צילום: דוברות מכבי שירותי בריאות

במשך שנים סבלה אביטל קהלני (59) מפתח תקוה מכאבי בטן כרוניים והקאות מתמשכות, היא עברה כל בדיקה אפשרית ודבר לא הועיל או שיפר את מצבה. עד אשר חברה דחקה בה לעבור טיפול של דיקור סיני במכבי טבעי, אשר כבאורך פלא העלים את התופעות הקשות בתוך חודש ימים. "זה כמו נס מבחינתי, קיבלתי את חיי בחזרה", היא מתארת. "ההקאות השביתו לי את החיים. פחדתי לצאת מהבית".

כדי לטפל בבעיה, שהתעוררה במפתיע ובלי כל סיבה הגיונית, פנתה קהלני לכל בדיקה אפשרית. "עברתי גסטרוסקופיה, צילום חלל המעי באמצעות מצלמת קפסולה, טיפול תרופתי ומה לא. לבסוף אובחנתי כמי שסובלת ממעי רגיש". לאור האבחנה, נמנעה קהלני במשך שנים מסוגים שונים של מזון כמו מוצרי חלב, שוקולד, מזונות המכילים גלוטן, חצילים ועוד.

אלא שהדבר לא הועיל ומצבה הלך והחמיר והתקפי ההקאות הפכו לתכופים וקשים אף יותר. "הגעתי למצב שהקאתי לפחות 4 פעמים ביום. זה שיבש לי לגמרי את שגרת החיים. הייתי משותקת מכאבים ומשככי הכאבים שנטלתי לא עזרו" היא משחזרת.

קהלני פנתה לבדיקת אולטרסאונד בה התגלה כי היא סובלת מכבד שומני, ולאור האבחנה החדשה היא התבקשה להקפיד על תזונה מאוזנת ולהימנע מסוגים רבים של מזון. על אף שהקפידה והתמידה, הכאבים המשיכו לשבש את חייה. "הרגשתי מצוקה כי שום דבר לא עזר לי. הכאבים היו בלתי נסבלים והיו תוקפים אותי בכל עת. פחדתי לאכול וירדתי המון במשקל. לא יכולתי לצאת מהבית, שלא לדבר על להסתובב או לצאת לחו"ל. החיים שלי פשוט עצרו" היא מוסיפה.

רגע לפני ייאוש, חברה קרובה המליצה לה לגשת לטיפול במכבי טבעי. למרות הסקפטיות הרבה שאחזה בה הגיעה קהלני לטיפול אצל שחר דוידמן, מטפלת בדיקור סיני, בטוחה שמדובר בעוד טיפול שיגמר בלא כלום. ואכן, הטיפול הראשון היה טראומתי. "כבר בדקות הראשונות לטיפול, בזמן ששחר טיפלה בי, חטפתי התקף כאבים נוראי" נזכרת קהלני "התפתלתי מכאבים, לא הצלחתי לזוז. שחר הייתה עדה להתקף ובשיא הסבלנות חיכתה שיחלוף. היא הסבירה לי שאני רק צריכה להתאזר בסבלנות ושארגיש את השיפור. לא האמנתי, אבל הבטחתי להתמיד".

קהלני יצאה מהטיפול הראשון סקפטית בדיוק כפי שנכנסה אליו, אך הקפידה להגיע בכל פעם מחדש, מאחר והבטיחה לעצמה שתיתן לטיפול הזדמנות אמיתית. כעבור שמונה טיפולים, שנמשכו כחודש ימים, נדהמה קהלני מהשיפור שחשה. לדבריה, "התקפי ההקאות שלי הלכו ופחתו, וכך גם כאבי הבטן. אני לא יודעת להסביר את זה במילים. השגרה שלי שסבבה סביב הכאבים, פתאום השתנתה, הם נעלמו".

שחר דוידמן, מטפלת בדיקור סיני במכבי טבעי מסבירה כי "הטיפול בדיקור סיני מבוסס על מחטים. עצם הכניסה של המחט לגוף, משפיעה נוירולוגית על הכאב ומפחיתה לחצים שמצטברים בגוף. במהלך הטיפול התמקדתי באזור מסלולי האנרגיה של הכבד, מעי, טחול וריאות במטרה לאזן את האיברים הפנימיים שקשורים לדלקת ממנה סבלה אביטל. הרבה פעמים רפואה משלימה היא ברירת המחדל עבור המטופל, הדבר שהוא מנסה כמוצא אחרון, אחרי שהוא מיואש מכל מה שניסה בעבר ולכן המטופלים מגיעים סקפטים, מיואשים וחסרי סבלנות. כל מה שצריך הוא להתמיד ולתת צ'אנס אמיתי לטיפול. בהרבה מקרים - זה עובד".

קהלני מציינת כי אחרי שנים של כאבי תופת וסבל לא יתואר: "קיבלתי את החיים שלי בחזרה. קשה לי לתפוס את זה שאני יכולה לחזור להיות בן אדם רגיל, בזכות טיפול שבכלל לא חשבתי שיעזור לי" היא מסכמת.