שושי קליין ורחל מאיר. צילום: דוברות מכבי שירותי בריאות

שושי קליין מפתח־תקוה היא בת לניצולי שואה, אולם כל חייה נמנעו הוריה מלחשוף בפניה את סיפור הישרדותם. רק לאחר פטירת אמה לפני כשלוש שנים היא גילתה מה עבר עליה באותם ימים קשים.

בחצי השנה האחרונה מתנדבת קליין עם ניצולת שואה תושבת העיר, כחלק מפרויקט קהילתי של "מכבי שירותי בריאות". "אני מרגישה שאני סוגרת את המעגל שלא הספקתי עם אמא", היא אומרת.

קליין מספרת כי הרצון שלה לתרום לקהילה ולחברה ליווה אותה כבר מגיל צעיר, שכן היא ספגה את רוח הנתינה וההתנדבות עוד בבית הוריה. "הוריי שרדו את המלחמה ולמרבה השמחה הם לא איבדו את התקווה לרגע והקימו משפחה חמה ואוהבת בארץ. אני זוכרת את הרצון של אבא לתת, לעזור לזולת ולהתנדב. זה חלחל בי מאז הילדות".

לאורך השנים התנדבה קליין במסגרות שונות, עד שלפני מספר חודשים שמעה על פרויקט ייחודי של "מכבי שירותי בריאות" המזמין את הציבור הרחב להיפגש אחת לשבוע עם מטופלים קשישים או בודדים, לארח להם חברה, לשוחח ולפתח קשר שנועד להפיג את בדידותם.

"כששמעתי על הפרויקט, החלטתי ליצור קשר וביקשתי להתנדב אצל מטופל ניצול שואה", היא מסבירה. "הבקשה שלי היתה מאוד ספציפית כיוון שיש לי הערכה גדולה לאוכלוסייה הזאת והיה חשוב לי לתרום לאנשים שזקוקים לחברה, לאוזן קשבת ולשיח במיוחד לעת זקנה".

קליין החלה להתנדב בביתה של רחל מאיר, ניצולת שואה בת 87, ששרדה את המלחמה לאחר שהצליחה לברוח מהגרמנים ולהתחבא במקומות מסתור שונים באוסטריה. השתיים הפכו במהרה לחברות טובות, הנפגשות אחת לשבוע ומדברות על הכל.

מבחינת קליין, מדובר בסגירת מעגל במקומות בהם לא הצליחה עם הוריה. "הוריי לא הרבו לדבר על מה שקרה במלחמה", היא נזכרת בעצב. "אמי מעולם לא סיפרה לי מה עבר עליה בשואה וכיצד שרדה. רק אחרי שנפטרה, אבי סיפר לי את סיפור חייה. לשמוע את הסיפור לראשונה הרגיש כמו סטירה מצלצלת.

"גדלתי בצל הורים שחייהם היו בגדר סוד ותעלומה. עכשיו, עם רחל, אני זוכה לשמוע עדות חיה למה שקרה שם בלי פילטרים ובפירוט. היא מדברת איתי בפתיחות על הסיפור שלה ומשתפת בחוויות, בזכרונות ובסיפורי הגבורה, כולל על חייה בבריחה ועל כך שאביה נרצח לנגד עיניה כשהיתה בת תשע בלבד. אני מרגישה שאני חווה יחד איתה את סיפור חייה וזה סיפוק אדיר עבורי".

מאיר מצידה מספרת כי היא הרוויחה חברה אמיתית, שלה היא יכולה לספר את סיפור חייה המרתק. "המפגשים עם שושי פותחים את הלב", היא אומרת. "הידיעה שהיא מגיעה לפה פעם בשבוע עושה לי הרבה נחת. אנחנו מדברות על הכל והיא מקשיבה בעניין רב לכל הסיפורים שלי. זה מרגש".

הפרויקט יצא לדרך לפני כשנה ועד כה הצטרפו אליו מאות מחברי הקופה, שמתנדבים בכל הארץ בבתיהם של חולים, קשישים ועריריים. "אני קוראת לכל מי שמחפש להוסיף משמעות וסיפוק לחייו להגיע להתנדב", מסכמת קליין, "במיוחד לדור הצעיר כי יש כל כך הרבה מה ללמוד מהאנשים האלה. יש להם חכמה, תבונה וסיפורי חיים שאפשר ללמוד ולהעשיר מהם. צאו להתנדב, אתם תרוויחו יותר".
למעוניינים להתנדב ניתן לפנות לטלפון: 03-5488511.