ד"ר דב פוגל. צילום: פרטי

הכל התחיל כשבני היה בן 15 וגילינו שיש לו סוכרת נעורים. שמתי לב שהוא רץ הרבה לשירותים והרחתי ממנו ריח מוזר, שלצערי היה לי מוכר. מיד עשיתי לו בדיקות דם ושתן לסוכר וכבר למחרת הוא התחיל טיפול באינסולין.

סוכרת היא מחלה לא פשוטה, לא בכדי מכנים אותה "הרוצח השקט", כי אם לא מטפלים בה נכון, לאט לאט היא יכולה לגרום למוות. כלי הדם נסתמים, לחץ הדם עולה, אפשר לאבד את הראייה, כליות, ידיים ורגליים.

כרופא, לא קל לגלות מחלה כזו אצל הילד שלך, כי אתה יודע בדיוק מה עלול לקרות. רופאים נוטים לראות את השחור, בטח ובטח כשמדובר במשפחה. היו משברים נפשיים בדרך, אבל תמיד בטחנו זה בזה. הוא למד לחיות עם המחלה בשלום, היה ספורטאי מצטיין, שיחק כדורסל מקצוני. מעשית – צריך פשוט לא לפחד, ללמד את הילד מה מותר ומה אסור ולשמור כל הזמן על מעקב רפואי.

יום אחד פנה אליי בני ושאל למה שלא אפתח תרופה לחולי סכרת. הייתי סקפטי, סוכרת היא מחלה שקיימת משחר ההיסטוריה. בעבר הרחוק זיהו את המחלה לפי סימפטומים כמו חולשה, מתן שתן ואכילה מוגברים וטיפלו בה בעזרת תזונה, הקזת דם וצמחים. התחלתי לחפש באילו צמחים השתמשו בעבר, וגיליתי שהשתמשו בלענה, תות עץ ועוד.

הטכנולוגיה היום מאפשרת לבדוק מה יש בצמחים האלה. נעזרתי בעמיתים באוניברסיטת קיימבריג' באנגליה ובאוניברסטית בר אילן עבור הבדיקות, והתחלתי לפתח את המוצר במרפאה הפרטית שלי. השמועה התחילה לרוץ, אנשים שמעו שד"ר פוגל מנסה "שיקוי", ובאו 32 חולים שהרפואה הקונבנציונלית לא עזרה להם כ"כ, או שרצו לבדוק מה הטבע יכול לעשות. והטבע עבד!

שנה וחצי אחרי שהתחלתי במחקר כבר היו תוצאות בשטח. הייתי משוכנע שיש לי מוצר מוצלח ביד, שיכול לעזור להרבה מאוד אנשים, והשקעתי כספים רבים מכיסי הפרטי. בשלב מסויים, כשכבר היו לי "הוכחות", פניתי ל"מכבי", והם התרשמו והחליטו להיכנס כשותפים למיזם. עם המוצר הסופי עשינו ניסוי קליני על 119 חולי סוכרת מסוג 2 שהיו בטיפול ומעקב במשך 12 שבועות ונמצאה ירידה בממוצע ערכי הגלוקוז בדם, בהמוגלובין המסוכר ובכלל שומני הדם.

כרגע המוצר מוגדר כתוסף תזונה ורשום כפטנט מוכר בישראל ובאירופה ואמרו להתקבל גם בארה"ב ובהודו. לאחרונה התחלנו למכור אותו גם בבתי מרקחת, בתי טבע ובאתר האינטרנט שלנו. הכוונה היא להפוך אותו ל'תרופה מן הטבע', ובדרך לשם נעבור תהליך רגולטרי – כמו כל תרופה - שכולל אישור ממשרד הבריאות.

התוסף מיועד בעיקר לחולים בסוכרת סוג 2 ולטרום סוכרתיים. המניעה היא החשובה ביותר – כך קל יותר לטפל. התוסף איננו מהווה תחליף לאינסולין אבל מייעל את חדירתו לתאים, כך שחולי סוכרת סוג 1 יכולים גם הם להשתמש בו ולהפחית את כמות האינסולי שהם מזריקים.

רקע: ד"ר פוגל (70) הוא רופא ילדים שמנהל את מרפאת כפר גנים ג' בפתח תקוה. הוא סיים את הטכניון בשנת 1974 ועבד ב"קפלן" וב"שיבא" ונמנה מהאבות המייסדים של תחום התפתחות הילד. ד"ר פוגל פיתח את "אסכרקס", תוסף תזונה טבעי לסיוע בהפחתת רמות הסוכר בדם. 

האמור לעיל אינו מהווה המלצה רפואית. יש לפנות לרופא לפני כל טיפול.