קניאל. צילום: מתוך הפייסבוק של ענת זנזורי

שימו לב: החל מהשבוע יבוצעו עבודות פירוק של כ-9,000 מטר אסבסט ממפעל "קניאל" ברחוב ז'בוטינסקי 90 בפתח תקוה.

מחזיקת תיק איכות הסביבה בעיר, ענת זנזורי, הודיעה כי על פי הנחיות המשרד לאיכות הסביבה יש לשמור על מרחק של לפחות 50 מטר ממקום האירוע. הסיבה לכך היא שאסבסט חשוד כחומר מסרטן. "הנכם מתבקשים להמנע מהגעה לקרבת המקום בימים אלה", כתבה זנזורי. יצויין כי זנזורי כתבה בהודעתה המקורית שהעבודות יחלו כבר היום (ראשון, 7.4), אך ראש העירייה רמי גרינברג פרסם בצהריים כי הן יחלו ביום רביעי הקרוב.

לאור פניות רבות מצד תושבים לגבי פירוק האסבסט הוציאה זנזורי הודעת הבהרה הבוקר:

"לפני תחילת פירוק הגג, הקבלן מחוייב להרטיב את כל משטחי האסבסט עם חומר מיימי שיש בו דבק, על מנת שסיבי האסבסט ידבקו ולא יתרוממו בעת הפירוק.

זאת הסיבה שבמהלך הפירוק, לא נוצרים ענני אסבסט ולכן אין מה לדאוג לגבי נדידת סיבים למרחקים. ע"פ תקנות המשרד לאיכות הסביבה, יש לשמור על מרחק של 50 מטר ממקום העבודה. על הקבלן המורשה להודיע לבתי העסק מסביב על העבודות המתבצעות, לגדר ולשלט את שטח.

המשרד לאיכות הסביבה עובד אך ורק עם קבלנים מורשים לפירוק אסבסט ולכן אין כל סכנה שהעבודה תתבצע בצורה לא מקצועית".

ראש העירייה רמי גרינברג פרסם היום (ראשון) בצהריים את ההודעה הבאה: "בניגוד לפרסומים שגויים, יובהר כי עבודת פירוק האסבסט תחל ביום רביעי 10.4.19. לקבלן המבצע יש היתר מהמשרד להגנת הסביבה ועל פי הכללים, עליו להתקין שלטי פרסום כמחויב בחוק.

"בפועל, העבודה מרוחקת מהציר המרכזי ומתקיימת בתוך מתחם המפעל. לדברי הקבלן, בתי העסק הסמוכים קיבלו הודעה מוקדמת. אמצעי ההגנה שהמשרד להגנת הסביבה מנחה: שבמרחק של עד 50 מטרים מהמקום בו מתבצע פירוק לוחות אסבסט. יש לסגור חלונות, לכבות מזגנים ולהימנע משוטטות בחוץ. מנהל האכיפה הסביבתית בעירייה מצוי בקשר עם הקבלן ועוקב אחר ביצוע ההנחיות".