ח"כ סובה נבדק לאיתור הנגיף  | צילום: יחידת הצילום 'שיבא' 

יום ההפטיטיס בינלאומי מצוין היום ברחבי העולם. בישראל מתקיימת פעילות פרסומית רבה במטרה להעלות את המודעות למחלה ולהביא לגילוי של חולים חדשים הלוקים במחלה.

המרכז הרפואי 'שיבא' בכלל, והמרכז למחלות כבד בראשות פרופ' זיו בן ארי בפרט, יזם יום איתור לצורך העלאת המודעות למחלה ואיתור הנשאים, ביום זה נקראים אנשים הנמצאים בקבוצות הסיכון להגיע לעמדות הפזורות ברחבי המרכז הרפואי ולהיבדק לנוכחות הנגיף, וזאת על ידי בדיקת חדשנית קלה ופשוטה של הרוק המתבצעת על ידי מטוש (וללא צורך בבדיקת דם).

הבדיקה מתבצעת באופן חינמי והתוצאה של נשאות מתקבלת במקום כעבור 20 דקות בלבד.

חוליו בורמן, מנכ"ל עמותת חץ: "יזמנו את יום האבחון כחלק ממבצע בינלאומי להגברת המודעות לחשיבות האבחון של הפטיטיס C וזאת כדי להגיע ליעד של ארגון הבריאות העולמי למיגור המחלה עד שנת 2030".

פרופ' זיו בן-ארי, מנהלת המרכז למחלות כבד הוסיפה כי " ישנה חשיבות עצומה של איתור הנשאים של הנגיף כיוון שמדובר במחלת כבד כרונית שיכולה להתקדם אצל חלק מהחולים לשחמת הכבד כשל בתפקוד הכבד ואף סרטן ראשוני של הכבד. האיתור של הנשאים יכול להציל חיים מכיוון שבסל הבריאות בישראל כלולות תרופות אנטי נגיפיות המביאות לריפוי מלא ביותר מ95 אחוז מהחולים".

בדיקה לאיתור נגיף ההפטיטיס | צילום: יחידת הצילום 'שיבא'

הפטיטיס או "צהבת" בלשון העממית, פירושה דלקת של הכבד. דלקת כבד נגיפית מסוג  C (הפטיטיס C) מועברת בד"כ במגע של דם עם דם נגוע בנגיף (הנגיף מחולל המחלה). בישראל חיים כ- 100,000 נשאי נגיף ההפטיטיס C, שהם כ 2% מכלל האוכלוסייה. רובם (כ-80% מהם) אינם מודעים כלל למחלתם, כיוון שאינם חשים תסמינים כלשהם. נגיף הפטיטיס C גורם לדלקת כרונית בכבד שעלולה לפגוע בתפקוד הכבד ולהוביל לשחמת. הפטיטיס C הוא הגורם העיקרי לסרטן כבד ולצורך בהשתלת כבד.

קיימות מספר אוכלוסיות עיקריות הנמצאות בסיכון להידבק במחלה:

מי שקיבל/ה עירוי דם נגוע לפני 1992 (כשהתחילו לבדוק כל מנת דם לקיומו של הנגיף).

עולים ממדינות חבר העמים לשעבר.

חולי כליות המטופלים בדיאליזה, נשאי/חולי איידס.

עובדי מערכת הבריאות שנדקרו ונחשפו לדם נגוע בנגיף.

מי שנולד לאם חולה במחלה.

יש חשיבות רבה לאתר את הנשאים של הנגיף היות וקיים היום בסל הבריאות בישראל טיפול חדשני אנטי-נגיפי, פורץ דרך המביא לריפוי מלא מהמחלה ביותר מ-95% מכלל החולים.