בליבו של רחוב קלאוזנר בשכונת רמת ורבר בעיר שוכן לו המרכז הקהילתי-תורני "מאור יהודה", שקברניטיו החליטו לאחרונה להציב על דעת עצמם שער חשמלי הנסגר בשבת ומונע מעבר כלי רכב לעומק הרחוב.

תושבים במקום רותחים על המהלך וטוענים לכפייה דתית. "אני מתגוררת כאן מאז ילדותי ולאורך השנים ראיתי איך המרכז התורני תפח מכמה קרוואנים קטנים לכדי מבנה מפואר המיועד לציבור הדתי והחרדי", מספרת דיירת ברחוב קלאוזנר.

"לעומתו, מתנ"ס רמת ורבר הסמוך, שאמור לשרת יותר קהלים, נראה מיושן. אבל זה עוד זניח לעומת העובדה שמצפצפים עכשיו על הציבור החילוני המהווה פה רוב. איך יכול להיות שחוסמים רחוב באמצע השכונה?".

תושבת נוספת מספרת כי "לקחו שטח ששימש במשך שנים כחנייה לרווחת התושבים וכמגרש משחקים לילדי השכונה והציבו שם קרוואנים, שהפכו למבנה הענק שיש שם כיום ומשרת מגזר מאוד ספציפי. מעיפים החוצה את הציבור החילוני, והכל בחסות העירייה שנכנעת ללחצים פוליטיים.

"כלי רכב חנו שם מאז ומתמיד, עוד כשמבנה מתנ"ס רמת ורבר הצמוד היה בכלל בית ספר. אני לא מבינה מה הבעיה שלהם, שכלי רכב יחנו שם במהלך השבת. במשך עשרות שנים דיירי הרחוב הוותיקים חנו שם, והיום הם מודרים משטח שהם נזקקו לו נואשות. לאן הגענו?".

המרכז הקהילתי-תורני נמצא תחת המטריה של מקפ"ת (מרכזים קהילתיים פתח־תקוה) והאגף התורני של העירייה. כפי שמעיד אתר האינטרנט, המקום מציע "פעילות עניפה של חוגים באווירה תורנית ובמחיר מסובסד בשיתוף עם מתנ"ס רמת ורבר 'לדתיים בלבד'". במילים אחרות, המרכז ממומן בידי כספי המסים של כלל תושבי העיר.

באתר נכתב עוד כי אחת ממטרות המרכז, שם הוא מוגדר כמתנ"ס, היא "לענות על צרכי תושבי שכונת רמת ורבר והסביבה הקרובה". אלא שלא בטוח כי כל תושבי השכונה או אפילו מרביתם יסכימו עם קביעה זאת.

על גבי השער החשמלי מצוין כי הוא נסגר לכמה שעות בזמן פעילות החוגים, אולם גם ביום שישי בשעה 12:00 ועד צאת השבת ב-21:00.

יש לציין כי מאז ומתמיד היה הרחוב פתוח למעבר הולכי רגל מרחוב טרומפלדור עד רחוב כצנלסון, אולם כניסת כלי רכב התאפשרה באופן חלקי בלבד.

בשנים האחרונות שופץ הרחוב בסמוך למרכז התורני מאור יהודה, ונבנה שם מעבר מסודר ונוח יותר לכלי רכב, שיכולים לחנות בסמוך למרכז, אולם כעת לא יוכלו לעשות זאת בשישי ושבת בשל התקנת השער החשמלי.

מהמרכז נמסר בתגובה: "השער נסגר למעבר מכוניות בלבד ומשאיר פתח רחב מספיק לעגלות ילדים, עגלות נכים, והולכי רגל. השער היה יכול להיות סגור 24 שעות ביממה כי החצר שייכת למתחם המתנ"ס, אבל היות והמקום הוא קהילתי ומתחשב בצרכי הקהילה, מרשה המתנ"ס לחנות כלי רכב ברוב שעות היממה כל עוד אין סיכון לילדים וכד'".

מדוברות העירייה נמסר בתגובה: "כדי להסיר ספק, למקום ייצא פקח מטעם מינהל ההנדסה. במידה ויימצאו חריגות בנייה, הן יטופלו במסגרת החוק".