סיירת אבטחה בפתח תקוה. צילום: לשכת דובר העירייה

המערך החדש של אבטחת הגנים ייצא בשבועות הקרובים לדרך, אך עדיין ישנם גורמים שלא אמרו את מילתם האחרונה לאור המחלוקות שנוצרו סביב החלטתו של ראש העירייה. במכתב ששיגרו השבוע חברי סיעת הביצועיסטים לרמי גרינברג, הם דורשים להעלות את הנושא לבחינה חוזרת בישיבת המועצה הקרובה ביום ראשון.

"בתכנית כפי שהיא ידועה לנו נפלו, לכאורה, פגמים אשר במידה שלא יתוקנו עלולים להעמיד בסכנה פוטנציאלית את ביטחון הילדים, דבר שאיש מאתנו אינו רוצה", כתבו חברי הסיעה על ההחלטה להחליף מאבטחים קבועים בסיירים רכובים על אופנועים שיפטרלו בין הגנים בעיר.

"מבדיקה שערכנו, הנחת העבודה העירונית הגורסת כי אין חובה להציב שומר קבוע במקום בו יש מתחמים של גני ילדים, בהם שוהים 100 ילדים ומעלה, אינה נכונה כלל ועומדת בניגוד גמור להנחיות האגף הבכיר לביטחון שעת חירום ובטיחות סביבתית במשרד החינוך", טוענים  אורי אהד וחבריו.

הנחיות האגף הבכיר לביטחון במשרד החינוך שיצאו לקראת הפעלת מסגרות חינוכיות בחנוכה, מחייבות הצבת אבטחה במקום בו מתקיימת פעילות של 100 ילדים ומעלה. לדברי ה"ביצועיסטים", ביטחונם של הילדים בימי החופשה חשובים כבכל יום רגיל. עוד הם טוענים, כי בהתאם להנחיות משרד החינוך על הצבת שומר בכל בית ספר המונה מעל 100 ילדים, יש לפעול באופן דומה גם בגני הילדים.

במכתב ציינו גם חברי הסיעה כי "מרביתם של המתחמים מצויים בשכונות המצויות בשלבי בנייה. חלק מהמתחמים שוכנים בצמידות ממש לאתרי הבנייה וחלקם בסמיכות קרובה. אלו וגם אלו חשופים למעבר פועלים ואנשים מבוגרים, הזרים לגן, לילדיו ולצוות החינוכי, עובדה המחייבת שמירה ואבטחה צמודה ולא ניידת".

אורי אהד. צילום: מתוך הפייסבוק של אהד

על סמך טענותיהם מבקשים הביצועיסטים "לשלב בין השמירה הקיימת כיום על מתחמי הגנים ועליה להוסיף (!!) את מתכונת הסיורים הרכובים בחלקי העיר בהם מאין מתחמי גנים אלא גנים בודדים או מספר גנים קרובים, שמספר התלמידים בהם, אינו מגיע ל- 100 תלמידים".

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה : "אבטחה ניידת היא האבטחה המומלצת ע"י משטרת ישראל והמשרד לביטחון פנים, ומתקיימת בהצלחה רבה בישובים אחרים כמו ירושלים ומודיעין, בהם הרגישות גבוה הרבה יותר. הטענה בדבר הצבת מאבטח בגן בו יש יותר ממאה ילדים הינה שגויה ולא קיימת! וחוסר ההבנה בדבר ההבדל בין גן לבין בית ספר המתפרש על שטח רחב ביותר, מצביעה על חוסר הבנה בנושא.

מערך האבטחה החדש הינו איכותי ומקצועי. המאבטחים חמושים, מיומנים ועברו הכשרות מתאימות. בכל גזרה יהיו מספר אנשי צוות שיפטרלו ויתנו מענה מהיר ואיכותי ולרשות הגנים ניתן מענה משלים כולל לחצן מצוקה, אינטרקום וטלוויזיה במעגל סגור. רוב הגנים בעיר פועלים ללא מאבטח ומהם לא נשמעת שום תלונה בנושא תחושת הביטחון.

"לאור החשש בתחושת הביטחון של ההורים בגנים בהם קיים מאבטח ביצענו מפגשי הסברה, ביקרנו בכל הגנים בעיר ושוחחנו עם הגננות ואנו נפעיל את התכנית באופן הדרגתי במהלך כשבועיים. במקרים מיוחדים (אתרי בנייה וכדומה) נבחן את הנושא לגופו וניתן מענה נקודתי. מערך האבטחה הנייד הוא האיכותי, השוויוני והנכון ביותר שיש היום, והדבר נעשה לרווחת הציבור ולביטחונו ולא מטעמי תקציב או כל שיקול זר אחר!".