בית ספר נווה עוז פתח תקוה. צילום: גיל לרנר

לאור המצב הביטחוני: בבית הספר היסודי נווה עוז בפתח תקוה פתחו הבוקר (ג') את הלימודים רק בכיתות א'-ב'. הסיבה, על פי ועד ההורים המרכזי של המוסד החינוכי, נעוצה בעובדה כי בבית הספר "אין מספיק מקומות מוגנים".

אמש הוציא יו"ר ועד ההורים של בית הספר, ג'ודי ברודר, הודעה לכלל הורי התלמידים לפיה החליט הוועד כי כל עוד המצב הביטחוני נשאר ללא שינוי ולא מוכרזת הפסקת אש, בכל יום ילמדו במוסד החינוכי רק שתי שכבות.

"נערכה השבוע מדידה ובה עלה כי בבית הספר שבו לומדים 650 תלמידים ישנו מרחב מוגן המספיק רק ל-190 תלמידים", נכתב בהודעה. "משרד החינוך טרם הכריז על מצב חירום ולכן נכון לרגע זה הלימודים בבית הספר מתקיימים כרגיל. במידה ויוכרז ע״י משרד החינוך מצב חירום בית הספר אינו עומד בתקנים מבחינת מרחבים מוגנים ובמידה ותהיה הכרזה על מצב חירום בית הספר יסגר".

בינתיים הוחלט בועד המרכזי על החלוקה הבאה: בימים שלישי ושישי ילמדו רק כיתות א'-ב', בימי רביעי וראשון כיתות ג'-ד' ובימי חמישי ושני כיתות ה'-ו'. "הנהלת בית הספר עודכנה בהחלטת הוועד המרכזי ואכן הבוקר (ג') הגיעו לבית הספר רק שכבות א' וב' בלבד. בועד מסבירים עוד כי "במידה ותהיה הפסקת אש נוהל זה יכנס לנוהל מגרה".

בשיחה עם מיינט פתח תקוה ציינה ברודר: "פנינו לעירייה לפני שנתיים ולפני שנה, בעתות שלום כשאין לחץ. הסברנו שמדובר בבית ספר שכונתי ישן מאוד וקטן מאוד שבמקור יועד לעד 290 תלמידים לערך. הסברנו שיש רק מרחב מוגן אחד וביקשנו שיכניסו קרוואנים ממוגנים ולצערנו נעננו בשלילה. הסבירו לנו כי על פי הנחיות פיקוד העורף, יש להפנות את התלמידים למקום המוגן ביותר והנוח ביותר שקיים. כיום מפנים את התלמידים לספריה עם גג רעפים ומלא חלונות או לאולם הספורט שנבנה עם ראשית היישוב ואינו מוגן בכלל. האקט שלנו אינו הפגנתי אלא נבע מהחשש שמה יקרה, לא עלינו, אם יקרה מה שקרה בשרון".

יצויין כי אמש התקיימה ישיבת הערכת מצב בעיריית פתח תקוה שבה הוחלט על היערכות לפתיחת המקלטים, אם כי בשלב זה הם לא נפתחים ונשמרת השגרה על פי הנחיות פיקוד העורף. 

מעיריית פתח תקוה ומשרד החינוך נמסר בתגובה: "עיריית פתח תקוה ובתי הספר בעיר כמו יתר הרשויות בארץ פועלת עפ"י הנחיות והמלצות פיקוד העורף. הנהלת בית הספר מכירה את המענה המתאים למיגון התלמידים בביה"ס והנושא אף תורגל מספר פעמים. החלטת ועד ההורים הינה בלתי אחראית ושלא על דעת גורמי המקצוע".