רפי כלף ליד אולם "גולדה", בו תשחק מכבי פ"ת בעונה הקרובה. צילום: ריאן

שם? רפאל (רפי) כלף

גיל? 53

מצב משפחתי? נשוי למירב + 3 רועי, עדי, אייל.

מגורים? רח' אנדרסן, שכונת רמת ורבר.

מקצוע? עצמאי – חברת לוטוס משאבי אנוש  בע"מ - כ"א ועבודות גמר .

מדוע בחרת במקצוע? התחלתי לפני 25 שנה כפועל בחברת הבניה, "תדהר" התאהבתי במקצוע הזה ועם השנים התקדמתי בחברה עד שהפכתי למנהל כ"א בחברה .

זה תחום מעניין, מהנה (וגם מסוכן מאד) שבו כל בניה שונה מהשנייה וכל בנין מאתגר ומעניין יותר מהקודם שעשית , זה תחום שבו אתה רואה תוצאות מידיות יחסית ועליך תמיד להיות יותר טוב מהתוצאות שלך מהפעם האחרונה, רק כך תוכל להיות מצוין ומצטיין בענף.

כמה זמן את/ה מתגורר/ת בפתח-תקוה? משנת 1994 ורק בשכונת רמת ורבר, לא נראה לי שאעזוב בכלל את השכונה , לדעתי זאת השכונה הטובה בעיר .

מה הפינה האהובה עליך בעיר? משונה , אבל "גרין " בשכונת רמת ורבר , "הקרייזי מיט", ואספרסו בר ברוטשילד. אני אוהב מקומות שכונתיים , שם אתה פוגש הרבה אנשים מעניינים עם סיפורי חיים שונים ומרתקים, גם אם לפעמים נשמעים קצת מוגזמים.

בחרתי להצטלם ב..- באולם הכדוריד החדש – בתיכון גולדה. כמי שמנהל את  המחלקת הנוער באגודת מכבי פ"ת בכדוריד, אני ורבים נוספים מחכים כבר שנים לאולם נוסף לענף בעיר וסוף סוף יש אחד כזה. אני מקווה שיישאר רק לכדוריד כמו שהבטיחו. זו תמצית עיסוקי בנוסף לעבודתי ב6 שנים האחרונות.

מה החוויה המשמעותית ביותר שחווית בעיר?  היו הרבה, אבל המשמעותית ביותר הייתה העדלאידע שעשינו ברמת ורבר לפני כמה שנים , לאחר שנים רבות שלא היה בשכונה. אני יודע וגם רוצה להאמין שאנחנו – ועד השכונה והתושבים, זרענו את הזרעים לעדלאידע העירונית.

רפי כלף. צילום: ריאן 

מה היית רוצה לשנות בעיר? הרבה דברים : נתחיל בזה שמתוקף התנדבותי בענף הכדוריד, הייתי רוצה שככל מקבלי ההחלטות בעיר וכל מי שיכול להשפיע, שספורט הוא חינוך משלים – לא רק להסכים ולחשוב שזאת אמרה יפה. אלא שם לפעול בנידון. יותר שעורי ספורט ביסודי, לתת לילדים אפשרות לבחור בענף ספורט כלשהו, יותר כיתות ספורט. כבר שנים אני שומע שיכולה לפעול רק כיתת ספורט אחת בעיר ולא ברור לי למה. הכיתבה הייתה בחטיבת אחד העם ורבר וגם היא נסגרה. זאת הייתה כיתה שהתמקדה בכדוריד ולכן הדבר חורה לי שבעתיים.

הספורט בעיר לא יתפתח אם לא יגדילו את תקציב הספורט לפחות פי שלוש. נכון לעכשיו עבר במועצה החלטה להעביר  כ- 6 מיליון ₪  ( מתוך 8.5 מיליון התקציב הכולל ) דבר המהווה מכה לאגודות הספורט בעיר ואם לא יעבור שאר התקציב לשנה זו , זאת תהיה מכה נוספת למועדוני הספורט בעיר , דבר שיקשה עלינו להמשיך ולהתקיים שלא נדבר בכלל על לצמוח ולגדול .

נוער העוסק לספורט , בתנועות נוער ,בחוגים נוספים ובכל פעילות מעשירה אחרת יוצר נוער איכותי וברמה גבוהה שלא מסתובב ברחובות משועמם , גורם לוונדליזם , לנזקים אחרים ולא מפריע לשגרת החיים בעיר ולתושבים שלה.

מה חסר לך בעיר?  גאווה - פעם הייתי יותר גאה בעיר . בין היתר בגלל הספורט שהולך אחורה, כתוצאה מהשקעה הלא מספקת , וכן ההשקעה בשכונות הוותיקות ומבחינתי ברמת ורבר בפרט. אני גם פעיל חברתי בעיר ולצערי אני שומע יותר ויותר  את המשפט "פעם היה פה ...... ".

מה הכי מעצבן אותך בעיר?  מרכז העיר – מרכז העיר צריך להיות שוקק חיים במיוחד בערבים , חוסר ההשקעה בו במשך שנים על גבי שנים יוצר מצב שפ"ת היא עיר ללא חיים. כל עיר צריכה מרכז חי בועט ונושם.

מה הכי מיוחד לטעמך בעיר? הנוער. יש לנו נוער מוכשר, חכם ואינטליגנטי. דור העתיד שלנו. דרושה השקעה עצומה בחינוך ובכל חינוך משלים אחר, אחרת זאת תהיה בכייה לדורות.

אני יודע שפ"ת תמיד השקיעה כספים בחינוך אבל זה לא מספיק לעניות דעתי , צריך להתחיל מבית ספר יסודי , בהם לדעתי יש הכי פחות השקעה כספית למרות שיש בהם גם בתי ספר מהמובילים בארץ.  השאיפה חייבת להיות כל הזמן להשתפר ולא רק יותר טוב מאחרים, לכן חייבת להיות השקעה עצומה. חינוך מגיל קטן יחסוך בעיות בעתיד כגון : אלימות , חרם על ילדים, יותר כבוד לזולת , קבלת האחר ועוד. כיום צריך לחשוב אחרת ולצאת מהקופסא.

איך היית מתאר את העיר במשפט?

פתח תקוה היא -  עיר עם פוטנציאל לא מנוצל. טוב שם טוב משמן טוב.