חזי חקאק. צילום: מתוך הפייסבוק

חזי חקאק (54), דובר העירייה ב־20 השנים האחרונות, צפוי לסיים את תפקידו בקרוב. חקאק התבשר בשבוע שעבר כי ראש העירייה, רמי גרינברג, מעוניין לרענן את השורות בגזרת הדוברות וכי עליו לפנות את מקומו. "חזי פשוט היה בהלם כי זה נפל עליו משום מקום", אומר גורם עירוני המכיר את הנושא מקרוב. "הרושם הראשוני שנוצר היה שגרינברג דווקא מעריך את עבודתו ומעוניין שהוא יישאר איתו זמן רב".

חקאק, שמכהן גם כממלא מקום יו"ר איגוד דוברי הרשויות המקומיות, נקלט בעירייה על ידי איציק אוחיון, ולאורך השנים שמרו השניים על יחסים מצוינים ועל הערכה הדדית. בהמשך הוא כיהן בתקופתם של אורי אהד ואיציק ברוורמן. מערכת היחסים עם האחרון היתה מורכבת וידעה עליות ומורדות, בעיקר על רקע רצונו של ראש העירייה לשעבר להסתייע ביועצי תקשורת חיצוניים.

כשגרינברג נבחר לתפקידו אחרי מערכת בחירות סוערת, התחושה בעירייה היתה כי חקאק ישמור על מעמדו בשל נסיונו הרב. אלא שבשבוע שעבר נפל דבר. גורם עירוני נוסף עמו שוחחנו טוען כי הצעד של גרינברג עלול להתברר כטעות קשה מצידו. "גרינברג ידוע כאדם עם מזג חם, שלעתים שולף מהמותן", הוא אומר. "דווקא חקאק, שנחשב לאיש מתון ולכזה המתמחה בכיבוי שריפות של פוליטיקאים, יכול לעזור לו, לשמור עליו ולמתן אותו בעצה טובה".

למה אתה מתכוון?

"כשגרינברג היה באופוזיציה, הוא היה לוחמני ובולדוזר מאין כמוהו. הוא מירר את חייו של איציק ברוורמן, לעתים אפילו יותר מדי, ואולי זה חלק מהקסם שלו. כנראה שמדובר באופי, ואופי כידוע לא משתנה בגיל 40. האופי של חזי הפוך ב־180 מעלות. הוא יותר רגוע ונמנע מלהיכנס למריבות. בגלל זה גרינברג צריך מישהו שיידע למתן אותו כשצריך, במיוחד בהתנהלות מול התקשורת".

איך עובדים בעירייה קיבלו את זה?

"בתדהמה ובזעזוע. יש ממש עלייה לרגל למשרד הדובר כי בכל זאת מדובר באיש שזוכה להמון כבוד ואהבה. הוא נמצא בתפקיד הרבה שנים והוא מאוד ייצוגי וממלכתי. הוא גם מייצג בכבוד את העיר בחו"ל. רבים סבורים שלא ניתן לפטר בהינף יד אדם כה מוערך. אני מניח שאם תעשה סקר בקרב העובדים, למעלה מ־90 אחוז מהם יגידו לך שמדובר בטעות ושלא מגיע לו יחס כזה".

איך הוא מצליח כרגע לעבוד מול גרינברג?

"עד כמה שאני יודע העבודה ביניהם מתנהלת כרגיל".

ידוע מי המועמדים להחליפו?

"בעירייה מדברים על אדם מסוים שמאוד מקורב לגרינברג".

חקאק סירב להתייחס לידיעה.

מראש העירייה, רמי גרינברג, נמסר בתגובה: "כפי שהבטחתי לפני הבחירות באתי לעשות מהפכה אמיתית בעיר למען התושבים. דבר זה יתבצע בזכות מערכת עירונית חזקה, יעילה ומובילה. מיום כניסתי לתפקיד אני מבצע רה־ארגון שלא בוצע במשך עשרות שנים. המטרה היא לייעל את המערכת בכל הקשור לכוח אדם ושכר ולאפקטיביות של המערכת בשרות שלה למען התושבים. יש הרבה עבודה בהקשרים אלו. זה מה שמנחה אותי וזה מה שיהיה".