צילום: shutterstock

הורים לתלמידים בבית הספר 'אריק איינשטיין' ובגני הילדים ברחוב מבצע דקל בשכונת נווה גן בפתח־תקוה זועמים על החלטת גורמים בכירים בעירייה לאפשר לאחד הגנים להפוך במהלך סופי השבוע והחגים לבית כנסת.

לפני כשמונה חודשים פורסם ב"ידיעות פתח־תקוה" כי מסדרון במתחם גני הילדים המדובר נחסם באמצעות קיר גבס והוסב לטובת בית כנסת. בעירייה לא ידעו לומר להורים ההמומים של ילדי הגנים מי נתן את ההוראה לבניית בית הכנסת, וקירות הגבס הוסרו יום לאחר שההורים גילו זאת.מדובר במבנה, אשר קומתו הראשונה משמשת לארבעה גני ילדים, שניים מהם שייכים לחינוך הממלכתי ושניים מהם לחב"ד. בקומה השנייה שוכן המבנה הזמני של בית הספר 'אריק איינשטיין'. כעת גילו ההורים כי אותה קהילה קיבלה אישור להקמת בית כנסת באחד הגנים במבנה, השייכים לחב"ד.

"בימי ראשון אנחנו מגיעים למרחב מטונף, מלא פסולת וזוהמה שהמתפללים משאירים אחריהם", טוענים ההורים. "קיימת גם סכנה אמיתית, כי שער המתחם נשאר פתוח במהלך סופי השבוע ובקלות גורמים עוינים עלולים להיכנס למתחם, להסתתר בו בסוף השבוע ואז לפגוע בתלמידים".

בנוסף, טוענים חלק מההורים כי עצם השימוש בכיתת גן לצורך בית כנסת מקומם. "כל פלח אוכלוסייה אחר, שיבקש לעשות שימוש במבנה חינוך לצורך חוג שבועי, התכנסות, אירוע, הרצאות או כל עניין אחר ייענה בשלילה", הם אומרים. “יש כאן אפליה בין תושבים והתנהלות לא תקינה".

כעת מתברר כי גם מבנה הספרייה הישן באולפנת 'ישורון' בעיר עבר הסבה לטובת בית כנסת. שם הגדילו המתפללים לעשות וביקשו לשבור קיר בין הספרייה לחדר המורים לצורך הכנסת ארון קודש.

בעירייה אישרו להם לבצע זאת, אך בגלל שמדובר היה בקיר תומך נבנה רק חלון. לאחר שהדבר הובא לידיעת ארגון המורים קמה קול צעקה והחלון המדובר נסגר.

גורם מעורב בנושא טוען: "הם לא מכבדים את האכסניה שהם נמצאים בה, לא משלמים שכירות, ואי אפשר לפנותם. אם קהילות דתיות עושות שימוש במשאב עירוני, צריך לאפשר זאת גם למשתמשים לא דתיים".

מהעירייה נמסר בתגובה: "מזה שנים רבות משמשים מוסדות חינוך בעיר, לאחר שעות הלימודים, גם לפעילויות לרווחת התושבים, כגון חוגים, הרצאות, בתי תפילה וכו'. אנו דוחים על הסף את הטענות לאפליה שכן אנו מאוד מתחשבים בסביבה ובאופיה, ובהתאם לכך מאפשרים שימוש במתקנים העירוניים לפעילויות השונות לכל האוכלוסיות ולכל המגזרים".