מרכז רום. צילום: אייל עצמון

הרוחות בשכונת אם המשובות סוערות בימים האחרונים, ולא בגלל מזג האוויר החורפי. תושבים רבים בשכונה מספרים כי בימים האחרונים קיבלו שיחת טלפון מלשכת הבריאות, הקוראת להם להגיע להתחסן לחצבת בעקבות מקרה של חשיפה למחלה במרפאת הכללית ביעל רום. "בגלל שהיינו בקופת חולים במרכז רום והתגלה מקרה חצבת, קראו לנו להגיע עם הילדים לחיסון" מספר אחד התושבים.

בין התושבים המבוהלים שקיבלו את ההודעה גם הורים לתינוקות בני שבועות ספורים ומתחת לגיל שנה. מבירור עם משרד הבריאות וקופת חולים כללית עולה כי, ביום א' האחרון (6.1.19) הגיעה מטופלת למרפאת הקופה ביעל רום אשר אובחנה כחולה במחלת החצבת. בעקבות כך הופעלו הפרוטוקולים המקובלים ובעקבות כך יצא משרד הבריאות קשר עם כל מי שנחשף לחולה או הגיע למרפאה סביב אותן השעות וטרם חוסן או שקיבל רק מנה אחת של חיסון בעבר.

"התקשרו אלינו כיוון שהיינו במרפאה ביום ראשון בסביבות השעה 11", סיפר אחד התושבים. "אמרו שהתגלה מקרה חצבת במרפאה ושנגיע להתחסן. הבנתי שהוירוס נותר באויר גם שעתיים לאחר שהחולה הלך ולכן קראו לנו להשלים חיסון".

לא רק המטופלים במרפאה לחוצים, גם הורים לילדים ותינוקות המתגוררים בשכונה מספרים על החשש בעקבות המקרה. "במרפאה הזו יש רופאי ילדים ורופאים כללים. זה בקומה השניה של מרכז רום איפה שיש גם סופרפארם, דלתא, לחמנינה ועוד חנויות רבות ובקומת החניון יש גם סופר. איך נדע איפה החולה הזה עוד הסתובב? זה מלחיץ ממש. אני מפחדת לצאת עם הבן שלי מהבית", טוענת תושבת השכונה ואם לתינוק בן כחודשיים.

יש לציין כי כאשר ניסינו לברר עם משרד הבריאות כמה מטופלים נחשפו למחלה, סירבו לנקוב במספר מדויק, מטעמי צנעת הפרט, אך לא מן הנמנע כי מדובר בעשרות רבות של מטופלים, בהם תינוקות רכים ומבוגרים שכן המרפאה משלבת שירותי רפואה שונים, החל משירותי אחיות, רפואת משפחה, רפואת ילדים ועוד.

משירותי בריאות כללית נמסר בתגובה: "ביום ראשון האחרון (6.1) בשעה 11:05 ביקרה במרפאת יעל רום מטופלת שעלה חשש כי חלתה בחצבת. צוות המרפאה פעל בהתאם להנחיות משרד הבריאות, נלקחה הבדיקה הנדרשת לאישוש החשש, מבקרים שהיו באזור בו שהתה המטופלת הופנו לחדרי המתנה אחרים והמקרה דווח למשרד הבריאות אשר החל בחקירה אפידמיולוגית.

"על פי הנחיות משרד הבריאות הועברו שמות מטופלים ששהו במרפאה בין השעות 10:45-13:00 ובהתאם לחקירה האפדיומלוגית הודיע וזימן מטופלים אשר צריכים להשלים חיסון נגד חצבת. פעוטות מתחת גיל 9 חודשים, שהיו במרפאה בשעות הללו, כבר זומנו לקבלת חיסון סביל במרכז בריאות הילד. לכל שאלה בנושא ניתן לפנות לצוות המרפאה העומד לרשותכם כמו כן, ניתן לפנות  למשרד הבריאות או לשכת הבריאות של פתח תקוה".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "ככלל, בכל מקרה של דיווח על חצבת, לשכת הבריאות מבצעת חקירה אפידמיולוגית ופעולות מונעות בהתאם למתאר החקירה, וכל חקירה הינה לגופו של מקרה. במסגרת פעולות החקירה האפידמיולוגית מאותרים באופן יזום כמקובל ע"י צוות לשכת הבריאות מגעים עלילים לחיסון מונע, וגם במקרה המתואר כך בוצע. החקירה במקרה זה הסתיימה, ואין הנחיות מעבר לכך".