"אני מביא הפחתה בארנונה לתושבי פתח תקוה למגורים זו שנה שנייה ברציפות", כך הודיע בגאווה ראש העירייה, רמי גרינברג, בסרטון אותו הפיץ ברשת לפני מספר ימים.

בהמשך לאותו סרטון ציין גרינברג כי "מעולם זה לא היה בעיר פתח תקוה, לא קיים לפי דעתי גם בשום רשות אחרת וזו בהחלט בשורה לעיר". עוד טען כי "ביצעתי פה תכנית התייעלות רצינית, קיבלנו פה גרעון מצטבר גדול מאוד".

רמי גרינברג. צילום: גיל לרנר

אולם בדיקת הנתונים מעלה מציאות אחרת ופחות ורודה עבור תושבי העיר, שצפויים למרבה הצער לשלם אף יותר ממה ששילמו אשתקד. בנוסף על כך, גם הגרעון עליו דיבר גרינברג לא היה ולא נברא כפי שפרסמנו בעבר, כשהנתונים הראו עודף תקציבי של כשני מיליון שקלים בסוף שנת 2018.

מה קורה בשטח? מדי שנה מורה משרד הפנים לרשויות השונות לעדכן את הארנונה בגובה אחוז מסוים . לצורך העניין, עדכון הארנונה הוא בעצם העלאתה. בעוד שמרבית הרשויות מחויבות להעלות את הארנונה בשיעור עליו הנחה משרד הפנים, רשות בסדר גודל של פתח תקוה, רשאית לבקש הקפאת מצב ובעצם לא לכפות את אותו עדכון על התושבים.

לקראת שנת 2019 הנחה משרד הפנים על עדכון הארנונה בשיעור של 0.32 אחוזים. עיריית פתח תקוה הקפיאה את העדכון, כך שהארנונה נותרה כפי שהייתה לפני כן. הנחה בארנונה? לא ממש. ומה קורה לקראת שנת 2020? מתוך עדכון של 2.58 אחוזים, יבקשו בעירייה להפחית 0.38 אחוזים, מה שיותיר עדכון, או העלאה אם תירצו של 2.20 אחוזים לדירות מגורים.

"מדובר בשקר, אין הגדרה אחרת", טוען חבר המועצה אורי אהד על הצגת הדברים על ידי ראש העירייה. "רמי חושב שהציבור מטומטם וכך הוא מתנהג. מדובר בזלזול באינטליגנציה של התושבים. תסתכל לתושבים בעיניים, אל תתבייש. תגיד 'אני החלטתי להעלות את הארנונה בגלל א',ב',ג'".

אורי אהד. צילום: גיל לרנר

"מדובר בנושא קריטי, כי זה לא רק העלאת הארנונה אלא כל מיני סעיפים שבכוונתו להעלות את תקציבם בישיבת המועצה הקרובה, כגון חצי מיליון שקלים עבור הדוברות, בזמן שהוא מרבה לדבר על כך שהוא עוצר את הבזבוזים בעירייה".

מעיריית פתח תקוה נמסר: "צו הארנונה המוצע לשנת 2020 משקף הפחתות בארנונה במספר נושאים - הפחתת ארנונה למגורים, הפחתה בשיעור של 0.38% המהווים כ 15% משיעור העדכון עפ"י חוק , הפחתה למשרדים גדולים , הפחתה לחברות סטארט אפ, הפחתה לאולפני שידור, הפחתה לסטודיו לאומנות.

"בצו הארנונה של עיריית פתח תקוה רשום שחור על גבי לבן כי העירייה תפחית ארנונה בשנת 2019 וכך גם ב- 2020, הדבר יבוא לידי ביטוי בכיסם של תושבי העיר – והם יקבלו זאת רטרואקטיבית מ- 2019, מיד כשמשרד האוצר יאשר זאת – ואין סיבה שלא יעשה זאת.  העיכוב קשור בעניין טכני בשל ממשלת המעבר.

"לא ניתן לטשטש את העובדות, בעיקר את העובדה שלאורך השנים היתה רק העלאת ארנונה – והפעם הוכיח ראש העירייה כי ניתן להפחית וכך יהיה".