בית הבריאות העירוני ברחוב אחד העם פתח תקוה. צילום: מור גפני-דור

מבקרים בסניף משרד הבריאות ברחוב אחד העם בפתח תקוה נדהמו לגלות כי פינת העישון המאולתרת והקבועה של אחד מעובדי המקום היא לא אחרת מאשר הכניסה לסניף. "ראינו את העובד מעשן שם במספר הזדמנויות", טוען אחד המבקרים בסניף. "יש בכניסה שלט שמורה בבירור על איסור עישון, שהותקן בעקבות תלונות עבר על הנושא, אך למרות זאת אותו עובד מעשן בסמוך אליו, תוך העלמות מובהקת מההוראה ומהחוק".

למרבה האירוניה, בנוסף להיותו סניף של משרד הבריאות הנפתי, המקום משרת בין היתר חולי סרטן, בשלבי טיפול שונים, שמגיעים לסניף של האגודה למלחמה בסרטן השוכן במקום. ולכן על אחת כמה וכמה הדבר פסול ואינו ראוי. "אין שם שירותי רפואה אומנם, אך מגיעים לשם חולים לכל מיני בירורים, כולל חולי סרטן מטופלים. אנחנו לא מבקשים שהעובד יפסיק לעשן, שיהיה לו 'לבריאות', אלא פשוט שלא יעשה זאת בכניסה לסניף, במקום בו הדבר מפריע למבקרים".

ניסיתם לפנות לעובד עצמו או להנהלה בעניין?
"כן. ניסינו לבקש מאותו עובד לעבור לאזור חיצוני ופתוח, מרחק של מדרגות בודדות מאותה נקודה בה הוא נוהג לעשן, כדי לעשן במקום בו הדבר אינו מפריע. כאשר ראינו שהדבר אינו מצליח, ניסינו להתלונן על כך מול הנהלת הסניף, אך גם במקרה זה זכינו להתעלמות מופגנת מהבקשה ובהמשך אף לצעקות רמות".

בית הבריאות העירוני רחוב אחד העם פתח תקוה. צילום: מור גפני-דור

ראוי לציין כי מלבד האירוניה שבדבר, מדובר בעבירה על החוק למניעת העישון במקומות ציבוריים.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "בהתאם לחוק למניעת העישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון, חל איסור על עישון בכל מקום במשרדי רשות ציבורית (בין השאר משרדי ממשלה ורשויות מקומיות) לרבות בחצר, וכן 10 מטרים מהכניסה והיציאה מהבניין ו-10 מטרים מהכניסה והיציאה מהמשרד, למעט אזור עישון שההנהלה רשאית להקצות, ושאינו בתוך הטווחים האסורים לעישון, וכן שהעישון שם אינו מהווה מטרד בחלקים אחרים של המקום.

מהתלונה עולה שמדובר לכאורה על אי עמידה בהוראות החוק. אנו נברר את הנושא ונפעל מול לשכת הבריאות של נפת פתח תקוה להדגשת הוראות החוק לכלל העובדים ולמניעת הישנות מקרים דומים בעתיד".