אנה ויניק (33) מפתח־תקוה מחפשת עבודה מזה מספר חודשים, כשהמכשול היחיד שעומד בפניה הוא הירתעות מעסיקים פוטנציאליים מהנכות הפיזית ממנה היא סובלת מיום היוולדה. כיום היא מתגוררת לבדה בעיר ונסמכת על קצבת נכות זעומה בסך 2,342 שקל ותמיכה כספית קטנה מהוריה.

ויניק נולדה עם שיתוק מוחין, שפגע בראייתה ויצר מגבלת תנועה באחת מרגליה ובאחת מידיה. "אני נאלצת לוותר לפעמים על אוכל או על טיפולים תרופתיים בגלל שאין לי מספיק כסף", היא מספרת. "לצערי, אני צריכה לבקש לפעמים כסף מהמשפחה".


למרות הקשיים, ויניק אינה מוכנה לוותר ומשוכנעת כי אם רק תינתן לה ההזדמנות, היא תוכל להוכיח את עצמה. "אני מחפשת עכשיו עבודות משרדיות, גם במוקדים טלפונים, למשל", היא מסבירה. "בעבר עבדתי במפעלים ובחלוקת עיתונים, אבל אני חושבת שאני יכולה להתאים מאוד לעבודה משרדית".

איך מתייחסים לבעלי נכויות שמנסים להתקבל למקומות עבודה?
"זה לא פשוט. לא בכל מקום אנשים מסוגלים להכיל עובדים נכים, שכן יש במצב הזה מורכבות מסוימת. במקרה שלי אני סובלת מלקות בראייה, יד ימין שלי משותקת ויש לי גם מגבלה מסוימת ברגל שמאל. יחד עם זאת, זה לא אומר שאין לי יכולות אחרות. יש כאלו שמתייחסים לנכים כאל אנשים סוג ד', וגם אני נתקלתי בכך לצערי באופן אישי. מעסיקים וגם אנשים אחרים צריכים להבין שנכים הם בני אדם כמו כולם, ולצד החסרונות של המגבלות הפיזיות, יש לנו גם את היתרונות שלנו כעובדים וכבני אדם".

הסיפור של ויניק ריגש רבים. בפוסט, שפורסם לאחרונה בעמוד הפייסבוק של עמותת "נכה, לא חצי בן אדם" וזכה ליותר מ-3,000 שיתופים, נעשה ניסיון למצוא לה עבודה. אלא שלמרות המאמץ, ויניק טרם מצאה מקום שיהיה מוכן לקלוט אותה.

"היה מרגש מאוד לראות את כל התגובות התומכות, את השיתופים והלייקים ובעיקר את האנשים שניסו לתמוך", היא אומרת. "לצערי הרבה מהצעות העבודה שהגיעו אליי בעקבות הפוסט לא היו רלוונטיות בגלל מיקום העבודה או בגלל דברים אחרים, אבל זה טוב לראות שאנשים מנסים לעזור".

איפה בעיקר את מחפשת עבודה?
"כתושבת פתח־תקוה, אז בעיקר כאן בעיר. אבל אני יכולה להשתמש בתחבורה ציבורית. גם הצעות בערים הסמוכות הן משהו שאשמח לקבל".

לויניק ניתן לפנות דרך חשבון הפייסבוק שלה, אותו ניתן למצוא בעברית תחת השם "אנה ויניק" או באמצעות כתובת המייל Anna14.383@gmail.com.