צילום: מתוך פייסבוק

חייל בודד (19.5) מפתח־תקוה נקלע לאחרונה למצוקה כלכלית לאחר שחוב ארנונה שלו תפח לסכום של למעלה מ-4,000 שקל. למרות פניותיו הרבות לעירייה, החוב רק המשיך לצמוח. השבוע הוא פרסם את סיפורו בפייסבוק וזכה במהרה למאות תגובות ולעשרות שיתופים. בינתיים, הצליחו גורמים בעירייה להביא להפחתת מחצית מהחוב, והחייל מקווה כי יקבל כעת עזרה עם שארית הסכום.

החייל, שאמו נפטרה לפני כשנתיים, אינו מצוי בקשר עם אביו. הוא מתגורר בדירה שהשאירה אחריה האם ומשרת בבסיס פתוח באזור המרכז. כחייל בודד הוא זכאי למענקים ולהקלות שונות, אולם עלויות המחיה, הגבוהות מהכנסותיו, הן בעוכריו.


במהלך השנה האחרונה הוא ניסה להגיע עם העירייה להסדר בכל הנוגע לתשלומי הארנונה, שהפכו לנטל על כתפיו. "לצערי, החוב החל להצטבר ורק תפח ותפח", מספר החייל. "שלחתי טפסים ומכתבים שונים לעירייה, אבל זכיתי להתעלמות. באותו אופן גם העירייה שלחה לי מכתבים שהודיעו על תפיחת החוב, וקיוויתי שנוכל להגיע לאיזשהו הסדר.

"אמנם לא מדובר בעשרות אלפי שקלים, אבל זה עדיין סכום משמעותי עבורי. בחודש שעבר קיבלתי מכתב שהחוב עומד כבר על כ-4,200 שקל. התחלתי להרגיש שזה ממש לוחץ. לכן, בתחילת השבוע פרסמתי פוסט בפייסבוק בתקווה שזה יעזור".

ואכן, הפוסט שפרסם הצליח לעזור, ואפילו במהירות רבה. מאות מתעניינים התרגשו מסיפורו והמליצו לו לפנות לארגונים ולעורכי דין, שיוכלו לייעץ לו בנושא וללוות אותו. מעבר להצעות העזרה, תגובות רבות הביעו זעם בטענה לאטימותה של המערכת כלפיו.

תוך שעות ספורות עשרות אנשים החלו לשתף את הפוסט ומאות נוספים הגיבו. השיתוף הנרחב משך, ככל הנראה, גם את תשומת ליבם של עובדים בעירייה, שכמה מהם נרתמו לעזרתו. כך קרה שיום לאחר פרסום הפוסט, דיווח החייל שהחוב הופחת למחצית הסכום המקורי.

"שימח אותי מאוד שאנשים נרתמו לעזור", מסכם החייל. "טוב לדעת שלתושבים אכפת מהחיילים, וזה מרגש מאוד לדעת שהפוסט הצליח לגרום לשינוי. החוב הופחת, ואני מקווה שתהיה אפשרות להפחית אותו עוד יותר.

"מעבר לזה, אני יודע שבחודשים הקרובים כבר אשלם ארנונה מופחתת, וזאת בזכות העזרה של אנשים טובים שהצליחו לסדר עבורי את מה שצריך".

מדוברות העירייה נמסר בתגובה: "בהתאם לחוק 'הנחות לחיילים' זכאי החייל לפטור מארנונה עד 70 מ"ר, אלא שמדובר בדירה בגודל 87 מ"ר. על פי החוק, הפרש של 17 מ"ר חייב בארנונה. העירייה סייעה לו בקבלת הפטורים וההנחות המקסימליות הקבועות בחוק. מאחר ואין ביכולתו לשלם וכיוון שהוא קיבל את הפטורים וההנחות המקסימליים, בהסכמה איתו הקפאנו את הליכי האכיפה עד לשחרורו מהצבא או עד מכירת הדירה".