה וסייעת רפואית מחליפה של אחד הילדים בגן בלבד. "מדובר במחדל", טוענת אם לילדה בגן. "יש לנו מזל גדול שהיום עבר ללא תקלות והילדים חזרו בריאים ושלמים הביתה".

מה קרה?

"בסוף יום הלימודים גילינו (במקרה) מתוך שיחות עם הילדים, שהגננת נעדרה ולא נשלחה במקומה גננת מחליפה. מדובר על גן בו אחד הילדים סובל מאלרגיה מסכנת חיים. הצוות שהיה וליווה את הילדים במשך היום כלל את הסייעת הקבועה וכן סייעת רפואית מחליפה בלבד. אם חס וחלילה היתה בעיה עם הילד האלרגי, הסייעת הרפואית היתה אמורה להיות איתו בלבד ולא לשמש כסייעת כללית בגן. למעשה הגן נפתח עם סייעת בלבד".

מדובר על גן המשלב 32 ילדי טרום חובה וחובה, בני 4-6 ובו אחד הילדים סובל כאמור מאלרגיה ברמה מסכנת חיים, אשר בעטיה הוא מלווה על ידי סייעת רפואית ברמה יום יומית. "הסייעת הרפואית אמורה להשגיח עליו ולמנוע ממנו חשיפה לאלרגן", מוסיף הורה אחר בגן. "במזל גדול היום עבר בשלום, מדובר במצב לא תקין בכלל. לא ייתכן שסייעת רפואית ועוד מחליפה, תחליף את הגננת!".

האם פניתם למישהו בנושא?

"כשגילינו פנינו לברר עם הגננת, שלדבריה הודיעה למפקחת מהרגע הראשון שידעה על כך שלא תגיע. המפקחת אמורה היתה למצוא גננת מחליפה בזמן. בינתיים, כך הבנו, הגננת תדרכה את הסייעת והיתה עימה בקשר במהלך שעות הבוקר, מתוך הנחה שבהמשך הבוקר תגיע גננת מחליפה. אלא שבפועל זה לא קרה. אנחנו מאמינים שהגננת פעלה בצורה הטובה והנכונה ביותר, אבל יש פה מחדל רציני של משרד החינוך והפיקוח המקומי".

גם אימו של הילד הסובל מאלרגיה מסכנת חיים, הופתעה לגלות שהסייעת הרפואית של בנה שימשה במשך היום כאשת צוות מן המניין בגן. "סייעת רפואית היא ממש לא חלק מצוות", מתרעמת האם. "לא ייתכן שהסייעת הרפואית של הבן שלי שימשה במשך יום שלם כסייעת ועוד לא בידיעתי. הסייעות הרפואיות ממומנות על ידי ממשרד הבריאות, הן עובדות בעירייה מתקציב משרד הבריאות ובטח לא צריכות למלא מקום של סייעת/גננת על חשבון הילד שלי".

"לא ברור לי איך סייעת אחת יכולה לקחת אחריות על 32 ילדים?", מוסיפה אם לילד אחר בגן. "יתרה מזאת, איך לא מודיעים על כך להורים ונותנים להם את זכות הבחירה? אם הייתי יודעת שהגן נפתח ללא גננת לא הייתי שולחת את בני לגן".

על פניו מדובר במקרה בעייתי וחריג, אלא שמבירור עם ההורים בגן עולה כי לא מדובר בתופעה חריגה כלל וכלל. "חווינו את זה לפחות שלוש פעמים בשנה שעברה בגן אחר בשכונה", משחזר אחד ההורים. "גם מיכל אונגר עצמה לא התרגשה מכך. כשביררנו מול העירייה, נאמר לנו שסייעת רפואית היא אשת צוות לכל דבר ועניין ושהחוק דורש מהם שיהיו שני אנשי צוות. אין חובת גננת".

גילוי נאות: עיתונאית במערכת מיינט פתח תקוה היא אם לילדה שלומדת בגן.

תגובת דובר העירייה, חזי חקאק: "אכן מדובר בבעיה גדולה שלא שובצה ממלאת מקום לגננת. אולם יש להפנות את השאילתא למשרד החינוך, מאחר והגננת באחריותו והוא זה שחייב למצוא לגננת מילוי מקום".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המפקחות על גני הילדים עושות כל שניתן על מנת למצוא ממלאות מקום לגננות שיהיו מקצועיות ויוכלו להגיע לגן בהתרעה קצרה ביותר".