אירוע בית ספרי. צילום: העירייה

בימים אלה נערכים בתי הספר וגני הילדים בעיר לחופש הגדול, וכפועל יוצא מכך גם למסיבות ולטקסי הסיום החגיגיים. בשבוע שעבר יצא מכתב ריענון נהלים ולפיו נאסרה כניסתם של חברי מועצה לאירועים מוסדיים או השתתפותם בהם ללא אישור ראש העירייה רמי גרינברג או אישורו של ראש מינהל החינוך רון כץ. כצפוי, לא כולם מרוצים מהאיסור.

לטענת חברי מועצה ופעילי ציבור שונים, מעצם קיומו של הנוהל עולות תהיות, שכן בעקבותיו מוסד חינוך שרוצה להכיר טובה למישהו או להתכבד בנוכחותו של חבר מועצה כלשהו צריך לחשוב פעמיים אם להזמינו לאירוע. "יש הרגשה שלפיה הרציונל העומד מאחורי הנוהל הוא מעין ניסיון לספח את כל קרדיט העשייה לראש העירייה או למינהל החינוך בלבד", אומר גורם עירוני.

איש האופוזיציה איציק ישראל, שכיהן בעבר בתפקיד ראש מינהל החינוך, מוסיף: "בושה שמכתב כזה יצא. ההנחייה מבזה את הנהלת העיר שהחליטה על כך. מדובר בניסיון ציני, קר ושפל מבחינה פוליטית. האם ימנעו מאוריאל בוסו, מאיציק דיעי או מצדוק בן משה להגיע למוסד חינוך כלשהו? זה מגוחך, מבזה ולא מכבד את נותן ההנחייה, אבל ככה זה: כשעושים ציד מכשפות מתעסקים בשטויות".

לדבריו, בעבר נשלח מכתב דומה. הוא עסק באישור שצריכים לקבל חברי מועצה שרוצים להיכנס למוסדות חינוך מראש העירייה או ממנהל המינהל, אבל לא בהקשר של אירועים.

יש לך הערכה מדוע יצא נוהל כזה?

"אני מאמין שכדי למדר חברי מועצה ונבחרי ציבור, שבדרך כלל נמצאים באופוזיציה, מלהכיר את הנעשה במוסדות החינוך. אני מאמין שמנהל המינהל קיבל הוראה להכין את המכתב הזה. בהתנהלות השוטפת אולי יש מקום להסדיר את הביקורים בתיאום ולבחון כל מקרה לגופו, אבל מניעת כניסתם של נבחרי ציבור לאירועים היא עניין פסול מעיקרו".

חברו לסיעה אורי אהד מוסיף: "אין נוהל כזה. מדובר בהוראה מנוגדת לחוק שנולדה מפאניקה של גרינברג. מדובר במקום ציבורי שנבחרי ציבור, כמייצגי ציבור, לא רק יכולים אלא חייבים להיות בו ולהיות שותפים לפעילות בו. ברור לחלוטין שאין הכוונה בכך שמישהו מאיתנו יעלה לבמה ויישא דברים כמובן, אבל לא ראוי לאסור השתתפות בטקס עירוני ציבורי. העסקנות והפאניקה של גרינברג מרקיעות שחקים. מה שהתחיל בהדרת חברי מועצה מטקסי הזיכרון לחללי צה"ל נמשך כעת בנוהל הזה".

מהעירייה נמסר בתגובה: "לא מדובר בנוהל חדש. הדבר ידוע ונכתב עוד לפני שנים רבות. מדי פעם בפעם מקבלים מנהלי בתי הספר ריענון ותזכורת בנושא מסמנכ"ל חינוך וקהילה רמי הופנברג. הניסיון להציג תמונת מצב שלפיה מדובר בהליך מכוון שנועד למדר או להרחיק מאן דהו מאירועים שבתי הספר מקיימים הוא שקרי.

"הדבר נועד לשמור על הסדר ולייצר סביבת עבודה מאורגנת ומסודרת, ללא הפרעות וללא השפעות זרות, כדי שיוכלו מנהלי בתי הספר לבצע את עבודתם באופן מיטבי ולפעול בדרך עצמאית ובכפיפות להנחיות מינהל החינוך ומשרד החינוך. כל אדם שמבקר במוסדות חינוך נדרש לתאם את ביקורו מראש ולקבל אישור. ראש מינהל החינוך וסגניתו מבקרים ומסיירים במוסדות חינוך מתוקף תפקידם, וגם הם פועלים באישור ובתיאום מראש. ראש מינהל החינוך זמין לכל פנייה וישמח לתת מענה לכל פונה".